FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

Zdanění různých požitků od bank

Offline - Inventář Profil 
20. 2. 2016 20:05 Odeslat příspěvek
A třeba tesco clubcard poukázky jsou "poukázky" nebo "sleva"? :hm
Poslední příspěvek


Offline - Přeborník Profil 
20. 2. 2016 20:15 Odeslat příspěvek
Poukazky.


Offline - Inventář Profil 
20. 2. 2016 20:32 Odeslat příspěvek
... nebo sleva na další nákup. :-)


Offline - Přeborník Profil 
20. 2. 2016 20:56 Odeslat příspěvek
Aby to byla sleva, muselo by to byt podminene jistou utratou. Jenze za ty poukazky muzes nakoupit i bez jine utraty, takze to je prijem.


Offline - Inventář Profil 
20. 2. 2016 21:29 Odeslat příspěvek
A pokud mám teda ten "příjem" z "poukázek" danit v okamihu nákupu - tak jak bych měl přesně vyřešit situaci, kdy uplatním současně slevové kupony (buďto na konkrétní zboží nebo slevu třeba 40 Kč z nákupu nad 400 Kč) a/nebo dejme tomu takové schéma, kdy použiju 3 slevové kupony, vůči původní ceně zaplatím třeba o 50 Kč méně a pak platím současně:

- Clubcard poukázkami
- Premia poukázkou
- stravenkou
- doplácím 10 Kč kartou

(to je i reálný příklad z před cca. dvou týdnů...)?


Offline - Přeborník Profil 
20. 2. 2016 21:49 Odeslat příspěvek
Me dela dane zamestnavatel, ja to neresim.


Offline - Administrátor Profil 
21. 2. 2016 15:29 Odeslat příspěvek
osobne2: evidentně ale porušuješ zákon o daních z příjmů - neboť máš příjem mimo zaměstnání vyšší než 6 000 Kč a musíš podat daňové přiznání

A pro ostatní. Chcete-li abych něco konkrétně rozsekl, tak to potřebuji znát do detailů, takže mi to budete muset líp popsat. U každého typu (slevy, poukázky atd.) musím mít tyto informace
1. co jste museli udělat pro získání
2. co jste získali (např. poukázku na nákup, slevu z bankovních poplatků, odpuštění splátky úroků, odpuštění splátky jistiny)

Ale jinak k Vaší diskuzi:
- ztracené poukázky - no to je obecně průšvih, pokud je příjemce neeviduje na jméno (nebo na číslo nějaké kartičky).
- dárkové poukazy - to záleží od koho jste je dostali - od příbuzných je to osvobozený dar, od nepříbuzných osvobozeno do 15 000 Kč
- poukázky v obyčejné zásilce - no eviduj si to ty (mimochodem až bude elektronická evidence tržeb, tak bude na všechny hezky vidět). Možná se pak berňák začne ptát, zda někdo ty poukázky zdaňuje a doplní do povinnosti EET i identifikátor kupujícího (nejspíše rodné číslo). Věřím, že to bude další krok naše CML.
- sleva z úroků - je sleva
- sleva z jistiny - příjem (zánik závazku jinak než zaplacením) - dokonce bez osvobození

Takže tak :-)


Offline - Přeborník Profil 
21. 2. 2016 15:35 Odeslat příspěvek
Rop píše
osobne2: evidentně ale porušuješ zákon o daních z příjmů - neboť máš příjem mimo zaměstnání vyšší než 6 000 Kč a musíš podat daňové přiznání ...

A kdo tady v ČR nějaký zákon nikdy neporušil? Já takového člověka neznám. :D


Offline - Inventář Profil 
21. 2. 2016 16:43 Odeslat příspěvek
fremantle píše
... (to je i reálný příklad z před cca. dvou týdnů...)?


Tak to zase není tak těžké, když reálný příklad trochu zkonkrétním, aby se to dalo počítat:

Nákup 500,- - sleva (z nákupu nad 500,- včetně) 50,- = 450,- zaplacených následovně:

Clubcard poukázka - 40,- (zdanit)
Premia poukázka - 3x 100,- (zdanit)
stravenka - 100,- (už asi byla zdaněna u zaměstnavatele)
doplatek 10 Kč kartou - nic.

-- 21. 2. 2016 17:09 --

Rop:

drkarel píše
1) Požitky za založení produktu (u účtů bývají i rovnou zdaněny, což je z hlediska zdanění jasné):
a) Prémie připsaná na účet kreditní karty.
b) Prémie připsaná na účet kreditní karty podmíněná nákupem minimálně ve stejné hodnotě (případně ještě u konkrétního partnera).
c) Prémie ve formě poukázky na nákup u konkrétního partnera.
d) Odpuštění poplatku za vedení produktu (to se snad nedaní).


1a) až c) se daní, rozhodující je u 1a) a b) okamžik připsání, u 1c) okamžik uplatnění.

drkarel píše
2) Požitky za čerpání (platby kreditní kartou):
a) Prémie připsaná na účet kreditní karty.
b) Prémie ve formě poukázek na nákup u omezeného okruhu partnerů.


Daní se oboje - 2a) okamžik připsání, 2b) okamžik uplatnění.

Tohle snad bylo jasné, určité procento (1-2%) ze všech plateb provedených danou kreditkou se v případě a) připíše na kartový účet (v podstatě splátka úvěru), v případě b) se promění v poukázky podobné stravenkám.

Pak tu byly zmíněny Clubcard poukázky, které dostane majitel Clubcard (klubová karta Tesco) v hodnotě 1% (někdy i více) jeho nákupů za předchozí období a může je uplatnit v Tescu bez jakéhokoliv omezení - nedostane za ně hotovost, ale sníží cenu jeho nákupu (podobně jako stravenky).

Dále iBody - lze získat jako dar v akcích, dále za platby u partnerů, dále za platby platební kartou (1%). Využít je lze pro nákup věcí z katalogu (tam bych si tedy měl zjistit cenu obvyklou a tu danit?), poukázek určité hodnoty k partnerům (tam je cena daná hodnotou poukázky), nebo je lze použít přímo k nákupu zboží u některých patnerů (tam je cena dána). Taky je mohu prodat známému.

A konečně tu byl zmíněn věrnostní program Era svět - body se získávají za bankovní transakce, sjednání produktu, v akcích. Body opět mohu použít pro nákup věcí z katalogu, mohu je vložit (1 bod = 1 Kč) na stavební spoření, uhradit s nimi poplatky, nebo je opět mohu "prodat" (přesněji řečeno vložit na jeho stavební spoření) v domluveném kurzu známému.

V zásadě to vypadá, že vše by se mělo danit, kromě použití Era bodů pro úhradu poplatků. Obzvláště v případě kombinace Premia a Clubcard je to takové daňové perpetuum mobile. :-)


Offline - Diskutér Profil 
21. 2. 2016 17:59 Odeslat příspěvek
Mi není jasné proč by se sleva z Citi, nebo RB danit měla a sleva za mléko za 8,9 v akci ne.
Buď daním všechny slevy - nedokážu si představit, evidenci a kontrolu - nebo ne.
Ani z Citi, ani z RB nejsem schopen žádné reálné peníze nikdy dostat, i když je zruším, tak mi přeplatek nepřijde - prostě je to sleva a pokud ji nečerpám zanikne (jako u toho mléka)
Mi připadá, že se vám "líbí" že na výpise máte "peníze zpět", ale to máte i na výpise z pokladny Tesca apod a tam nad tím nikdo nepřemýšlí.


Offline - Inventář Profil 
21. 2. 2016 18:09 Odeslat příspěvek
A pak si ještě vem, že existují slevové programy, které vrací procenta jen u konkrétních partnerů (GEMB bene+) v různé výši - chová se to sice zřejmě asi jako "příjem", ale s ohledem na náturu s uvážením, že jse jen o určitý okruh obchodníků, kde danou slevu dostaneš, různá procentuální výše i druh výhody (já nevíám, snad tam existoval i bonus na lupeny do kina 1+1 atd.), což bych považoval fakt spíš za "slevu"...

Anebo si z toho Světa odměn objednáš nějaké zboží a to třeba následně prodáš nebo daruješ (nějaké víno třebas)... co s tím.


Offline - Administrátor Profil 
21. 2. 2016 20:06 Odeslat příspěvek
libol: ale to je to co tady celou dobu píšeme. Slevy se nedaní, avšak prémie ano. Navíc pokud je její získání něčím podmíněno.

Čili když musíš něco udělat, abys měl příjem, tak zdaníš. U slevy v hypermarketu nic dělat nemusíš a dostaneš jí. Respektive je s tebou uzavřena kupní smlouva na nižší cenu.


Offline - Inventář Profil 
21. 2. 2016 20:26 Odeslat příspěvek
libol: A proč bych kladný zůstatek z Citi a RB nedostal?

Rop: Nějak to zamotáváš. :-) U slevy v hypermarketu taky pro tu slevu můžu muset něco udělat - přinesu kupón na slevu "100,- nad 1000,-" (např. z letáku nebo z minulého nákupu), přinesu kupón na slevu 4 Kč z ceny másla ...


Offline - Inventář Profil 
21. 2. 2016 20:37 Odeslat příspěvek
Pak je docela blbé, že z třeba z teskové účtenky ale už nevyčtu a nerozliším, co jsem platil slevovým kuponem (třeba tím 100 Kč z 1000 Kč), co clubcard poukázkami (na účtence je pořád napsané jen tuším "CC kupon" a taky nedokážu dodatečně určit, co jsem platil Premia poukázkami a co stravenkami (na účtence je napsáno v obou případech "stravovací poukaz")...

-- 21. 2. 2016 20:40 --

Jinak s tím, že "musím něco udělat" mi to přijde taky docela zmatečné - u toho, abych získal vratku zpět na kartu nemusím udělat více, než tou kartou zaplatit, zatímco když chci slevu z konkrétního zboží, tak právě musím ("můžu muset" - jak píše drkarel :-D) donést slevový kupon, který jsem třeba obdržerl z předešlých nákupů, newsletteru a pod.


Offline - Diskutér Profil 
21. 2. 2016 20:57 Odeslat příspěvek
Rope platí ten limit 6 tis. jenom pro klasický úvazek nebo i DPP a DPČ?
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další stránka
Stránka 2 z 9 [ Příspěvků: 132 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies