FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

Pronájem bytu-odpisy nemovitosti,úroky,ztráta z podnikání

Offline - Administrátor Profil 
20. 3. 2023 16:11 Odeslat příspěvek
Tak v zásadě ano. Když to čtu podruhé. Bezúplatný příjem je v písm. e), úplatný po pěti letech v písm. d).

K nezaplacenému nájmu - je to evidence příjmů, takže pokud nepřišly peníze fyzicky v hotovosti / na účet, tak to není příjem.

K tomu zbytku - každý by měl pracovat s daněmi tak, jako kdyby všechny informace měl berňák.
Poslední příspěvek


Offline - Návštěvník Profil 
24. 3. 2023 13:11 Odeslat příspěvek
Dobrý den, dotaz nepatří úplně sem, ale nechci zakládat téma. Pokud je ve Smlouvě o hypotečním úvěru napsáno:
Druh úvěru: Spotřebitelský úvěr na bydlení
účel úvěru: Neúčelový úvěr zajištěný věcmi nemovitými s převažujícím využitím na bydlení, tak úroky z takového úvěru od základu daně odečíst nelze, že? (při splnění ost. podmínek ZDP).
děkuji


Offline - Administrátor Profil 
24. 3. 2023 14:25 Odeslat příspěvek
A přišlo potvrzení od banky o úrocích, nebo nepřišlo?


Offline - Návštěvník Profil 
24. 3. 2023 14:35 Odeslat příspěvek
Ano přišlo. S komentářem, že potvrzují částku, která byla uhrazená na úrocích bez ohledu na druh, účel nebo zajištění úvěru.
Podle mne potvrzení vystavili automaticky, jelikož se jedná o hypoteční úvěr.


Offline - Administrátor Profil 
24. 3. 2023 14:39 Odeslat příspěvek
Tak první podmínku sdělila banka, že splňujete. Vy už řešíte jen bytovou potřebu a maximální částku.


Offline - Návštěvník Profil 
24. 3. 2023 14:45 Odeslat příspěvek
No ale na Fú je potřeba doložit smlouvu a tam je účel uveden-jak jsem psala. takže jak se prokáže, že to bylo na bytovou potřebu, když peníze bylo možné využít na cokoli.děkuji moc


Offline - Administrátor Profil 
24. 3. 2023 14:48 Odeslat příspěvek
Tak to už musí prokázat poplatník :lol: V jako jiných případech. Čili, že čerpal na odčitatelný důvod (tedy na vlastní bytovou výstavbu).


Offline - Návštěvník Profil 
24. 3. 2023 15:08 Odeslat příspěvek
No, jak to Fú nevyčte přímo ze smlouvy, budou volat a v tomto případě nevím, jak doložit, bylo to na vybavení bytu...


Offline - Administrátor Profil 
24. 3. 2023 19:39 Odeslat příspěvek
Jestli to bylo na vybavení bytu, tak to evidentně není bytová potřeba ve smyslu § 4b zákona o daních z příjmů. Tedy bez možnosti snížit základ daně.


Offline - Návštěvník Profil 
28. 3. 2023 08:57 Odeslat příspěvek
Dobrý den, když byt pořízen 12/21, začal se pronajímat 4/22 - jak naložit s výdaji - víceméně drobné výdaje - nějaká světla,zásuvky koupelnové skřínky....vynaložené v období 1-4/22?
Lze byt zařadit do majetku -1.1.22 a tyto výdaje uplatnit nebo musí být zařazen až ke dni zahájení pronájmu?

a ještě jeden dotaz - kuchyň a spotřebiče, zakoupené ještě před pořízením bytu, ale do bytu namontované budou součástí PC bytu?

děkuji moc


Offline - Administrátor Profil 
28. 3. 2023 11:29 Odeslat příspěvek
Samostatné věci do ceny bytu nepatří. Prostě je to náklad (pokud nepřesáhnou 80 tis. Kč - pak jsou SMV).
Kuchyně a spotřebiče jsou součástí ceny bytu.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
28. 4. 2023 07:47 Odeslat příspěvek
Dobry den,
predne diky za mistni rady. V teto problematice se neni uplne jednoduche zorientovat pro neznaleho.
Poprosil bych o radu s nasledujicim:
Zacatkem roku byla 2018 koupena nemovitost (pozemek a dum) v dezolatnim stavu. V prubehu let 2018-2022 probehla rekonstrukce - prevazne vlastnimi silami a nejak jsme nesbirali uctenky od vseho co jsme kupovali. Soucasna trzni cena je tak dvoj az trojnasobna proti kupni. Od druhe pulky roku 2022 jsme zacali pronajimat a za rok 2022 jsme chteli zacit pouzivat pausal. Po nacteni toho jak funguji odpisy bychom radi presli na skutecne vydaje a odepisovali, ale po precteni mistnich prispevku si nejsme jisti jestli muzeme nechat udelat znalecky posudek na zaklade ceny trzni a nebo zda musime odepisovat za cenu kupni (tzn. za zlomek soucasne hodnoty zhodnocene nemovitosti). Co byste doporucil?


Offline - Administrátor Profil 
28. 4. 2023 09:25 Odeslat příspěvek
V roce 2022 a 2023 musíte buď:
a) vycházet z kupní ceny + hodnota oprav a technických zhodnocení
b) mít paušální výdaje, přičemž k 1. 1. 2024 jde udělat znalecký posudek a pro rok 2024 odepisovat a použít skutečné výdaje (ale pozor, v roce 2024 to bude odpis za první rok, který je významně nižší).


Offline - Kolemjdoucí Profil 
24. 5. 2023 12:49 Odeslat příspěvek
Dobrý den,
měl bych dotaz týkající se reprodukční pořizovací ceny.

22.6.2018 nabylo právní moci usnesení o dědictví, kterým jsem získal do vlastnictví bytovou jednotku. Po 22.6.2023 plánuji jednotku pronajímat. Jak mám dále postupovat?

1) Pochopil jsem správně, že je potřeba zjistit reprodukční pořizovací cenu před zahájením nájmu, jak vyplývá z § 29 odst. 1 písm. e), který mě odkazuje na písm. d) zák. o daních z příjmu?

2) Jak mám zjistit reprodukční pořizovací cenu? V zákoně o oceňování majetku není specifikováno, který subjekt ji má provádět. Někde jsem se dočetl, že stačí odhad vyhotovený realitní kanceláří, někde zase, že je potřeba znalecký posudek.

3) Co mám znalci či odhadci říci? Že potřebuji ocenit bytovou jednotku k určitému datu, tak jak je stanoveno v zákoně o oceňování majetku o oceňování jednotek ve smyslu § 8 zák. o oceň. majetku? Mají být zvláště oceněny společné prostory?

Snad jsou mé dotazy pochopitelné.

Děkuji za odpověď.


Offline - Administrátor Profil 
24. 5. 2023 17:07 Odeslat příspěvek
Nejsem si jist tím datumem. Taky to klidně může být datum právních účinků vkladu do katastru nemovitostí.

1. Ano

2. Nejlépe znalec (ale ani to někdy nestačí).

3. Bůh suď. Existuje sice rozsudek NSS 8 Afs 30/2012 - 32, ale berňáci stejně tvrdí, že to má být cena zjištěná (nikoliv obvyklá).
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Další stránka
Stránka 6 z 12 [ Příspěvků: 177 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies