FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Daň z příjmu - příjem z pronájmu

Offline - Návštěvník Profil 
26. 2. 2020 23:12 Odeslat příspěvek
Dobrý večer, prosím o radu!
Dělám si sama daňové přiznání. Minulý rok jsem byla v zaměstnání 3 měsíce, pak odešla na mateřskou......... Když do daňového přiznání zadám částky dle potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele, tak mi vychází, že mi bude FÚ vyplácet nějaké peníze, např. 10 tis...... To chápu. Nicméně jsem dva měsíce pronajímala byt, a ten příjem z bytu se má také danit. Takže jsem zadala do přílohy 2 (výdaje paušálem) celkové příjmy z nájmu (řádek 201) a formulář si to tam sám už dopočetl. To taky chápu. Co mi ale neni jasný je to, že dle řádku 206 (dílčí základ daně) bych měla danit cca 15 tis, ale nikde v celém formuláři mi ta daň z této částky nenaskočila. Pořád to vychází, že mi bude FÚ vracet 10 tis. Je to možný? Mně to přijde jako blbost. Jestli se nájem daní 15%, tak by mi těch 10tis mělo být sníženo o 2.250 Kč a FÚ by mi měl vracet jen 7.750 Kč, nebo ne? moc děkuju za radu! V.
Poslední příspěvek


Offline - Nadšenec Profil 
27. 2. 2020 05:18 Odeslat příspěvek
Není daň na pronájmy už 19pct?


Offline - Návštěvník Profil 
27. 2. 2020 07:11 Odeslat příspěvek
pct je co?


Offline - Mírně pokročilý Profil 
27. 2. 2020 10:50 Odeslat příspěvek
Vyplňte si daňové přiznání podle návodu:
https://www.finance.cz/530809-prijmy-z- ... -priznani/
Když budete vyplňovat přiznání přímo na daňovém portálu (viz odkaz v článu), tak je tam kontrola, jestli je to správně vyplněno.
Nebo si to zadejte na onlinepriznani.cz za necelé dvě stovky.


Offline - Diskutér Profil 
2. 3. 2020 11:57 Odeslat příspěvek
Jestli je pronájem za 2 měsíce, tak do reálných nákladů krom odpisů můžete dát auto 2x 4000 Kč. A dostanete víc nazpátek. Pokud nemate příjem z nájmu vyšší než cca 13500 Kč za měsíc.
A zainvestujte 2- 3 tisíce na kurz jak danit příjem z pronájmu a můžete si dát do nákladů i tuto částku .
Pak taky budete mít příjem 50k měsíčně a nebudete muset platit daň z příjmů ani korunu.


Offline - Návštěvník Profil 
2. 3. 2020 22:08 Odeslat příspěvek
Jak to myslíte s těma 50ti tis?


Offline - Diskutér Profil 
2. 3. 2020 23:36 Odeslat příspěvek
Že ani při 50k příjmu měsíčně z pronájmu se neplatí daň.


Offline - Návštěvník Profil 
2. 3. 2020 23:47 Odeslat příspěvek
To mi přijde divný... když má někdo příjem 50 tis, a dejme tomu celý rok, tak daně z toho platit bude ne?


Offline - Diskutér Profil 
3. 3. 2020 03:28 Odeslat příspěvek
Příjem není zisk.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
22. 6. 2020 18:11 Odeslat příspěvek
Mám dotaz. Pracuji jako zaměstnanec u jedné společnosti. Podala jsem na finančním úřadě přiznání daně z příjmu fyzických osob za rok 2019 již v březnu 2020. Byl tam jistý přeplatek, který mi už finanční úřad poslal na můj běžný účet. Zpětně jsem si uvědomila, že jsem ještě měla pár měsíců v roce 2019 příjem příjem z pronájmu bytu.
1) Mám teď podat "opravné" nebo "dodatečné" daňové přiznání? Myslím, že se bude jednat o přílohu číslo 2, která slouží pro výpočet dílčího základu daně z příjmů z pronájmů podle § 9 zákona.
2) Bude to pro mě znamenat nějaké sankce, nebo do 18.8.2020 to pro mě bude bez sankce? (https://www.podnikatel.cz/clanky/dalsi- ... -18-srpna/)
3) Mám zjištěný nedoplatek daně okamžitě zaplatit na účet pro daň z příjmů fyzických osob podávajících přiznání, tedy u mě na 721-77626511/0710 pro Královehradecký kraj a jako variabilní symbol uvést svoje rodné číslo (https://www.financnisprava.cz/assets/cs ... loha_4.pdf), konstantní symbol 1148 při převodu z účtu
4) Co mohu očekávat od FÚ, že po mně ještě bude chtít?

Předem děkuji za rady.


Offline - Administrátor Profil 
24. 6. 2020 20:04 Odeslat příspěvek
1. Je po lhůtě pro podání přiznání, takže se podává dodatečné.
2. Pravděpodobně jsou sankce prominuty - ale opravdu ruku do ohně za ten text nedám
3. Obecně čím dříve, tím lépe
4. Předně k dodatečnému přiznání je třeba napsat důvody pro podání dodatečného přiznání. Pak už by berňák nic chtít nemusel.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
24. 6. 2020 22:09 Odeslat příspěvek
Díky Rope. Dnes ráno jsem se byla zeptat na FÚ a je to tak, jak píšeš. Podala jsem hned dodatečné přiznání, do 18.8.2020 to je bez sankce, penále či pokuty, hned jsem nedoplatek zaplatila a paní mě uklidňovala, že to bude OK a že nemusím mít obavy. Jen jsme se obě trochu plácali v části 6 a 7 přiznání, ale po poradě s kolegyněmi na FÚ mi řekli, jak to vyplnit. Zdůvodnění=opomenutí a vysvětlení včetně potvrzení o okamžitém doplacení jsem také přiložila.


Offline - Diskutér Profil 
26. 7. 2020 15:15 Odeslat příspěvek
Prijmy z pronajmu jsem v minulych letech uvadel, ale s ohledem na odpisy a pausal na dopravu vykazoval mirnou ztratu. Loni mne najemkyne poslala o dve platby navic a s ohledem na vyssi najem a klesajici odpisy vykazu jsem diky tem platbam utrpel mirny zisk. Je moudre zapocist ztratu z minulych let a nebo po tom urad pase a reknu si tim o kontrolu?


Offline - Administrátor Profil 
26. 7. 2020 20:29 Odeslat příspěvek
Když jsi v minulých letech vykázal ztrátu, tak je jedno zda ji uplatníš nebo ne. Tak jako tak sis prodloužil lhůtu pro kontrolu daně o 5 let v roce, kdy jsi vykázal ztrátu a v dalších letech o 4, 3, 2 a 1 rok. Takže buď jsi jí vykázal správně a pak ji můžeš uplatnit, nebo podej dodatečná přiznání a nevykazuj ji. To zda jí z opatrnosti neuplatnit na nic nemá vliv.

Já z nájmu zásadně ztráty nevykazuji, pouze snižuji daňové odpisy (což u rovnoměrných jde).


Offline - Diskutér Profil 
26. 7. 2020 21:45 Odeslat příspěvek
Na začátku jsem zvolil zrychlené. A nebudu předstírat všeznalost, odepisování "podle potřeby" jsem neznal. Každopádně díky.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, 3, #  Další stránka
Stránka 1 z 3 [ Příspěvků: 44 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies