FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

Daň z příjmů 2021

Online - Diskutér Profil 
10. 8. 2021 07:54 Odeslat příspěvek
Takže žádná daň z příjmu, nabytí bylo před 2021. Tahle přechodná ustanovení mi unikla. Díky moc.
Poslední příspěvek


Offline - Poslední varování Profil 
13. 8. 2021 13:10 Odeslat příspěvek
Příjem pro daně je rozdíl mezi příjmem a výdajem.


Offline - Administrátor Profil 
13. 8. 2021 14:24 Odeslat příspěvek
Nikoliv. Příjem je příjem. Výdaj je výdaj. Základ daně a daňová ztráta je zisk nebo ztráta.
Tyto pojmy jsou zcela zásadní. Všichni totiž čtou jen §§ 4, 6, 7, 8 a 10, ale na nejdůležitější § 5 se zapomíná. Přitom bez § 5 nelze pochopit §§ 6, 7, 9 a 10.


Offline - Poslední varování Profil 
18. 8. 2021 07:15 Odeslat příspěvek
Mno, daň z příjmů já chápu (zejm. pro poplatníka nevedoucího účetnictví) jako daň z rozdílu mezi příjmy a výdaji. Takhle to pochopí 99% lidu, pletu se?

Paragraf 5 pochopí takový poplatník málokdy (moc komplikovaný) a do ztráty jít? Asi moc lidí neví, že pak je budou kontrolovat i 10 let zpět (místo 3 let prekluze).

A doporučuji nastudovat kouzlo rovnoměrných odpisů, kterými lze legálně zisk optimalizovat k nule - odpis si lze libovolně snížit a přesunout do budoucna (a tak nepřijít o náklady, nenechat propadnout náklady, když hrozí ztráta).


Offline - Administrátor Profil 
18. 8. 2021 11:43 Odeslat příspěvek
To, že něco nechápeš ty, neznamená, že to nechápou ostatní. Jenom prosím neplevel toto diskuzní fórum 3,14čovinami typu "Příjem pro daně je rozdíl mezi příjmem a výdajem."


Offline - Poslední varování Profil 
22. 8. 2021 17:15 Odeslat příspěvek
Reakce byla na viewtopic.php?style=2&p=12957163#p12957163 “daním celý příjem, a to 7 mio CZK?”

Napsal jsem prostym selskym jazykem, ze se vzdycky dani zisk a ne “prijem”. Zkratka tomu pojmu bezny clovek moc nerozumi, vzdyt takovehle otazky se notoricky opakuji na investorskych forech, kde je predpoklad, ze lide rozumi zakladnim ekonomickym otazkam a ono ne.


Offline - Administrátor Profil 
22. 8. 2021 18:46 Odeslat příspěvek
vpe píše
Příjem pro daně je rozdíl mezi příjmem a výdajem.

vpe píše
se vzdycky dani zisk a ne “prijem”.

Tak a teď aby si vybral.
A mě pak přijde člověk, který řekne, že manželka má příjem do 68 tis. Kč a já se pak dozvím, že prodala barák za 10 050 000 Kč, který rok předtím koupila za 10 000 000 Kč :roll: :pozor :lol:


Offline - Diskutér Profil 
5. 11. 2021 17:15 Odeslat příspěvek
Neuvědomil jsem si, že s pozitivní změnou co se daní týče přišla i negativní - 23% daňové pásmo. Lze převést beztrestně a bez dalších cavyků cenné papíry na manželku, aby s nima obchodovala ona?


Offline - Administrátor Profil 
5. 11. 2021 19:35 Odeslat příspěvek
Máte SJM?


Offline - Diskutér Profil 
5. 11. 2021 21:58 Odeslat příspěvek
Predpokladam, ze kdyz jsme se vzali, tak ano :-)


Offline - Administrátor Profil 
5. 11. 2021 22:43 Odeslat příspěvek
Vidíš, já mám manželku, ale nemáme SJM.

Takže trocha teorie (sakra chlape, jsi ženatej, tyhle věci bys měl vědět - nejlépe dřív než se budete rozvádět):
§ 709
(1) Součástí společného jmění je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, s výjimkou toho, co
a) slouží osobní potřebě jednoho z manželů,
b) nabyl darem, děděním nebo odkazem jen jeden z manželů, ledaže dárce při darování nebo zůstavitel v pořízení pro případ smrti projevil jiný úmysl,
c) nabyl jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech,
d) nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví,
e) nabyl jeden z manželů náhradou za poškození, zničení nebo ztrátu svého výhradního majetku.
(2) Součástí společného jmění je zisk z toho, co náleží výhradně jednomu z manželů.
(3) Součástí společného jmění je také podíl manžela v obchodní společnosti nebo družstvu, stal-li se manžel v době trvání manželství společníkem obchodní společnosti nebo členem družstva. To neplatí, pokud jeden z manželů nabyl podíl způsobem zakládajícím podle odstavce 1 jeho výlučné vlastnictví. Nabytí podílu nezakládá účast druhého manžela na této společnosti nebo družstvu, s výjimkou bytových družstev.


Součástí SJM jsou akcie nabyté za manželství (pokud nejsou nakoupené z výlučných prostředků). Takže byť jsou ty akcie napsané na tebe, tak jsou i tvojí manželky.

A teď § 8 odst. 8 věta druhá zákona o daních z příjmů (týká se příjmů z dividend, úroků atd): Jedná-li se o příjem podle odstavce 1 nebo 2 plynoucí do společného jmění manželů ze zdroje, který není vložen do obchodního majetku žádného z manželů, zdaňuje se jen u jednoho z nich.
§ 9 odst. 2 zákona o daních z příjmů (týká se příjmů z nájmu): Příjmy podle odstavce 1, plynoucí manželům ze společného jmění manželů, se zdaňují jen u jednoho z nich.
§ 10 odst. 2 věta první zákona o daních z příjmů (prodej čehokoliv mimo podnikání včetně akcií): Příjmy podle odstavce 1, plynoucí manželům ze společného jmění manželů, se zdaňují u jednoho z nich; obdobně se postupuje u příjmů plynoucích do společného jmění manželů.

Otázka: A u kterého z nich teda?
Odpověď: No u toho, u kterého si to vyberete.

Jediný problém je, že ten jeden vybraný z manželů musí zdanit všechny příjmy dle příslušného paragrafu.
Takže jeden může zdanit příjmy dle § 8 a druhý dle § 10. V rámci těchto § to nelze rozdělit.

A hlavně pozor, je třeba správně určit, zda se jedná opravdu o příjmy ze společného jmění manželů (tedy z majetku v SJM) nebo ne. Daňový zákon se chová, jako kdyby § 709 odst. 2 občanského zákoníku neexistoval. A to i v tom § 10 - tam se tím příjmem do společného jmění manželů myslí třeba příjem z výměnku nebo příjem z loterií.


Offline - Poslední varování Profil 
5. 11. 2021 23:01 Odeslat příspěvek
Rop píše
Součástí SJM jsou akcie nabyté za manželství (pokud nejsou nakoupené z výlučných prostředků).


A kdyz z vylucnych prostredku nakoupim (akcie, reality) a jsem jiz v SJM, tak uzitky z toho jsou prijmem SJM anebo ne?


Offline - Administrátor Profil 
6. 11. 2021 07:55 Odeslat příspěvek
Dividenda je součástí SJM. Jenom ji musí zdanit jen ten z manželů, který vlastní akcie.


Offline - Diskutér Profil 
6. 11. 2021 08:00 Odeslat příspěvek
Rop: ja jsem do toho sel s tim, ze manzelstvi muze skoncit jedine smrti ;-)

Kazdopadne dekuju za podrobne vysvetleni. A dobre zpravy. Prijmy z pronajmu tedy budu danit ja, byt jsem nabyl pred svatbou. Akcie tedy muze zena. A to i v pripade, ze lonsky rok probehlo daneni u me?

-- 6. 11. 2021 08:01 --

Aha, takze to je blby, protoze mam prijem z dividend (i z tech, ktere nejsou zdanene srazkovou dani).


Offline - Administrátor Profil 
6. 11. 2021 11:32 Odeslat příspěvek
Tak možná ještě jednou polopaticky.

Před manželstvím má manžel dům. Ten za manželství prodá. Peníze použije na nákup akcií. Akcie nejsou v SJM, ale dividenda do SJM patří (§ 709 odst. 2). Ale musí ji zdanit jen tento manžel. Při prodeji akcií peníze opět nepatří získané peníze do SJM (§ 709 odst. 1 písm. d) - takže je zdaňuje jen manžel.

Pokud ale manžel koupí akcie za doby trvání manželství ze společných peněz, tak akcie jsou obou, dividenda je příjmem dle § 709 odst. 3, prodej akcií je dle § 709 odst. 1 - takže jak dividendu, tak prodej může zdanit kterýkoliv z nich - dokonce dividendu může zdanit jeden, prodej akcií druhý.

SJM je po právní stránce takový bordel, že jsem rád, že jej nemám.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Další stránka
Stránka 5 z 13 [ Příspěvků: 183 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies