FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

Danění kryptoměn

Offline - Návštěvník Profil 
25. 2. 2023 17:19 Odeslat příspěvek
Kryptoměna je "jiná věc" podle ust. § 10, odst.1) písm. b) bod3.
v odstavci 5) téhož ust. § 10) je dáno, že výdajem k příjmu podle ust. §10, odst.1, písm. b) je cena, za kterou věc poplatník nabyl.

eetg: Takže k tomu, že je hodnota dvou různých kryptoměn v okamžiku směny stejná, nepřihlížíme. Pokud koupíš BTC za 50.000 USD a směníš je na LIT v okamžiku, kdy je cena BTC (i zároveň LIT) 60.000USD, vydělal jsi 10.000 USD. Je to jasné?

A poznamenávám, že jsem se ve svojí praxi ještě nesetkal s platformou, která by tyto případy měla vyřešené. Připomínám, že každý poplatník musí správně evidovat nákupní ceny, aby mohl řádně zdaňovat, například metodou FIFO. A to je třeba v případě automatizovaných obchodů a několika desítek tisíc obratů v roce pěkný opruz.

file:///C:/Users/1vlad/Downloads/Tri_Vezicky_2023_DPFO_Rylova.pdf

https://www.financnisprava.cz/cs/dane/d ... -posouzeni
Poslední příspěvek


Offline - Administrátor Profil 
25. 2. 2023 17:40 Odeslat příspěvek
Pane kolego, stačilo by dát odkaz na § 3 odst. 2 zákona o daních z příjmů: Příjmem ve smyslu odstavce 1 se rozumí příjem peněžní i nepeněžní dosažený i směnou.

Enem ten odkaz k Vám na kompjůtr tu moc fungovat nebude. :roll: :lol:


Offline - Trvalý BAN Profil 
25. 2. 2023 18:25 Odeslat příspěvek
Rop píše
osobně:
Samopal:
Nákup 1 000 Kč
Prodej za 2 ks pistole (při hodnotě 750 Kč za kus).
Zisk ze samopalu = 500 Kč
Prodej 2 ks pistole za 2 000 Kč (1000 Kč / kus).
Zisk z prodeje pistole = 500 Kč

Směna věcí je odjakživa z pohledu daní prodej a nákup.

A teď jen samopal a pistoli zaměň za názvy kryptoměn. Protože i kryptoměna je věc (neživá, nehmotná).

A co když směním 1 samopal v hodnotě 1000 Kč za 2 pistole v hodnotě 450 Kč za 1 ks? Ztráta 100 Kč, protože právě na tomto principu všechny cryptoburzy fungují.


Offline - Administrátor Profil 
25. 2. 2023 18:26 Odeslat příspěvek
Tak máš ztrátu, kterou si odečteš jen proti prodeji kryptoměn. Na nic jiného ti ta ztráta není.


Offline - Trvalý BAN Profil 
25. 2. 2023 18:49 Odeslat příspěvek
Já mám stále jen ztrátu, crypto jen klesalo zatím. :-]

Před vzestupem ceny daruji crypto příbuznému a ten bude od daně osvobozen ne?


Offline - Administrátor Profil 
25. 2. 2023 21:37 Odeslat příspěvek
osobně:
dar (nejbližšímu) příbuznému = příjem příbuzného, který je osvobozen
Až to bude chtít příbuzný prodat, tak to bude zdanitelný příjem, a jako výdaj si uplatní cenu dle zákona o oceňování ke dni nabytí.
Ten ti tedy poděkuje :lol:


Offline - Trvalý BAN Profil 
26. 2. 2023 04:13 Odeslat příspěvek
No a co když to příbuzný daruje těsně před prodejem dalšímu přímému příbuznému, nebo mně nazpět? Tedy bylo by to prodáváno za peníze ke dni darování (nabytí).


Offline - Návštěvník Profil 
26. 2. 2023 07:52 Odeslat příspěvek
Při správě daní se nepřihlíží k právnímu jednání a jiným skutečnostem rozhodným pro správu daní, jejichž převažujícím účelem je získání daňové výhody v rozporu se smyslem a účelem daňového právního předpisu.

Vám nazpět = jasné zneužití práva výše zmíněné, pokud darujete kryptoměny dalšímu příbuznému, tak je to ok, pokud půjde opravdu o dar = nepočítejte s tím, že něco za to darování / následný prodej kryptoměn příbuzným dostanete nazpět


Offline - Trvalý BAN Profil 
26. 2. 2023 08:02 Odeslat příspěvek
Rozumím, mně zpět je špatně, ale dalšímu příbuznénu OK. Stejně je to jen teorie. Pohyb crypta v DeFi nemá FÚ šanci vůbec vysledovat, je to anonymní.
Teď jsem měl školení na cryptokriminalitu a dozvěděl jsem se tam, že policie dokáže trasovat pouze BTC transakce a pouze na BTC chainu a to ještě pouze do okamžiku, než pachatel použije při transakci nějaký MIXER.
:D

https://parkerhill.cz/s-bitcoinem-v-kuchyni-k-cemu-slouzi-mixer/

A to já mám třeba 0,0001762 BTC v současné hodnotě 3,92 Euro, to by FÚ ani nezajímalo. Upřednostňuji jiné cryptoměny.

Obrázek


Offline - Mírně pokročilý Profil 
26. 2. 2023 08:28 Odeslat příspěvek
Tax Consultant píše

file:///C:/Users/1vlad/Downloads/Tri_Vezicky_2023_DPFO_Rylova.pdf


https://www.kdpcr.cz/diskusni-seminar-v ... attid=2111

-- 26. 2. 2023 09:01 --

Mě se zdá, že jsem někde četl, že se musí danit i když si za bitcoin něco koupím. To by byl opruz to pak počítat pro daně, kdybych takto bitcoin používal často.

Tady https://www.zakonyprolidi.cz/judikat/ksbr/30-af-29-2020-48 se píše, že
Citace
Využije-li někdo bitcoin k platbě za zboží a služby, nebude tato transakce podléhat dani z příjmů podle ustanovení § 10 odst. 1 zákona o daních z příjmů.


Tak bymě zajímalo, jestli je to myšleno, jako kdykoliv ho využiju? Jakože dřív koupím BTC za 100Kč/1BTC a pak nakoupím zboží za BTC, když bude cena 1milionKč/1BTC a neplatím daň a nebo je to myšleno, že dnes koupím BTC jen kvůli tomu, abych za něho něco koupil a ten den ho utratím (nějaká online transakce, kde se uděje vše v jednom) ?

Pokud by to bylo to první, tak by to bylo super i když zatim nemám v plánu BTC utrácet.


Offline - Administrátor Profil 
26. 2. 2023 09:17 Odeslat příspěvek
K tomu rozsudku Krajského soudu v Brně se krásně vyjádřil Jakub Hajdučík (advokát a daňový poradce, který ve velkém zatápí státní správě): "Jedna věta kdesi v odůvodnění rozsudku krajského soudu, které není o meritu věci, ještě judikaturu nedělá."


Offline - Přeborník Profil 
16. 7. 2023 05:40 Odeslat příspěvek
Plati u prodeje krypta osvobozeni od dane pri prijmu do 100 000Kc/rok podobne jako u cennych papiru?


Offline - Administrátor Profil 
16. 7. 2023 05:51 Odeslat příspěvek
Není. Jedná se o prodej nehmotné movité věci - tedy příjem dle § 10 odst. 1 písm. b) bod 3 zákona o daních z příjmů, takže nelze uplatnit ani osvobození dle § 10 odst. 3 písm. a) zákona o daních z příjmů.


Offline - Diskutér Profil 
14. 11. 2023 22:32 Odeslat příspěvek
Připravují se daňové změny u BTC. Snad od 1.1.2025 by mohlo doběhnout.
https://www.e15.cz/podcasty/kryptospace ... ak-1411531


Offline - Trvalý BAN Profil 
15. 11. 2023 02:46 Odeslat příspěvek
Takze po trech letech drzeni budu osvobozen od dane? To by bylo dobre. Ale proc takovy nazev threadu? BTC neni jedine crypto.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1, 2, 3, 4, 5, #  Další stránka
Stránka 4 z 5 [ Příspěvků: 71 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies