FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

Optimalizace daně z příjmu z pronájmu bytu

Offline - Mírně pokročilý Profil 
12. 4. 2023 19:51 Odeslat příspěvek
Usnesení PČR - odloženo, pachatel neznámý.
Poslední příspěvek


Offline - Administrátor Profil 
12. 4. 2023 20:53 Odeslat příspěvek
Viz § 24 odst. 2 písm. l) zákona o daních z příjmů:
Výdaji (náklady) podle odstavce 1 jsou také škody vzniklé v důsledku živelních pohrom nebo škody způsobené podle potvrzení policie neznámým pachatelem anebo jako zvýšené výdaje v důsledku opatření stanovených zvláštními předpisy.
Takže toto je "použití" fondu oprav. A dokonce bych měl i pocit, že to bude vždy použití fondu oprav, protože to není vznik technického zhodnocení, o které by se snižovaly výdaje.
Na fond oprav bych chtěl udělat příspěvek na koordinační výbor. Ale je to až moc smradlavá kupa, ke které se nikdo nemá a já jsem nenašel odvahu se v ní šťourat.


Offline - Diskutér Profil 
12. 4. 2023 23:16 Odeslat příspěvek
Jsem z toho jelen - dotaz je myšlen ve smyslu, jestli to není "technické zhodnocení" a tedy lze uplatnit zálohy do FO?


Offline - Administrátor Profil 
13. 4. 2023 06:34 Odeslat příspěvek
Spíš co s tím. Protože zálohy jsou vždy daňově uznatelné. Použití na technické zhodnocení snižuje tyto zálohy (byť to jde ze záloh zaplacených v jiném období). Toto:
a) není technické zhodnocení,
b) je daňově uznatelné
= není žádný problém.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
13. 4. 2023 06:53 Odeslat příspěvek
Pro octaviampi: dotaz myšlen, jestli krádež peněz lze uplatnit jako daňový náklad při danění příjmu z pronájmu. Rop potvrdil, že krádež není technické zhodnocení a tedy lze dát do nákladů. Otázkou je, zda dát celou ukradenou částku nebo odečíst možný příjem z pojistky. Musím propočítat, kolik to bude na podíl bytu.

Pro Rop: nerozumím posledním dvěma větám ze včerejšího příspěvku. Díky.


Offline - Administrátor Profil 
13. 4. 2023 08:14 Odeslat příspěvek
Fond oprav:
daňovým nákladem je úhrada do fondu oprav.
Tento náklad je potřeba snížit v okamžiku, kdy z fondu oprav je uhrazeno technické zhodnocení bytu - tedy po přepočtu na byt je technické zhodnocení vyšší než 80 000 Kč / rok.

Krádež je čerpání fondu oprav, která nemá vliv na přechozí daňovou uznatelnost úhrady příspěvků do fondu oprav.
Pojistné je navýšení fondu oprav, které nemá vliv na předchozí daňovou uznatelnost úhrady příspěvků do fondu oprav.
Jediné co je třeba udělat je mít na konci roku přehled, kolik je zůstatek fondu oprav. Např. podíl na společných částech 1/10.
Fond oprav na začátku roku 1 000 000 Kč - na tvůj byt připadá 100 000 Kč.
Příspěvky do fondu oprav 1 200 000 Kč - na tvůj byt připadá 120 000 Kč - zůstatek fondu oprav 2 200 000 Kč - na tvůj byt připadá 220 000 Kč.
Běžné čerpání z fondu oprav 500 000 Kč - na tvůj byt připadá 50 000 Kč - zůstatek fondu oprav 1 700 000 Kč - na tvůj byt připadá 170 000 Kč.
Krádež 1 000 000 Kč - na tvůj byt připadá 100 000 Kč - zůstatek fondu oprav 700 000 Kč - na tvůj byt připadá 70 000 Kč.
Pojistné plnění 500 000 Kč - na tvůj byt připadá 50 000 Kč - zůstatek fondu oprav 1 200 000 Kč - na tvůj byt připadá 120 000 Kč.

Daňový výdaj v tomto roce je 120 000 Kč (samozřejmě za předpokladu, že bylo vše uhrazeno).
Tento daňový výdaj se nesnižuje, neboť v daném roce nebylo žádné technické zhodnocení.

Upozornění na závěr - pokud bys vedl podvojné účetnictví, tak je to vše úplně jinak.
Kapišto?


Offline - Mírně pokročilý Profil 
13. 4. 2023 12:09 Odeslat příspěvek
Asi jsem to pochopila, moc děkuji: uplatnit můžu max. částku, kterou jsem za daný rok na fond oprav zaplatila, i když čerpání z fondu bylo vyšší. A musím ještě odečíst technické zhodnocení.

A tady končím a nevím si rady. Za rok 2022 podíl na byt zaokrouhleně: fond oprav poč.stav 14.700, leden krádež 14.000, příspěvky do fondu 9.100, čerpání úvěr na balkóny 5320=jistina, 224=úroky, 2=poplatek bance, čerpání z fondu ostatní 1034, konečný stav FO 3220.
Otázka: jsou ty balkóny technické zhodnocení (jen jistina)? Myslela jsem, že ano. Takže jako náklad pro daň z pronájmu použiji 9100-5320 nebo celých 9100? Co má přednost?
Aby to nebylo jednoduché, k vrácení části peněz došlo až letos. I pojistka se bude řešit až letos.


Offline - Administrátor Profil 
13. 4. 2023 14:48 Odeslat příspěvek
Splátka jistiny na technické zhodnocení, které bylo v minulosti není technickým zhodnocením :lol: Proč se tak směju? Protože tohle celé je v zákoně o daních z příjmů pro fyzické osoby naprosto nepromyšlené.
Mimochodem, ty balkony dělali v době, kdy jsi byt pronajímala?

Ono s tím fondem oprav je to poněkud složitější: viewtopic.php?f=319&t=1305529&p=12760830#p12760830


Offline - Mírně pokročilý Profil 
13. 4. 2023 19:06 Odeslat příspěvek
Byt mám od 2017 a od této doby pronajímám. Balkóny se dělaly 2019. Dosud jsem fond oprav do nákladů nedávala, za 2022 to mám v úmyslu a koukám, že je to složitější, než jsem myslela.
Jo a to technické zhodnocení do odpisů promítat nebudu, mám zrychlené odpisy a pokud si pamatuji, tak to byl problém


Offline - Administrátor Profil 
13. 4. 2023 19:44 Odeslat příspěvek
A fakt na to nepotřebujete daňového poradce? :nenapadne

Já jen že technické zhodnocení je od 80 tis. Kč / rok, které připadají na byt. V zásadě to může být jen zateplení. Nic jiného není tak velké, aby to bylo technické zhodnocení.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
13. 4. 2023 20:38 Odeslat příspěvek
Asi by se daňový poradce hodil, ale tak nějak šetřím a taky si rozšiřuji obzory. Kdo se bojí nesmí do lesa a dělat si daně sám. Daně dělám tak, že stát určitě nešidím a jestli trochu šidím sebe, že neuplatňuji všechny náklady? Pořád lepší než používat paušál.
Ty balkony byly drahé - bylo to zasklení, myslím, že nové podlahy balkónů (původní zůstaly jen boky) a fasáda.


Offline - Administrátor Profil 
13. 4. 2023 20:55 Odeslat příspěvek
Jak myslíte. Však za to je jen 2-8 let :lol:

Zasklení stojí 30 tis. Kč / balkon, fasáda kolem nemůže stá dalších 50 tis. Kč


Offline - Mírně pokročilý Profil 
14. 4. 2023 06:26 Odeslat příspěvek
Já vím, že to myslíte dobře, ale opravdu si nemyslím, že dělám nějakou závažnou chybu(y). Než udělám nějaké rozhodnutí, něco si o tom načtu. Vaše příspěvky na téma daní mám přečtené již několikrát a teď mi moc pomohl Váš příklad.

K té rekonstrukci - zasklení - mám tu jen info o čerpání fondu oprav v roce 2019 - přes 3 mil. a úvěr ke konci 2019 něco přes 4 mil., dům má 72 bytů. Asi dělali i střechu, s tou je pořád něco.

Nemyslím si, že by se chtěl FÚ šťourat v mém pronájmu za pár kaček. Kdybych si připouštěla všechny hrozby, skončila bych v blázinci. Svět není dokonalý.
Ale moc děkuji za sebe a ostatní, kterým tu radíte, Vaše příspěvky čtu ráda. A líbí se mi Váš slogan Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo - připomíná mi to mé mládí a navíc mi to vyvolá úsměv na tváři.


Offline - Nadšenec Profil 
14. 4. 2023 09:13 Odeslat příspěvek
Fond oprav, nekonečné téma... :-) Já už si díky Ropovi také mnohé ujasnil a díky moc za to! Právě přemýšlím, jak postupovat ve svém případě, kdy se pronajímá od března 2023, vstupní cena je z odhadu (ten vyšel na pražský panelák nádherně, skoro 8 míčů). Věc se má tak, zatepleno v roce 2019, splácí se úvěr. Taky jsem udělal rozsáhlou rekonstrukci, ale tu není třeba dokladovat stejně jako zateplení, protože odhad byl udělán, až bylo vše hotové. Platba do FO je teď 2,5k měsíčně, protože se ještě dohodlo, že úvěr na zateplení doplatíme rychleji předčasnými splátkami. Tedy převážná část mého poplatku na FO jde na umoření úvěru + je to velký barák, stále se něco dělá, letos např. repase obou výtahů, to bude taky dost možná přes milion. A právě si říkám, jestli ten FO nějak do nákladů dávat, jestli částečně nebo naopak vůbec, protože vlastně všechny ty dosavadní updaty bytu už jsou zohledněny v tom odhadu, až na ty výtahy, které budou letos.

Jako zas až tak mě to nepálí, protože odpisy po prvním nižším roce hravě pokryjí celý roční příjem z nájmu, a říkal jsem si, že vlastně kdybych uplatňoval FO společně s s odpisy, že bych vlastně to zateplení dával do nákladů v podstatě dvakrát.


Offline - Administrátor Profil 
14. 4. 2023 09:54 Odeslat příspěvek
elinor: Ne všechny práce na domě jsou technickým zhodnocením. Střecha bude v 99 % případech oprava. Dokonce i výměna výtahů (za lepší) je opravou. Výměna oken taky. Výměna zábradlí taky. Výměna schránek taky.*
*Ano ve všech těchto případech mohou nastat situace, kdy to bude technické zhodnocení, ale viděl jsem jich minimum.

"Nemyslím si, že by se chtěl FÚ šťourat v mém pronájmu za pár kaček." - to je cesta do pekla. Pro daňové poradce platí pravidlo "přiznání udělejte tak, jako by měl finanční úřad k dispozici všechny údaje, které máte vy" - to je výklad § 6 odst. 1 zákona o daňovém poradenství. Nikdy klientovi neřeknu: "oni stejně nepřijdou". Když někdě něco neuděláme přesně podle zákona, tak klienta upozorňuji na dvě věci:
a) pro finanční úřad to může být neodhalitelné a obtížně vypočítatelné, aby to bylo správně,
b) ale vždycky může daň stanovit dle pomůcek.

yowie: popsal jsi to výstižně. Já jen doplním, že můžeme mít několik situací:
a) vlastním před technickým zhodnocením, pronajímám po technickém zhodnocení,
b) vlastním po technickém zhodnocení,
c) vlastním a pronajímám před technickým zhodnocením.
Stát není schopen namodelovat tyto situace ani pro právnické osoby, které vlastní byty, natož aby byl schopen to namodelovat pro fyzické osoby, kde se hraje jen na výdaje.
Máš pravdu - uplatňuješ to dvakrát, ale podle mého názoru to děláš správně.

Výměna výtahu: a bude to fakt technické zhodnocení?
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Další stránka
Stránka 13 z 15 [ Příspěvků: 211 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies