FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

Optimalizace daně z příjmu z pronájmu bytu

Offline - Administrátor Profil 
14. 2. 2023 09:00 Odeslat příspěvek
Předně je otázka, zda vyúčtování nereklamovat.

Pokud by bylo správně, tak elektřinu je potřeba s nájemníkem vyúčtovat. Státní příspěvek se zohledňuje od 1. 10. 2022 (viz § 2 odst. 2 nařízení vlády 262/2022 Sb.). Takže pokud cena elektřiny (včetně distribuce a DPH a dalších plateb) do 30. 11. 2022 nepřesáhla 3 500 Kč, tak je třeba část toho příspěvku rozpustit i na nájemníka. Pokud přesáhla, tak je celý příspěvek majitele.
Poslední příspěvek


Offline - Návštěvník Profil 
14. 2. 2023 09:20 Odeslat příspěvek
Tak samozřejmě, že si to nepřepsal sám od sebe. Měl její plnou moc. Ale byt převzal 1.12. a jak to tak vypadá, za toto období už sestřenice nemá na vyúčtování žádný odměr elektřiny. Od 1.12. do 15.1. je na výúčtování 0 MWh, jen ty poplatky za jistič atd. Ten přepis určitě není hned.

-- 14. 2. 2023 09:26 --

Rop: Ale vyúčtovat co? Státní příspěvek byl připsán ve 3 částech, za říjen za listopad a za prosinec. V říjnu a listopadu byl byt prázdný, tam bezesporu náleží příspěvek majitelce. Od 1.12. je tam nájemník, který si přepsal energie na sebe k 1.12. Předchozí prostkytoval energií poslal majitelce vyúčování, kde v období 1.12. až 15.1. naúčovatl nějaké drobné poplatky za jisitč atd. v celkové výši cca 250 Kč. Oficálně došlo k převodu mezi poskytovateli 15.1. ale majitelka už za odbnédí od 1.12. nemá na vyúčtování ani jeden kWh proudu. Prostě nulový odběr. Tudíž nájemník už bere proud od nového poskytovatele od 1.12 a tak by měl státní příspěvek dostat tam, nebo ne?


Offline - Inventář Profil 
14. 2. 2023 09:51 Odeslat příspěvek
@Rop: Neměl by se ten státní příspěvek 3500Kč zohledňovat už k rozhodnému datu 23.8.2022 a nikoliv až k 1.10.2022?


Offline - Administrátor Profil 
14. 2. 2023 12:31 Odeslat příspěvek
Miloš: nemyslím si. Uvedu příklad - zúčtovací období končí 30. 9. 2022 a skončí s přeplatkem. Žádný příspěvek zohledněn není. Ten bude zohledněn až v dalším období od 1. 10. 2022.

Kdyby však předchozí období skončilo s nedoplatkem, tak by si tento příspěvek obchodník započetl s nedoplatkem - pak by se to dál nerozúčtovávalo.

Takže bych to rozpočítával na spotřebu od 1. 10. 2022 - prostě bych použil trojčlenku.


Offline - Inventář Profil 
14. 2. 2023 12:53 Odeslat příspěvek
@Rop: Obchodníci sice ten příspěvek začali zohledňovat až od 1.10.2022, ale měl by se týkat spotřeb od 23.8.2022 do 31.12.2022, nebo ne? Ve výsledku by tedy ten nájemník měl mít nárok na necelou jednu čtvrtinu a nikoliv na jednu třetinu, z toho státního příspěvku 3500Kč. A od toho odečíst ty drobné poplatky 250Kč za distribuci.

@tojejedno2: Ten státní příspěvek se týká jen odběrných míst (smluv) evidovaných k rozhodnému datu 23.8.2022. Nájemník od nového dodavatele tedy žádný státní příspěvek neobdrží.


Offline - Administrátor Profil 
14. 2. 2023 17:34 Odeslat příspěvek
Milos: ne. Týká se to i dřívějších plateb. Pokud jsi neplatil zálohy za 10/2021 až 9/2022 a nedoplatek je 3 500 Kč, tak si ten bonus započtou s nedoplatkem. A rázem tí platíš spotřebu za 10/2021. Je třeba k tomu přistupovat individuálně.


Offline - Inventář Profil 
14. 2. 2023 18:00 Odeslat příspěvek
@Rop:: To chápu, že se ten státní příspěvek dá využít i pro spotřeby/zálohy v dřívějším období, než jsou ta rozhodná data. Já k tomu ale přistupoval právě ve vztahu k tomu nájemníkovi, který se zde řeší :-) Jinak by pak totiž klidně šlo říci, že se ten státní příspěvek týká celého roku 2022 a nájemníkovi z něj dát jen jednu dvanáctinu (za měsíc prosinec) :nenapadne


Offline - Administrátor Profil 
14. 2. 2023 19:29 Odeslat příspěvek
Musíš vyjít z konkrétní situace a rozhodovat se o tom, zda se bonus týká části roku do 30. 9. 2022 a nebo části roku po 1. 10. 2022. Prostě individuálně.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
15. 2. 2023 19:59 Odeslat příspěvek
Můžu do smlouvy o pronájmu dát platbu do fondu oprav a následně si tu částku odečíst jako náklad?


Offline - Administrátor Profil 
15. 2. 2023 20:57 Odeslat příspěvek
Platba do fondu oprav nelze přenést na nájemce (na rozdíl od platby za výtahy, společnou elektřinu atd.)
Takže fond oprav je (až na spoustu výjimek) daňově uznatelný výdaj.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
22. 2. 2023 21:30 Odeslat příspěvek
Rope, mám pro tebe pokračování :D Už jsem to tu nedávno řešil, ale pořád přemýšlím, jak to daňově udělat správně a zároveň platil co nejméně, a abych s těmi kroky byl v mezích zákona. Došlo k pár pochybením, toho jsem si vědom...

červen 2022 - ukončení dědického řízení, majitelé domu matka+strýc
září 2022 - začátek pronájmu, smlouva o pronájmu na mě (syn matky)
leden 2022 - uzavřena kupní smlouva mezi mnou a strýcem
únor 2022 - část domu převedena v katastru na syna, spolumajitel zůstává i matka

Dům je pronajímán od září. Ten rok jsem nebyl majitel, takže asi nemůžu nic danit. (1) Měla by danit matka, je to tak? Tady nevím jak to je s odpisy. (2) Může ona začít nemovitost odepisovat rovnoměrně v prvním roce, abych ve druhém roce pokračoval já? Dům jsem trochu opravil a náklady bych chtěl uplatit proti příjmu. Většinu těchto nákladů jsem ale platil já a je na moje jméno. (3) Jak moc zpětně lze uplatit do nákladů doklady a může je uplatnit matka? Lze zahrnout doklady z roku 2022, od úmrtí původního majitele nebo od ukončení dědického řízení? Kvůli odpisům potřebuji znalecký posudek. (4) Jakým způsobem by měla být stanovena cena? Tržní, pořizovací, reprodukční nebo jiná? Mluvil jsem s odhadcem a ten mi tvrdil, že cena má být reprodukční a tato hodnota může být klidně poloviční, než je tržní. To se mi moc nelíbí...

Mám v tom dost guláš, jak z toho ven ? Nejlepší by bylo, kdybych to mohl danit a odepisovat od začátku já, tím by odpadlo spoustu problémů... akorát to asi není úplně košér :-/


Naposledy upravil dave_no dne 22. 2. 2023 21:47, celkově upraveno 1


Offline - Administrátor Profil 
22. 2. 2023 21:44 Odeslat příspěvek
Kristova noho, proč řešíš tak jednoduché věci, tak složitě :lol:

Nájemní smlouva je od počátku neplatná, protože nebyla uzavřena s osobou, která neměla jakékoliv oprávnění k nemovité věci.

Takže nájem neřeš, řeš bezdůvodné obohacení a podvod. Od září 2022 musí být pronajímaté matka a strýc. Od února 2023 syn a matka. Každý bude mít jinou vstupní cenu majetku a vůbec to bude celé takové úsměvné. Každopádně na prvním místě je vůbec mít platnou nájemní smlouvu. Pak teprve lze řešit zdanění.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
22. 2. 2023 21:55 Odeslat příspěvek
Kdybych to řešil jednoduše a podle mýho, tak to zdaním celý já, fláknu tam odpisy + náklady, daň nula, a víc to neřeším. Až nějakej Rop mi řekl, že to mám vymyšlený celý blbě :D

Smluvně už by to mělo být vyřešený. S nájemníkama jsem se domluvil a podepsali jsme nové smlouvy, tak aby tam byli vždy oba spolumajitelé.


Offline - Administrátor Profil 
23. 2. 2023 08:00 Odeslat příspěvek
Takže příjmy z nájmu to budou matky a strýce za období září - únor.
Od února syna a matky.

Původní (zemřelý) majitel bytodepisoval - respektive pronajímal?


Offline - Mírně pokročilý Profil 
23. 2. 2023 10:33 Odeslat příspěvek
Dům nebyl nikdy v minulosti pronajímaný, tudíž ani neodepisovaný.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Další stránka
Stránka 10 z 15 [ Příspěvků: 211 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies