FinExpert.cz

Přihlásit se




Potenciální práce na IČO - Švarc systém ?

Offline - Kolemjdoucí Profil 
22. 9. 2021 21:08 Odeslat příspěvek
Vážení,
na pozici obchodníka, která se mi zamlouvá nejvíce chtějí, abych pracoval na IČO. Aktuálně tedy zvažuji pro a proti, přičemž na legálním vztahu OSVČ a firmy se mi to IČO zamlouvá, každopádně nejvíce mě pochopitelně zajímá potenciální vznik Švarc systému.

Projížděl jsem si podmínky vzniku Švarc systému a nejsem si úplně jist jak to v tomto kontextu je:

1) Rámcovou smlouvu bych měl na dobu neurčitou, ale pokud by v ní vyloženě nebyla uvedena exkluzivita, tak by to mělo být ok ne ? Každopádně nebylo by už jen to, že mám dlouhodobější smlouvu bez fakturace z mé strany podezřelé ?

2) Na této pozici bych měl fixní část mzdy, ke které by z prodeje byla přičtena variabilní. Tím, že by mzda byla odlišná každý měsíc, tak bych podmínku nesplnil.

3) Pokud bych se staral čistě o prodej služeb firmy, jednalo by se o vykonávání práce dle pokynů zaměstnavatele ? Z toho bych rád navázal, že úplně nechápu jak vypadá vztah podřízenosti a nadřazenosti. Pokud bych čistě prodával, bylo by to OK ? Pokud by mi zaměstnavatel nastavil měsíční target tak by se již jednalo o podmínku Švarc systému ?

4) Nástroje bych využíval své, což je ok.

5) Největší riziko vidím v tom, že bych dělal pro jednu firmu. Pokud bych vystupoval pod jejím emailem, tak bych vznik švarce chápal, jak by to ale bylo kdybych fungoval pod vlastním emailem ? Umím také programovat, kdybych například udělal za měsíc 1-2 zakázky na web a vyfakturoval to, jak moc by to potenciální podezřelost snížilo ?

Smlouvu jsem zatím neviděl, nejvíce bych od vás ocenil rady, na co se ptát, kam mířit a na co si dát pozor. Například, zda ve smlouvě nemít uvedeny hodiny práce, nemít uvedenou exkluzivitu apod. Předpokládám, ze pokud by mi firma dokázala poskytnou nějaké benefity (např. multisport), tak předpokládám, že přistoupením na ně ten švarc systém zpečetím...

Na závěr taková hloupá otázka...I kdyby ten Švarc systém vznikl, myslíte, že je velké riziko to podstoupit ?

Vím, že se jedná o takové amatérské otázky, ale je to pro mě novinka. Zatím se mějte a předem díky :)
Poslední příspěvek


Offline - Administrátor Profil 
22. 9. 2021 21:40 Odeslat příspěvek
https://www.epravo.cz/top/clanky/svarcs ... 12926.html
Tohle je dobré shrnutí. Ještě jsem někde viděl nějaký nový rozsudek NSS na toto téma, ale nemohu jej najít.


Offline - Nadšenec Profil 
23. 9. 2021 08:41 Odeslat příspěvek
Mě tohle kdysi zajímalo, a na základě těch obecně známých znaků švarcsystému mi vyšlo, že třeba poradenské multilevely jsou švarcsystém, navíc ještě některé poradenské firmy si dávají do smluv i různé doložky, že nebudeš dělat jinde a placení za "vzdělání" při odchodu a podobné věci.

Nicméně o žádné kontrole nebo pokutách pro tyto firmy jsem nikdy neslyšel, takže je možné, že jedou na základě nějakých dřívějších rozsudků a balancují na hraně, jak píše Rop.

Záleží teda, co chceš dělat, ale pokud je to poradenství, tak tam se chystá další vlna regulací a papírování, aby se to poradcům ještě ztížilo, než je ve finále nahradí boti....

Sice si pak říkají "podnikatelé", ale ve finále jako OSVČ, obzvlášť v poradenství, jsi ta nejnižší šmucka, se kterou si může zametat kdo chce jak chce. Přijde mi, že kdo odejde, je prakticky zadupán do země, nejen aktivním právním oddělením firmy, která pak tvrdě vymáhá výše uvedené doložky, ale i tím, že je to obecně šmejdský obor, takže je tam dost běžné, že když třeba pár let děláš smlouvy a odejdeš, kmen převezme "kamarád" a všechno to přebouchá, tedy pak u části těch smluv chodí jedno storno za druhým, což některé bývalé poradce dovedlo až k exekucím a finančně je to celkem slušně zničilo.

Btw. jestli nevíš, co jsou storna a jaké je ručení (kolik let) u jednotlivých smluv, doporučuji nastudovat, na zaškolovácích a schůzkách u kafíček tohle samozřejmě nikdo neřekne...

Za mě, když se budeš někde na stavbě opírat o lopatu, budeš společnosti určitě prospěšnější, pokud plánuješ kariéru poradce....


Offline - Kolemjdoucí Profil 
23. 9. 2021 11:11 Odeslat příspěvek
@yowie

Ahoj,

děkuji za odpověď. Šlo by o obchodní pozici, prodával bych ostatním firmám služby této firmy. Z uskutečněného prodeje bych měl provizi. Nic s poradenstvím by to nemělo společného. Na poradenství mám podobný názor jako Ty a sám jsem se s tím setkal, ale toto by mělo být něco jiného. Každopádně nemáš nějaký tip, co ještě případně pro tyto obchodní pozice načíst, na co můžu naletět apod.? Díky moc.


Offline - Nadšenec Profil 
23. 9. 2021 12:16 Odeslat příspěvek
No, byl bych velmi opatrný na znění smlouvy a právě ty doložky atp. Jinak kolem mě je dost obchoďáků a u těch slušnějších firem jsou všichni zaměstnanci, i když samozřejmě část bude asi i na IČO. Jde o to, že potom je jim úplně jedno, jestli něco prodáš, nebo neprodáš, když tam není žádný fix. Prostě když to nevyjde, tak můžou pořád brát další, kteří to "zkusí". A když nic neprodáš, i když ses třeba snažil měsíce, tak nic nedostaneš.

Tady bych se hodně zaměřil, jestli je to, co firma prodává, skutečně žádané, nebo to budeš někomu nutit. Kdybych měl firmu na prodej něčeho, tak pokud by to bylo žádané, neměl bych problém se zaměstnanci, pokud by to byl nějaký nátlakový nesmysl, kdy musíš někomu vykecat díru do hlavy, aby to koupil, pak radši IČaře.

Jinak taky, to, že budeš prodávat ostatním firmám služby této firmy, to jsem slyšel z poradenských MLM také....

Když bys náhodou chytnul nějakého podnikatele, který má zaměstnance a chce pro ně třeba zřídit penzijko atp.

Možná by pomohlo říct, co to je za firmu, myslím, že nikdo tady se tam nebude hlásit, ale chápu, pokud to nebudeš chtít říct a v horším případě to ani nevíš, což je btw. taky red flag.

Jak probíhaly pohovory?

Jinak jako IČař, když něco prodáš, dostaneš víc, ale máš taky víc starostí a třeba hlídání soc. a zdrav. pojištění, DP si řešíš sám atp. Zase máš větší volnost šulit odvody státu, na úkor svého budoucího důchodu. Taky už jsem kdysi řešil IČaře, který dostal mrtvici a jak ležel v nemocnici, tak neplatil zdrav. a soc. pojištění a pak jsme prosili o odpuštění atp., takže tohle ideálně na trvalé příkazy s rezervami na účtě, obzvlášť, jestli bys jezdil autem. Btw. auto ti dají? Nebo to je taky na tebe? U normálních obchoďáckých pozic je dnes služební auto naprostý standard.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
23. 9. 2021 14:18 Odeslat příspěvek
Děkuji za odpověď, psal jsem ti SZ, snad dorazila v pořádku. Zatím se měj.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 6 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies