FinExpert.cz

Přihlásit se




Snížení základu daně (uplatněním ztráty)

Offline - Kolemjdoucí Profil 
5. 10. 2021 08:27 Odeslat příspěvek
Dobrý den,

obchoduji příležitostně. Prodal jsem akcie několika společností a jsem v zisku (říkejme jim A). Příjem přesahuje 100 tisíc Kč, měl bych tedy danit za rok 2021 danit. Nakoupil jsem akcie dalších společností (akcie B), u kterých věřím, že jsou hodnotové investice a jejich cena v průběhu let poroste, nicméně krátkodobě jsem to neodhadl (ceny akcií šly ještě dolů) a teď jsem ve výrazném záporu (ve větším, než je můj realizovaný zisk z prodeje několika akcií; B > A). Napadlo mě, že pokud bych danou akcii prodal, realizoval bych ztrátu, o kterou bych odečetl zisk získaný z prodeje několika akcií, dostal bych se do záporu, takže bych neplatil daň z A.

Nicméně bych ihned zpět nakoupil akcie B z prostředků, které mi zbyly z jejich prodeje. Tímto bych eliminoval daň, protože bych neměl žádný zisk, ale vzhledem k tomu, že věřím, že se akcii bude v budoucnu dařit a hodlám ji držet déle jak 3 roky, tak jsem přesvědčený, že v průběhu času bych i tuto ztrátu realizovanou ztrátu z B vymazal.

Doufám, že jsem to správně vysvětlil a chtěl bych se zeptat, uniká mi zde něco důležitého, co nevidím? Přijde mi to jako logický postup, ale byl bych raději, kdyby se mi k tomu ještě někdo znalý vyjádřil. A je to takto v pořádku v rámci zákona?

Díky
Jarda
Poslední příspěvek


Offline - Administrátor Profil 
5. 10. 2021 09:40 Odeslat příspěvek
Kdy jsi nakoupil akcie A (přesně datum)? Kdy jsi prodal akcie A (přesně datum)?
Kdy jsi nakoupil akcie B (přesně datum)? Kdy jsi prodal (chceš prodat) akcie B (přesně datum)?
Bez toho ti to nemůžu říci.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
5. 10. 2021 10:14 Odeslat příspěvek
Akcie A jsem nakoupil někdy v lednu a prodal jsem je v červnu. Akcie B jsem nakoupil v dubnu a plánoval bych je prodat teď. Celkově jde o to, že se jedná u B o akcie čínské firmy, které bych rád v rámci rizika delistingu na NYSE převedl do Hong Kongu a tím se toho rizika zbavil. Nicméně Broker mi neumožňuje tento převod a po komunikaci s ním mi bylo sděleno, že ty akcie musím prodat a pak zas nakoupit na Hong Kong burze, což mě staví kvůli tomu do horší situace. Přemýšlím tedy o prodeji na NYSE a koupi na Hong Kong burze. Když už k tomu takto dochází, tak jsem přemýšlel i o uznání ztráty z toho prodeje. Nicméně jsem našel, že existuje tzv. wash-sale rule, že když prodám akcii, tak ji nemůžu nakoupit dalších 30 dní (ani její ekvivalenty), nebo respektive můžu, ale nemůžu si to uznat v daních tu ztrátu (což platí v USA). Nepovedlo se mi ale nic takového najít u nás v ČR.
Díky


Offline - Administrátor Profil 
5. 10. 2021 12:44 Odeslat příspěvek
Obecně český zákon to umožňuje. Obě dvě akcie jsou před časovým testem. Takže všechny prodeje sečteš a proti nim postavíš všechny pořizovací ceny. Následný nákup bude mít svůj osud a bude se zkoumat při prodeji.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
5. 10. 2021 19:29 Odeslat příspěvek
Dobře, moc děkuji za odpověď:)


Offline - Diskutér Profil 
5. 10. 2021 22:01 Odeslat příspěvek
Taky ted nad Babou uvazuju.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 6 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies