FinExpert.cz

Přihlásit se




Pronájem garáže

Offline - Kolemjdoucí Profil 
27. 10. 2021 20:13 Odeslat příspěvek
Dobrý den, daním moc nerozumím, proto bych byl rád za každou radu, chtěl bych pronajímat garáž, ale mám strach, aby jsem neměl v budoucnu problém s špatným daněním. Někde jsem četl, že pokud výnos z té garáže nepřesáhne 8000 Kč za rok, tak žádnou daň platit nemusím. Moc tomu nevěřím, ale jak píši, taky tomu moc nerozumím a nerad bych udělal nějakou botu, na něco nezapomněl, nebo udělal špatně.
Mám v plánu účtovat měsíčně 1000 Kč. Fixní daň je v tomto případě asi ideální, že? Musím být OSVČ? Danilo by se to pravidelně jednou ročně v únoru, že? Jak velká daň by v tomto případě byla? Jak by se to danilo, musím jednou měsíčně vystavovat Fakturu nebo jako doklad bude stačit výpis z účtu? Nevíte odkaz na nějakou literaturu, článek, kde by jsem se o tom dozvěděl více? Nevím kde a jak začít, od čeho se odpíchnout.

Díky za rady
Poslední příspěvek


Offline - Administrátor Profil 
27. 10. 2021 20:29 Odeslat příspěvek
Pokud máš jiné příjmy jen ze zaměstnání, tak nemusíš podávat daňové přiznání, pokud příjmy z nájmu nepřesáhnou 6 000 Kč. Ale ty budeš mít 12 000 Kč za rok, takže přiznání podat musíš.
Můžeš si uplatnit 30 %, takže daňový základ z nájmu bude 8 400 Kč. Z toho je daň 15 %. Čili nějakých 1 260 Kč. Pokud bys daň nezaplatil (ani nepodal přiznání), a berňák by ti na to přišel, tak zaplatíš navíc 500 Kč za každé nepodané přiznání, 20 % penále (tedy 252 Kč). Úrok z prodlení by byl jen 107 Kč za rok a ten se do tisícovky nevyměřuje (mohou jen tři roky zpětně). Takže buď můžeš zaplatit hned 1260 Kč + pravděpodobně odměnu někomu, kdo ti to přiznání sestaví (což bude cca 500 Kč) nebo nedanit nic a jenom se bát sedmi stovek sankcí (za každý rok). Aby to byl trestný čin, tak bys musel neodvést daň alespoň 100 000 Kč (navíc za deset let).

Na pronájem se nezřizuje žádná živnost. Nejsi ani OSVČ - takže neplatíš zdravotní a sociální pojištění. Jen tu daň.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
28. 10. 2021 10:49 Odeslat příspěvek
1) Děkuji za rychlou a vyčerpávající odpověď. Pro zvážení všech pro a proti dám nájem 500Kč s tím, že za rok to bude přesně 6000 Kč a nebudu to muset nějak řešit. Nemusím mít EET, kdyby jsem dostával peníze v hotovosti apod. Bude to legálně, bez dokladu, jen mi přídou peníze a nikdo na to nemůže nic říci.Rozumím tomu tak správně? Vše bude naprosto legální.


Chtěl bych se ještě zeptat, na internetu jsem našel toto:

2)
https://www.veselebydleni.cz/magazin/dan-z-garaze

https://www.mesec.cz/danovy-portal/dan-z-nemovitych-veci/danove-priznani-z-garaze-a-sklepa/

abych to správně chápal a neměl v tom nepořádek, v prvním případě, kde jsem se ptal na pronájem garáže, to je daň z příjmu a v tom druhém případě, jak jsem zde zkopíroval ty dva odkazy, to je jak se v článku píše, daň z nemovitostí. To jsou dvě rozdílné daně, které spolu nějak nesouvisí? Daň z nemovitostí jako vlastník dané nemovitosti, platím tak jako tak, bez ohledu na to jestli tu nemovitost pronajímám, že? Cenu té daně za mě vypočte město a já to jenom zaplatím, je to tak? Ptám se možná blbě, ale nechtěl bych v tom mít nepořádek a neplést dohromady věci které spolu možná nesouvisí.

3) Závěrečná otázka, v jakém zákoně nebo vyhlášce je uvedeno, že se nemusí do 6000 Kč za rok platit žádná daň. Nevíte náhodou paragraf toho zákona či vyhlášky? Ptám se proto, kdyby jsem to někdy potřeboval, abych tím mohl argumentovat. Snažil jsem se to najít na stránkách zakonyprolidi.cz, ale nepovedlo se.

Děkuji za odpovědi.


Offline - Administrátor Profil 
28. 10. 2021 11:18 Odeslat příspěvek
1. EET museli vést jen podnikatelé. Teď nemusí nikdo a pravděpodobně už nikdy nikdo. Příjem do 6 000 Kč - nemusí se podávat přiznání.

2. Daň z nemovitých věcí - na té se nic nemění. Jak jsi ji platil před nájmem, tak ji budeš platit i při pronájmu.

3. § 38g odst. 2 zákona o daních z příjmů - https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-58 ... 001#p38g-2
Daňové přiznání není povinen podat poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti podle § 6 pouze od jednoho a nebo postupně od více plátců daně včetně doplatků mezd od těchto plátců (§ 38ch odst. 4). Podmínkou je, že poplatník učinil u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k, a vyjma příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je vybírána daň srážkou sazbou daně podle § 36, nemá jiné příjmy podle § 7 až 10 vyšší než 6 000 Kč.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
29. 10. 2021 07:09 Odeslat příspěvek
Velice děkuji za odpovědi. Je to pro mě nový a je to docela těžký se v tom zorientovat.
Ještě jednou děkuji...
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 5 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies