FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Datové schránky a povinné elektronické podání od 1. 1. 2023

Offline - Administrátor Profil 
31. 10. 2022 08:38 Odeslat příspěvek
Již platný zákon č. 261/2021 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s další elektronizací postupů orgánů veřejné moci, s účinností od 1. 1. 2023 mění § 4 odst. 1 zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů.
Konkrétně se jedná o část STO TŘICÁTOU TŘETÍ článek CXLII bod 3. a článek CXLIII bod 3. zákona č. 261/2021 Sb., dle kterých bude všem podnikajícím fyzickým osobám zřízena v období od 1. 1. do 31. 3. 2023 datová schránka. Bude se jednat o datovou schránku zřízenou "ze zákona". Kvůli této datové schránce budou muset všichni podnikatelé podávat daňová přiznání elektronicky dle § 72 odst. 6 zákona č. 280/2009 Sb., daňového řádu. Daňová přiznání se podávají ve formátu a struktuře stanoveným správcem daně (soubor ve formátu XML).
Období zřizování datových schránek (od 1. 1. do 31. 3. 2023) je prakticky totožné s obdobím, ve kterém podnikatelé podávají daňová přiznání k dani z příjmů fyzických osob (od 1. 1. do 1. 4. 2023). Může docházet k situaci u daňového poplatníka, který má příjmy z podnikání (§ 7 zákona o daních z příjmů), podá daňové přiznání k dani z příjmů v listinné podobě a ten samý den mu bude zpřístupněna datová schránka podnikající fyzické osoby (ať již z důvodu prvního přihlášení, nebo z důvodu uplynutí patnácti dnů od doručení přístupových údajů). Takový poplatník by listinné daňové přiznání měl podané s vadou dle § 74 odst. 1 písm. c) daňového řádu. Tuto vadu by musel odstranit, a to tak, že by daňové přiznání musel podat znovu elektronicky. Pokud by vadu podání podnikatel neodstranil, tak by mu byla uložena sankce ve výši 1 000 Kč dle § 247a odst. 2 daňového řádu.
Komora daňových poradců vznesla připomínku k posunu ve zřizování datových schránek o 6 měsíců, ale bohužel nebyla vyslyšena.
Poslední příspěvek


Offline - Administrátor Profil 
19. 12. 2022 16:26 Odeslat příspěvek
Doplním celé téma krátkým strašícím článkem - https://www.rihovi.eu/datove-schranky-p ... ele-budou/


Offline - Nadšenec Profil 
19. 12. 2022 16:46 Odeslat příspěvek
Stát si moc zjednodušuje práci.
Co třeba staří podnikatelé nad 70 let věku?


Offline - Administrátor Profil 
19. 12. 2022 17:14 Odeslat příspěvek
Budou na tom stejně, jako daňoví poradci, advokáti, auditoři, insolvenční správci, soudní znalci, soudní tlumočníci a překladatelé, kterým bylo 70 let. :roll:


Offline - Nadšenec Profil 
19. 12. 2022 22:32 Odeslat příspěvek
Blbě, no.
A upozorní to aspoň třeba samo emailem, že do datovky přišla zpráva?


Offline - Trvalý BAN Profil 
19. 12. 2022 22:44 Odeslat příspěvek
Když si to v DS nastavíš, tak ano.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
20. 12. 2022 08:39 Odeslat příspěvek
Ano, a zdá se mi, že je to i celkem spolehlivé.


Offline - Administrátor Profil 
20. 12. 2022 10:57 Odeslat příspěvek
Dobré je v datové schránce nastavit rozšířený obsah notikačních zpráv. Do e-mailu tak bude chodit i předmět zprávy a název a ID datové schránky odesílatele.
Příloha
datovka.jpg
datovka.jpg
[ 167.69 | Zobrazeno 131 krát ]



Offline - Nadšenec Profil 
20. 12. 2022 11:07 Odeslat příspěvek
A že by to přeposlali celý rovnou, to nejde?


Offline - Administrátor Profil 
20. 12. 2022 12:21 Odeslat příspěvek
Tak někdy je výhodné se nepřihlásit do datové schránky - např. když přijde výzva na opravu kontrolního hlášení a člověk je na dovolené, tak si zprávu z datové schránky vyzvedne až za 10 dnů a pak má ještě 5 dnů na opravu.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
20. 12. 2022 14:12 Odeslat příspěvek
Mě na email přijde celá datovna, tak za půl dne. Aspoň to.
Hned mi přijde notifikace, že mám něco v datovce.
A za půl dne na email ta vlastní zpráva.


Offline - Trvalý BAN Profil 
20. 12. 2022 14:15 Odeslat příspěvek
Jenže tím máš automaticky doručeno ne?


Offline - Administrátor Profil 
20. 12. 2022 14:36 Odeslat příspěvek
pulmann: tím máš doručeno a začínají běžet všechny lhůty.

Každý svého zdraví strůjcem.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
20. 12. 2022 15:01 Odeslat příspěvek
Jsem OSVČ, datovka mi také bude zřízena 2023... znamená to, že vše musím posílat přes ní? Složitě jsem si dva roky zpátky zakládal MojeID, abych vše dělal elektronicky... Můžu dál využívat formuláře na ČSSZ a VZP a portálu Moje daně a nebo vše musí jít přes Datovku? :-) Chápu, že v ní to má člověk na jednom místě, ale co jsem koukal na návody, stejně ty formuláře vyplňuje člověk na těch příslušných stránkách (ČSSZ, VZP...).


Offline - Nadšenec Profil 
20. 12. 2022 15:10 Odeslat příspěvek
Nemusíš, použít můžeš i stávající metody. Jen nesmíš použít papír, ale to už neděláš, takže se zas tak moc nestane. Nastavíš si notifikace, čas od času se tam přihlásíš. Žádná hrůza.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Další stránka
Stránka 1 z 10 [ Příspěvků: 136 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies