FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

Datové schránky a povinné elektronické podání od 1. 1. 2023

Offline - Administrátor Profil 
28. 2. 2023 18:16 Odeslat příspěvek
1. Budou platit stále do prvního přihlášení. 15. den ti mohou doručovat do datové schránky zprávy, které mají fikci doručení 10 den od dodání do schránky. A jde o to, že i když ti bude státní orgán doručovat do špatné datové schránky (měl do nepodnikatelské, ale zaslal do podnikatelské), tak se to dozvíš třeba tak, že budeš mít exekuci na účtu a terpve potom začneš řešit dodání do nesprávné datové schránky. Řízení (případně soud) vyhraješ a celé řízení (to původní, jehož zahájení špatně doručovali) bude muset začít od začátku, ale to tě bude stát jen další peníze, čas a úsilí.

2. Kvůli neuživatelům datových schránek tu existují lidé, kteří ty datovky jsou schopni obsluhovat (na smlouvu) za ně. A pokud podnikatel je plátce DPH, tak stejně musí něco elektronického tvořit (nebo mu to tvoří daňový poradce, který je schopen už tu datovou schránku ovládat).
Já taky nejsem přítelem nucené elektronizace obyvatelstva, ale minimálně to vedlo k vyčištění všech registrů podnikatelů.
Poslední příspěvek


Online - Inventář Profil 
1. 3. 2023 17:43 Odeslat příspěvek
Díky datovkám je teď veřejně k dispozici abecedně řazený kompletní seznam všech OSVČ i s úplnou adresou. Spammeři a rozesílači se budou mít :-)
https://www.lupa.cz/clanky/jak-na-datov ... stalkerum/


Offline - Administrátor Profil 
1. 3. 2023 21:57 Odeslat příspěvek
Spíš je to pěkná past. Já když se pokusím stáhnout ten soubor, tak mi klekne připojení komplu k routeru (wi-fi) a někdy i router :lol:
https://www.mojedatovaschranka.cz/sds/w ... t=opendata


Online - Inventář Profil 
21. 3. 2023 21:25 Odeslat příspěvek
"Daňové přiznání bez příjmů z podnikání nemusejí ani majitelé datovek podávat elektronicky"
https://www.lupa.cz/aktuality/danove-pr ... ktronicky/


Offline - Administrátor Profil 
21. 3. 2023 21:43 Odeslat příspěvek
Tak to je obecně platný výklad finanční správy od dob nesmyslného GFŘ D-7, který byl odsouhlasen v Zápise z jednání Koordinačního výboru s Komorou daňových poradců ČR ze dne 18.2.2015 - příspěvek 443/21.01.15. - pro zajímavost se podívej, kdo je jeden z autorů toho příspěvku :lol:

Ale příští rok to bude trochu jinak.


Online - Nadšenec Profil 
28. 3. 2023 15:20 Odeslat příspěvek
Jsem si dnes zkusil podat daňové přiznání elektronicky, a už chápu Ropa s jeho názorem na EPO.
Žil jsem v domnění, že ta možnost 'podat daňové přiznání elektronickým podpisem' znamená poslat vygenerované xml emailem s elektronickým podpisem. Rezolutní telefonát z podatelny FÚ mne vrátil zpátky do ČR, že v příloze je jen nějaké xml, které je nezajímá, nic takového si importovat nebudou.
Fajn, tak zkusím to podepsat v tom EPO svým elektronickým podpisem. Ale ouha, musím mít jen jejich podepisovací aplikaci ePodpisFS, Windows 7 a vyšší, takže XP nic.
Brácha podával přiznání datovou schránkou, jsem zvědav, zda jeho xml přijmou, ale čuju že pohoří stejně.
No, papír je papír, donesu jim to tam letos jako vždycky, doufám, že dostanu aspoň razítko.


Offline - Přeborník Profil 
28. 3. 2023 16:23 Odeslat příspěvek
To je neco jineho nez prihlaseni a podani DP pres https://adisspr.mfcr.cz/pmd/home/prihlaseni-do-dis
?

Zcela pohodlne, krome bank. identity zadne certifikaty nebo elektr. podpis neni potreba, vyplneni priznani zabere par minut


Offline - Nadšenec Profil 
28. 3. 2023 16:52 Odeslat příspěvek
Taky mi "Mojedane" s bankovní identitou přijde jako schůdná cesta.


Offline - Administrátor Profil 
28. 3. 2023 17:37 Odeslat příspěvek
yndezit: kdy už si konečně pořídíš daňového poradce místo takovýhle šprýmů.
1. XML poslané e-mailem na podatelnu berního úřadu - lze - NSS 5 Afs 373/2021
2. EPO je na 3,14ču.
3. Podání XML přes datovou schránku je rozumná cesta pro obě strany (jak podatele, tak berňák).
4. Přesunul jsem Vás do daní.


Online - Nadšenec Profil 
28. 3. 2023 18:09 Odeslat příspěvek
Přece jsem si nepořizoval elektronický podpis za dlouhý peníze, abych si ho teď mohl dát doma na poličku!
Daňového poradce si časem možná najmu, ale zatím na ta 2 čísla, co do toho papíru musím pro finančák vyplnit, bych měl stačit, ještě nejsem tak marnej, děkuji za nabídku :)

Nicméně mi vrtá hlavou, u toho xml souboru je před stažením popisek, že se jedná o soubor pro zaslání datovou schránkou. Takže oni ho přece importují, proto odmítají pdf, nebo ne? Pokud ano, tak proč jim vadí, že ho pošlu mailem? Budu to muset ještě prošťourat, co za tím vězí.


Offline - Administrátor Profil 
28. 3. 2023 18:59 Odeslat příspěvek
yndezit: protože z e-mailu nenaučili ADIS importovat XML soubory. Rozsudek je jasný, zítra putuje na GFŘ příspěvek na koordinační výbor (Komora daňových poradců + GFŘ + ministerstvo financí), který to bude potvrzovat a nic neřešíme (jen s tím musíme naučit dělat lidi na berňácích).
V tom rozsudku jsou i odkazy na právní předpisy, podle kterých to mají dělat - a ouřadové z MF o rozsudku vědí (to jsem včera probral se zástupkyní MF na jednání na MV kvůli datovkám).

Mimochodem, daňový poradce není jen od toho, aby ti vyplnil přiznání, ale aby ho bezpečně dostal na berňák a měl poplatník (a poradce) v rozumné době jistotu, že podle toho přiznání bylo skutečně vyměřeno.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
5. 4. 2023 04:18 Odeslat příspěvek
Ještě bych se zeptal. Mám teda dlouhodobě přerušenou živnost, nepodnikám. Tím, jak mi teďka povinně aktivovali novou datovou schránku (živnost jsem v reakci na to nezrušil), tak mi tím nevznikla třeba nějaká povinnost podávat daňové přiznání, že ne?

Dosud jsem žádné daňové přiznání nepodával, když nepodnikám a nemám tudíž z podnikání žádné příjmy.
děkuji


Offline - Administrátor Profil 
5. 4. 2023 07:46 Odeslat příspěvek
Povinnost podat daňové přiznání není:
a) pokud nemáš příjmy vyšší než 15 000 Kč (od roku 2023 vyšší než 50 000) - do příjmů se nazapočítávají příjmy zdaněné srážkovou daní nebo od daně osvobozené, nebo
b) pokud máš příjmy jen o zaměstnavatelů, u kterých jsi podepsal prohlášení k dani, a další příjmy nemáš vyšší než 6 000 Kč (od roku 2023 vyšší než 20 000 Kč) - do jiných příjmů se nezapočítávají příjmy zdaněné srážkovou daní nebo od daně osvobozené.

Datová schránka na toto ustanovení nemá vůbec vliv.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
5. 4. 2023 13:20 Odeslat příspěvek
díky Rop


Offline - Diskutér Profil 
27. 5. 2023 09:13 Odeslat příspěvek
Rop: jakych 50 000? stale plati 15000kc podle me co sem cetl na netu.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Další stránka
Stránka 9 z 10 [ Příspěvků: 136 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies