FinExpert.cz

Přihlásit se




Zaměstnání mladistvého a daně

Offline - Návštěvník Profil 
9. 11. 2022 15:50 Odeslat příspěvek
Můj 17 letý syn studuje na střední škole. Našel si "brigádu", ovšem zaměstnavatel s ním uzavřel pracovní smlouvu a přijmul ho jako zaměstnance (nikoliv na DPP jako brigádníka ).

Mně se to příliš nelíbí, ale nechtěl jsem to synovi nijak zakazovat. Zaměstnavatel se chová fajn, dodržuje maximální pracovní dobu 16 hodin/týden, vyplácá mu provize z prodeje, atd.

Ale jak to bude s daněmi? U DPP do příjmu 10K Kč/měsíc se nic neplatí, ale u zaměstnance to je imho jinak. Bude platit sociální a zdravotní pojištění i když je studující mladistvý? Bude odvádět dan z příjmů? (plat je smlouvě stanoven na 9000 brutto)

Budu rád nápovědu, radu či odkaz, který mi tuto problematiku osvětlí.
Poslední příspěvek


Offline - Administrátor Profil 
9. 11. 2022 17:30 Odeslat příspěvek
Je to stejné jako u dospělého, jen s tím rozdílem, že nemusí platit zdravotní v minimální výši. Pokud podepíše prohlášení k dani tak se mu nebude srážet žádná daň.
Pouze se srazí sociální (6,5 %) a zdravotní (4,5 %) pojištění - tedy 990 Kč. Zaměstanvatel zaplatí dalších 3 042 Kč na zdravotním (9 %) a sociálním (24,8 %).

Kdyby to byla DPP do 10 000 Kč, tak by z toho ani jeden z nich neplatil nic. Ale pokud mu plat zvýší provize nad 10 000 Kč, tak by to dopadlo stejně.


Offline - Návštěvník Profil 
9. 11. 2022 19:01 Odeslat příspěvek
Díky za vysvětlení, přesně tohle jsem předpokládal.

Jen mě překvapilo, že mu nedali podepsat Prohlášení poplatníka... . Předpokládal jsem, že je to běžný standart. Tak to holt vyplní dodatečně.


Offline - Administrátor Profil 
9. 11. 2022 19:21 Odeslat příspěvek
Podepsat musí do 30 dnů od vstupu do zaměstnání. A rovnou si k tomu musí donést potvrzení o studiu. Aby mu nestrhávali zdravotní pojištění do minima.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 4 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies