FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Daň z příjmu 2022

Offline - Mírně pokročilý Profil 
15. 1. 2023 16:30 Odeslat příspěvek
Zdravím vespolek,
bohužel na mě padlo daňové přiznání a tak se jdu optat místních expertů.

Jdu přes datovou schránku elektronicky - https://adisspr.mfcr.cz/

Příjmy ze závislé činnosti a sražená záloha na daň je OK, ale vrtá mi hlavou:

1) Příjmy z kapitálového majetku (§ 8 zákona) -> je tam na to jeden chlívek jako částka a má to přímý dopad na reálnou daň.
Já mám pár akcií ve FIO, kdy jsem dostal již čistou dividendu 9899kč (z titulů KB, ČS, ČEZ a Kofola) - pokud tam však tohle číslo napíšu, tak budu platit znova, což se mi zdá divné, když už mi to došlo v čistém -> je teda v mém případě OK tam nepsat nic?

2) Ostatní příjmy (§ 10 zákona) - prodal jsem 5ks ETF za v přepočtu necelých 10.000CZK - tzn taky nic?

U obojího jsem si teď všiml, že je tam napsáno: "Máte zdanitelné příjmy z ... ?": 1) / 2) -> mi přijde, že nemám, tzn. můžu obojí nechat prázdné?

Předem díky za info, klidně i s případným omlácením o hlavu, že jsem hlupák :-)

Edit:
Jeste teda premyslim, zda dividenda CS = Erste je rakouska a mel bych ji tam uvest (cca 70 euro) - ta mi uz byla zdanena krasnymi 27,5%, tak zda si ji nechat zdanit znova...
Poslední příspěvek


Offline - Administrátor Profil 
15. 1. 2023 16:51 Odeslat příspěvek
Místo omlácení o hlavu ti nabídnu zpracování daňového přiznání.

Respektive proč vlastně to daňové přiznání děláš? Kolik byla ta dividenda z Rakouska?


Offline - Mírně pokročilý Profil 
15. 1. 2023 17:09 Odeslat příspěvek
No dělám ho proto, páč u druhého zaměstnavatele (v roce 2022) nějak nevidím možnost ho požádat o roční zůčtování daně - byť by to byla nejjednodušší cesta.

Z rakouska došla čistá dividenda necelých 70 euro.

Zpracování daňového přiznání by asi bylo dražší, než tam těch 70 euro uvést znova no...

Ale příští rok k tomu budu mít ještě ICO vedlejší činnost, tak to už by mohlo být zajímavější.


Offline - Inventář Profil 
15. 1. 2023 17:34 Odeslat příspěvek
Dividendy českých akcií (isin na CZ/CS) do přiznání vůbec nepatří, daní se u nás srážkou u zdroje a hotovo (obdobně jako třeba úroky spořícího účtu už je pak neřešíš). Řešíš tedy jen Erste. A pokud zdanitelné příjmy mimo zaměstnání máš pod 6000 Kč (což ta Erste 70 euro splňuje), nejsi povinen podávat Přiznání. Pokud ovšem u těch zaměstnavatelů nebyl překryv, tedy pokud jsi dělal u jednoho a až pak u dalšího - pak ti roční zúčtování může udělat ten druhý (daný rok poslední) zaměstnavatel, doložíš mu potvrzení o příjmech od toho prvního a dividendy ty ani on neřešíte (české tam nepatří, jiné příjmy jsou pod 6000, tedy bez povinnosti podat přiznání). Jen když bys měl překryv (třeba v září jsi současně dělal u prvního a už i u druhého zaměstnavatele), tedy daňové Prohlášení poplatníka bys u jednoho z nich neměl (nemohl mít) za některý měsíc použité, pak to Přiznání ano.


Naposledy upravil minarjo dne 15. 1. 2023 17:41, celkově upraveno 2


Offline - Mírně pokročilý Profil 
15. 1. 2023 17:39 Odeslat příspěvek
Jj to jsem z toho pochopil, ze byla blbost to Erste vubec kupovat :-D

Tzn. 60ks akcií s dividendou na jednu akcii 1,60EUR = 96 euro hrubeho, po zdaneni 27,5% doslo 69,6EUR.
Tzn hrubeho pres kurz 24,54 je to 2356CZK - takze pokud bych to tam nacpal znova, tak predpokladam, ze zaplatim 353kc navic na dani (formular teda ukazal rozdil 345kc).

Ale nejsem odbornik - clovek se ruzne po netu docte zajimave veci a nazory (na to rakouske zdaneni) :-))

Spis me fascinuje ta pouha jedna kolonka "Dílčí základ daně z kapitálového majetku podle § 8 zákona", kde tam neni dalsi deleni nebo tak - ale asi je to tim, ze tomu nerozumim a delam poprve v zivote.

EDIT: tak jsem jeste nasel, ze kdyz vyplnim prilohu formular 3, tak tam muzu delat harakiri s jiz zaplacenou dani - ale asi s tim, ze to dvoji zdaneni s Rakouskem ma limit 10% - no hruza :-D


Naposledy upravil mlrs dne 15. 1. 2023 19:03, celkově upraveno 1


Offline - Administrátor Profil 
15. 1. 2023 19:02 Odeslat příspěvek
Dva zaměstnavatelé? Po sobě nebo současně?

To druhé zaměstnání je klasický pracovní poměr nebo dohoda o provedení práce do 10 000 Kč?

Akcie sem ještě nemíchejte.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
15. 1. 2023 19:05 Odeslat příspěvek
No prvni byla na HPP Sberbanka do 30.6.2022 :-D, pak mesic na pracaku a nasledne klasicky na HPP u jine firmy.

Soucasne nic - to HPP si myslim, ze jako zavisla cinnost je jasne - odstupne jsem do toho normalne zapocital dle dokumentu od zamestnavatele, co mi dodal.


Offline - Diskutér Profil 
15. 1. 2023 21:16 Odeslat příspěvek
Pri nakupu a prodeji cennych papiru Degiro v pripade jine meny nez EUR a Kc aplikuje kurzovou prirazku. V prehledu transakci se to tvari jako zhorseny kurz o uvedenou hodnotu. Pokud mam EUR, ktere mne pri nakupu akcii v USD broker takto prevede - jde u poplatku za konverzi o uznatelny naklad?

Obdobne, Degiro uctuje poplatek za pristup k dane burze. Logicky by se mel zrejme vztahovat k prvnimu nakupu nebo prodeji, za ktery je nauctovan. Rozpocitavat mezi vsechny transakce neni unosne. Opet - ma nekdo zkusenosti s uznatelnosti?

U ADR poplatku snad sporu nebude.


Offline - Administrátor Profil 
15. 1. 2023 21:41 Odeslat příspěvek
mlrs: Tak. A teď kolik byly ty dividendy brutto v EUR?


Offline - Mírně pokročilý Profil 
16. 1. 2023 07:25 Odeslat příspěvek
96 EUR


Offline - Administrátor Profil 
16. 1. 2023 10:15 Odeslat příspěvek
Čili 2 404,92 Kč

A teď sada snad už posledních dotazů:
1. Máte ještě nějaké jiné příjmy, než osvobozené nebo zdaněné srážkovou daní?
Prodej cenných papírů (včetně ETF) je osvobozen do prodejní ceny 100 000 Kč / rok.
Dividendy z tuzemska jsou zdaněny srážkovou daní.


2. Máte Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění od prvního zaměstnavatele?


Offline - Mírně pokročilý Profil 
16. 1. 2023 10:52 Odeslat příspěvek
1) NE
2) ANO mam (podle toho jsem to zadaval do https://adisspr.mfcr.cz/

Jinak jsem puvodne myslel, ze pouziju jednotny kurz 24,54, ktery je v pokynu:
https://www.financnisprava.cz/assets/cs ... 1-2023.pdf

Muzu se zeptat, odkama je ten kurz, kterym vyslo 2404,92kc?


Offline - Administrátor Profil 
16. 1. 2023 11:39 Odeslat příspěvek
Pardon, chyba ve výpočtu 2 355,84 Kč.

Ale teď už vím všechno.

Vemte Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění a přiložte jej k Žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění
V tom vyplňte hned druhou tabulku: Uvádím, že jsem v uvedeném zdaňovacím období pobíral(-a) příjmy ze závislé činnosti od těchto předchozíc plátců daně.
Druhý zaměstnavatel zohlední příjmy od prvního a provede Vám roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění a nemusíte podávat přiznání.

Proč nemusíte podávat přiznání - viz § 38g odst. 2 zákona o daních z příjmů
Daňové přiznání není povinen podat poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti podle § 6 pouze od jednoho a nebo postupně od více plátců daně včetně doplatků mezd od těchto plátců (§ 38ch odst. 4). Podmínkou je, že poplatník učinil u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k, a vyjma příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je vybírána daň srážkou sazbou daně podle § 36, nemá jiné příjmy podle § 7 až 10 vyšší než 6 000 Kč.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
16. 1. 2023 12:20 Odeslat příspěvek
ROP: Dekuji za zpravu - ano, takto jsem na ty drobne EUR dividendy hresil minule dva roky, kdy jsem se vlezl do toho limitu 6000kc a mohl jsem nechat rocni zuctovani na zamestnavateli - ted, jak pisete, mohu urcite taky jit touto cestou.
Pristi rok s ICO na vedlejsi cinnost uz to bude takto neresitelne.

Ale pokud bych si to priznani daval sam, tak uz predpokladam, ze tam tu dividendu u příjmů z kapitálové činnosti uvest musim a zaroven bych mohl prilozit i tu prilohu 3, kde bych mohl uvest to, ze mi to jiz zdanili v Rakousku a nechtit platit navic celych 15% z pohledu dvojiho zdaneni.


Offline - Administrátor Profil 
16. 1. 2023 12:25 Odeslat příspěvek
Přesně tak. Je s tím víc administrace, než zdanění. Proto je lepší přiznání nepodávat.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, #  Další stránka
Stránka 1 z 4 [ Příspěvků: 48 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies