FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Danění zahraničních akcií, když je účet u brokera v CZK

Offline - Kolemjdoucí Profil 
21. 1. 2023 11:31 Odeslat příspěvek
Zdravím, mám dotaz k danění příjmu z prodeje CP (akcií) a k dividendám.

U brokera mám účet v CZK, tj. každý pokyn (nákup/prodej) se v reálném čase provede na mém brokerském účtu v korunách, a ne v měně instrumentu (koruny se poplatkem převedou na měnu instrumentu, za tu se koupí akcie, prodej je totéž v opačném pořadí). Stejně tak i příchozí dividenda se automaticky kurzem platným v momentě, kdy dorazí na můj účet u brokera, převede hned do CZK. V tax statementu od brokera mám tak tyto aktivity všechny uvedeny v korunách. Mám tak dvě otázky:

1) je možné takto v korunách příjmy z prodeje akcií reportovat přímo FÚ a neřešit převod jednotným kurzem z původní měny instrumentu? Fakt je, že ten příjem proběhl v korunách, ale netuším, co na to finančák. Když bych to ale počítal vše třeba z USD jednotným kurzem, tak zase nebudou sedět ta čísla v CZK na tax statement report, protože jednotný kurz bude jiný, než byly kurzy v okamžiku příslušných nákupů a prodejů. Broker tvrdí, že v celé EU to takto podávat lze.

2) jak to bude u dividend? Mám tam kousky jako Rakousko, kde jsem obdržel dividendu, ale část bych měl ještě dodanit. Tady zvolit jako základ pro dodanění zase tu částku v CZK, nebo tu původní v EUR? Nebo jak s tímto naložit?

Uměl by prosím někdo odpovědět?
Poslední příspěvek


Offline - Administrátor Profil 
21. 1. 2023 12:25 Odeslat příspěvek
V zásadě jde jenom o tom, jakým kurzem přepočítáš cizí měnu na českou. Podívej se na tento příspěvek, kde jsem metody přepočtu popisoval.

Kurzový zisk / ztráta je od daně osvobozen.

V zásadě broker udělá tvým jménem dvě transakce:
a) prodá instrument,
b) převede cízí měnu na českou.

Já bych s tím takto pracoval.


Offline - Diskutér Profil 
21. 1. 2023 16:42 Odeslat příspěvek
O jakého jde brokera? Rozbiha se www.odane.cz, tak ti to mozna i spocita, co bude lepsi vyuzit.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
9. 2. 2023 20:22 Odeslat příspěvek
Jde o brokera Trading212. Ale umím si představit stejný případ třeba u XTB, kde na účtu vedením v CZK bude klient prodávat a nakupovat dolarové akcie (vždy se v momentu koupě/prodeje převedou aktuálním kurzem CZK na USD za feečko 0,5% z nákupní/prodejní částky).

Já měl za to, že to je, jak píše Rop. Ptal jsem se ale pro jistotu i na finančáku a tam jsem dostal feedback, že pokud je můj účet v CZK, nevidí důvod přepočtu.

Což o to, já jim to klidně vyreportuju dle zákona v původní měně a příslušným jednotným kurzem, ale co mě děsí je to, že v ten moment nebude sedět většina čísel na brokerův tax statement, kde se logicky nepoužíval jednotný kurz, ale kurz aktuální.

Má s tím zkušenost ještě někdo jiný a uměl by případně poradit?

Ještě mě napadá otázka - feečko za převod domácí měny na měnu kupovaného instrumentu lze v obou směrech uplatnit jako výdaj, je to tak?

Předem díky za tipy!


Offline - Návštěvník Profil 
9. 3. 2023 18:51 Odeslat příspěvek
řeším stejný problém s XTB. Máte někdo opravdu uspokojivou odpověď? XTB mi vůbec nenabízí možnost vidět WHT v původní měně. Prostě vše v CZK, konvertované tím jejich kurzem s přirážkou. Nelze DP ani normálně podat, kdybych chtěl převádět například na generální kurz...


Offline - Inventář Profil 
9. 3. 2023 19:42 Odeslat příspěvek
Myslím že se v tom zbytečně hrabete. Přece převod na Jednotný kurz (případně jiný použitelný) je třeba dělat JEN tehdy, když zdroj (zde tedy potvrzení brokera) není v Kč - pokud je, tak vám starost s přepočtem měny přece pro daného brokera zcela odpadá!
Chápu, že vás asi plete ustanovení, dle kterého by metoda přepočtu kurzu měla být v celém Přiznání jednotná. Ale tím se přece myslí metoda, kterou VY sami měnu zkonvertujete dle podkladů (od brokera, zahraničního zaměstnavatele či jiných zahraničních příjmů). Takže ano, pokud byste měli od brokera X výpis v USD a od brokera Y v EUR, pak je třeba přepočet obou do Kč udělat stejně, tedy buď Jednotný kurz (jednodušší), nebo např. denní kurz ČNB (pracnější, ve výsledku se někdy může ušetřit). Ale pokud k tomu ještě budete mít výpis brokera Z (zde třeba XTB) v CZK, tak tam pro vás žádný přepočet není, Kč na Kč jaksi není čím přepočítat :). Takže tam to nemáte důvod řešit, výchozí měny jsou ty ve výpisech a fakt vy ani FÚ nemusíte pátrat po tom, jak (jakým kurzem) broker ty CZK ve výpisech získal.
Mimochodem (mimo téma daní), lepší je mít u XTB účet v eurech místo v Kč. Protože za Kč (české akcie) u něj stejně nic nekoupíte, všechny obchody tedy jsou zbytečně s jejich měnovou konverzí za 0,5%. Takto při účtu v euru máte aspoň bez toho konverzního poplatku obchody euro akcií (a vklad/výběr eura je bez poplatku, s konverzí výhodnější než těch 0,5% co má XTB - sám tam vkládám eura z Revolutu, kde je konverze za setiny %).


Offline - Návštěvník Profil 
10. 3. 2023 12:43 Odeslat příspěvek
Souhlas. Pokud broker vede účty v CZK, přepočet cizí měny neprovádíte. Řiďte se částkou v CZK, která Vám byla odepsána či připsána na účet.

-- 10. 3. 2023 13:51 --

MaSk-CZ: Pozor, samostatný poplatek za směnu zcela jistě NELZE automaticky u obchodování s akciemi daňově uplatnit. To, že konvertujete z USD na EUR nebo CZK na GBP a podobně je JEDEN případ, to že za určitou měnu nakoupíte je případ DRUHÝ. Nesmíte uplatnit jiný výdaj, nežli na dosažení daných příjmů, a i když to tak nevypadá, konverze před nákupem nebo naopak po prodeji je samostatný úkon.

-- 10. 3. 2023 13:59 --

Další věc je přepočet, pokud máte výpisy od brokera v cizí měně, ale broker snaživě doplnil přepočty na CZK v denním kurzu ČNB. Vždy se řiďte tím, jakou máte smlouvu a v jaké měně jste účet založili a vedli. Pokud nemáte účet v CZK, nic nebrání tomu přepočet sám znovu udělat. A to i jiným než jednotným kurzem. Například pro USD se vyplatí kurz pevný k 1.1.2022, který je výrazně lepší, než kurz USD jednotný.


Offline - Návštěvník Profil 
10. 3. 2023 14:12 Odeslat příspěvek
Dekuji moc za rady a ujisteni. Moc jste mi pomohl a uklidnil.


Offline - Diskutér Profil 
10. 3. 2023 20:47 Odeslat příspěvek
Tax Consultant: Mel byste odkaz na legislativu ohledne toho, ze je mozne priznat castku prepoctene divi?


Offline - Návštěvník Profil 
11. 3. 2023 04:57 Odeslat příspěvek
Zákonný postup přepočtu odkázal výše kolega Rop. Daně se deklarují v ČR v české měně. Tedy pokud broker vede účet v CZK, tak celosvětové akcie i dividendy z nich nepřepočítáváte. Pokud máte účet vedený například pouze v EUR, broker Vám logicky US akcie či dividendu v USD připíše již přepočtené do měny EUR. A k tomu podpůrně viz výklad pojmu "den nabytí" uvedený v pokynu GFŘ D-59, na straně 3 se dočtete, že u cenného papíru se dnem nabytí rozumí den, kdy je cenný papír připsán na účet majitele. Máte-li účet v EUR, nemůže Vám být z podstaty věci připsán příjem v USD. Nabýváte EUR.
Lhostejno, že broker uvádí i cenu v USD, nebo dokonce v CZK. Pojem "nabytí" je zmíněn na mnoha místech v daňových zákonech, pro fyzické osoby a příjmy z cenných papírů je důležité, že se zdaňují obdržené příjmy a tyto dokládáte dokumenty v té měně, kterou jste si sjednal s brokerem, účtu v této měně jste majitel. A teprve tuto měnu poté převádíte na CZK jedním z kurzů, který vyhlašuje ČNB. Není ani možné použít přepočet brokera z cizí měny na českou jeho kurzem do daňového přiznání, pokud nemáte účet sjednán v CZK. Zákon přikazuje použít kurz ČNB. A i pokud broker tento kurz použije, pořád jsou Vám dividendy připisovány (např.) v EUR a je Vaším právem použít jiný kurz ČNB tak, jak jej používají účetní jednotky, či kurz jednotný. Jinými slovy - uzavřel jste kontrakt s brokerem na určité měně a FÚ bude tuto měnu respektovat. Naopak veškeré přepočty, které uskutečnil broker, jsou pro FÚ irelevantní. Rozhodné jsou pouze přepočty deklarované daňovým subjektem. Broker za Vás daně nedoplatí,že? Odhlédnu od toho, že pokyny řady D nejsou zákon, zde je na prvním místě logika. Toto je můj odborný názor, jsem si vědom, že dva daňoví poradci mají na jednu věc tři různé názory, může být, že máte potvrzení ve měně dividendy, ovšem příjem v měně účtu a rozhodnete se počítat podle potvrzení, ale logicky, když je broker český a účet v CZK, budete dividendy Apple přepočítávat z USD na CZK, když už je máte v CZK na účtu? Nemusíte tento názor sdílet, je to jen diskuzní fórum. Kdyžtak popište konkrétní příklad a můžeme se pobavit.


Offline - Diskutér Profil 
11. 3. 2023 08:53 Odeslat příspěvek
minarjo píše
Mimochodem (mimo téma daní), lepší je mít u XTB účet v eurech místo v Kč. Protože za Kč (české akcie) u něj stejně nic nekoupíte, všechny obchody tedy jsou zbytečně s jejich měnovou konverzí za 0,5%.


Mohl bych tě požádat o stručné vysvětlení toho, co říkáš (tzn. ne na 10 řádků)? Já totiž u XTB mám účet v Kč, kupuju a prodávám tam výhradně akcie z BCPP.

-- 11. 3. 2023 09:21 --

Trochu se rozvášním a zkusím pumpnout minarja v grafomanství:

Tax Consultant píše
Zákonný postup přepočtu odkázal výše kolega Rop. Daně se deklarují v ČR v české měně. Tedy pokud broker vede účet v CZK, tak celosvětové akcie i dividendy z nich nepřepočítáváte. Pokud máte účet vedený například pouze v EUR, broker Vám logicky US akcie či dividendu v USD připíše již přepočtené do měny EUR.


Tady se obávám, že to takto jednoduše říct nejde. Protože např. Degiro (do doby, dokud jsem si nezřídil u jejih sesterské banky účelový účet v USD a GBP) provádělo připsání dividend v původní měně. Teprve následně provedlo přepočet měny do EUR, a to bez přímého odkazu. A mohlo jít o jinou částku (např. v jednom případě se ve stejný moment naúčtoval poplatek, který ale není popisem vázaný na tu transakci). Předpokládám, že pokud si někdo další účty nezaloží, tak taková praxe je i v současnosti.


Tax Consultant píše
A k tomu podpůrně viz výklad pojmu "den nabytí" uvedený v pokynu GFŘ D-59, na straně 3 se dočtete, že u cenného papíru se dnem nabytí rozumí den, kdy je cenný papír připsán na účet majitele.


To si myslím, že dost lidí ignoruje v souvislosti s datem vypořádání. Protože připsání na účet majitele je taky evidováno různě a třeba zrovna XTB ho vůbec neuvádí.

Tax Consultant píše
Máte-li účet v EUR, nemůže Vám být z podstaty věci připsán příjem v USD. Nabýváte EUR. Lhostejno, že broker uvádí i cenu v USD, nebo dokonce v CZK. Pojem "nabytí" je zmíněn na mnoha místech v daňových zákonech, pro fyzické osoby a příjmy z cenných papírů je důležité, že se zdaňují obdržené příjmy a tyto dokládáte dokumenty v té měně, kterou jste si sjednal s brokerem, účtu v této měně jste majitel. A teprve tuto měnu poté převádíte na CZK jedním z kurzů, který vyhlašuje ČNB. Není ani možné použít přepočet brokera z cizí měny na českou jeho kurzem do daňového přiznání, pokud nemáte účet sjednán v CZK. Zákon přikazuje použít kurz ČNB.


Tady bych vám chtěl uvést příklady:
Fio - obchody v cizích měnách nedělám, ale mám v nich divi v USD a EUR. Fio je připisuje v cizí měně a dokud je člověk nepřevede, má je tam bez automatické konverze. Takže tady použiju průměrný kurz, denní kurz (a nebo jak jsem se dozvěděl třeba kurz prvního dne roku, který si stanovím a použiju napříč přiznáním...).
XTB - dividenda je připsána na jednom řádku s částkou v CZK a v komentáři s uvedenou částkou v původní měně. Na dalším řádku obdobně srážková daň.
Degiro - připisuje dividendu v původní měně. Pokud v ní má člověk účet, tak částku převede na technický účet do banky. Pokud ne, převádí na EUR. Takže v případě USD připíše dividendu a pak za určitý čas buď konvertuje na EUR nebo nechá být a převede na technický bankovní účet. Tady bych řekl, že vycházím tak jako tak z původní měny a přepočítávám na CZK.


Tax Consultant píše
A i pokud broker tento kurz použije, pořád jsou Vám dividendy připisovány (např.) v EUR a je Vaším právem použít jiný kurz ČNB tak, jak jej používají účetní jednotky, či kurz jednotný. Jinými slovy - uzavřel jste kontrakt s brokerem na určité měně a FÚ bude tuto měnu respektovat. Naopak veškeré přepočty, které uskutečnil broker, jsou pro FÚ irelevantní.


Z tohoto jsem už úplný jelen. Mohu tedy (dobrovolně) využít přepočet dle kurzu ČNB (ať již průměrný, denní, roční...) dobrovolně a nebo naopak nesmím, pokud je připsáno s uvedením Kč?


Tax Consultant píše
Toto je můj odborný názor, jsem si vědom, že dva daňoví poradci mají na jednu věc tři různé názory, může být, že máte potvrzení ve měně dividendy, ovšem příjem v měně účtu a rozhodnete se počítat podle potvrzení, ale logicky, když je broker český a účet v CZK, budete dividendy Apple přepočítávat z USD na CZK, když už je máte v CZK na účtu? Nemusíte tento názor sdílet, je to jen diskuzní fórum. Kdyžtak popište konkrétní příklad a můžeme se pobavit.


Díky moc za diskusi.


Offline - Návštěvník Profil 
11. 3. 2023 09:50 Odeslat příspěvek
minarjo píše
XTB - dividenda je připsána na jednom řádku s částkou v CZK a v komentáři s uvedenou částkou v původní měně. Na dalším řádku obdobně srážková daň.


tohle je právě ten problém. Protože XTB v CZK účtu vůbec nikde (ani v poznámce transakce, výpisu apod.) neuvádí, kolik vlastně srážková daň za divi byla v původní měně - odečítají se rovnou koruny překonvertované jejich kurzem.


Offline - Inventář Profil 
11. 3. 2023 11:51 Odeslat příspěvek
@octaviampi:
V tomto případě mohu být stručný: ano, pokud u XTB máš pouze české akcie, dává smysl mít CZK účet. Můj případ byl mířený na ty, co u XTB mají jen zahraniční akcie (daňový důvod, viz dále).
Ale XTB pokud vím neumí u CZ akcií srazit daň z dividend 15% pro rezidenty a sráží 35% pro nerezidenty (jako mnoho dalších zahraničních brokerů), nebo už se to naučil správně? Z těchto důvodů mám historicky CZ akcie u Fio, byl nejlevnější z těch, co to umí daňově správně pro české akcie. Platit více než dvojnásobnou daň jistě nikdo nechce.


Offline - Diskutér Profil 
11. 3. 2023 13:07 Odeslat příspěvek
ste78 píše
octaviampi píše
XTB - dividenda je připsána na jednom řádku s částkou v CZK a v komentáři s uvedenou částkou v původní měně. Na dalším řádku obdobně srážková daň.


tohle je právě ten problém. Protože XTB v CZK účtu vůbec nikde (ani v poznámce transakce, výpisu apod.) neuvádí, kolik vlastně srážková daň za divi byla v původní měně - odečítají se rovnou koruny překonvertované jejich kurzem.


Ja tam vidim uvedeno WHT a 27,50%. Tzn. troufl bych si tvrdit, ze je to vcelku zrejme.

-- 11. 3. 2023 13:11 --

minarjo píše
@octaviampi:
V tomto případě mohu být stručný: ano, pokud u XTB máš pouze české akcie, dává smysl mít CZK účet. Můj případ byl mířený na ty, co u XTB mají jen zahraniční akcie (daňový důvod, viz dále).


Videl jsem v prispevku neco uplne jineho.

Srazkovou dan u CZ akcii posoudit nemuzu, drzim tam pres divi jen VIG a Erste. A tam je to sumak.


Offline - Návštěvník Profil 
11. 3. 2023 13:16 Odeslat příspěvek
@Octaviampi

Fio - máte ve smlouvě dispozici k účtům vedeným nejen v CZK, ale i USD. Řiďte se vždy smlouvou a měnou, ve které je účet veden. Přijde-li dividenda na Váš účet v USD, takto ji berete za příjem. Ať si ji k 31.12. převedete na CZK, nebo ne, je to jasné, jako majitel účtu jste první přijal USD. Následná konverze do CZK nemá už daňový význam.
XTB - u XTB máte účet, v CZK, USD, nebo EUR. Nebo jejich kombinaci. Máte-li CZK, dále neřešíme. Příjmy jsou v CZK a jakékoli informace jsou již jen doplňující, abyste měl informace o výši dividend v původní měně a sražené dani. Žádné cizí měny jste nepřijal. V EUR přijímáte pouze EUR. Informace o přepočtu na USD opět nejsou směrodatné. V USD pak počítáte USD. XTB neoperuje s připsáním dividend v jedné měně na účet vedený v jiné měně přímo. Vždy dělá konverzi. Abych to přiblížil - inkasujete divi za US akcie, ale pokud nemáte USD účet, nikdy se nestáváte vlastníkem USD příjmu. Připíše se Vám v měně účtu. Zde pracujete s měnou účtu. Nikdy nevidíte, že by Vám připsali na nějaký účet USD (původní měnu). Tam je smlouva koncipována tak, že dostáváte již směněné peníze (za kurz určený XTB).
Degiro - neznám, ale po shlédnutí stránek vidím, že opět je podstatné, že jste majitelem účtu, na který přišla původní měna. Dle smlouvy stačí manuálně nastavit příjem do (např.) USD a i když máte účet v EUR, přijdou divi v USD. Jste v tu chvíli majitelem účtu v USD a dokonce můžete z tohoto USD účtu dále investovat, obdržíte výpis, máte jasné podklady. Ale pokud ponecháte automatický přepočet, nejsem si jistý. Nejste-li vlastníkem toho "technického" účtu, neobdržel jste ještě žádnou dividendu. USD zůstávají u brokera a den připsání v EUR na Váš obchodní účet proběhne jednak později, druhak nikoli v USD. Zjistěte to ze smluvní dokumentace. Osobně si myslím, že to bude tak, že Vám (a vezměme modelovou situaci k 31.12.) leží dividendy na technickém účtu, ale nebyly Vám připsány, a po Novém roce přistanou v EUR. Máte výpis ze svého účtu, ze kterého je zřejmé, že ke konci roku vlastníte (na svém účtu, nikoli jen očekávaný výnos) částku dividend v USD? Brokerů je mnoho a každý má svůj systém. Obecné a jednoduché zásady, tak jak je chápu, jsem popsal dříve. Každý broker má ale svoje specifika. Setkávám se s tím každý rok, někteří, namátkou, myslím DB či UBS, Neue Bank atp. mají snahu účet v EUR přepočítávat na CZK a již jsem několikrát částky, a byly v řádu milionů EUR, přepočítal do českého přiznání jiným (zákonem povoleným) kurzem a vždy s úspěchem bez jakýchkoliv výzev či námitek správce daně. Postup výpočtů jsem vždy přikládal jako komentář k DP (byť někteří zde to považují za zbytečné a čekají, zda je správce daně vyzve). Řešení, a to správné řešení, vyžaduje detailní znalost smluv a systémů. Tu u jednotlivých příkladů nemám, berte to proto s rezervou.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, #  Další stránka
Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 24 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies