FinExpert.cz

Přihlásit se




Osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti

Offline - Kolemjdoucí Profil 
22. 2. 2023 11:41 Odeslat příspěvek
Dobrý den, prosím o Váš názor na problematiku §4 odst. 1 písm. a), b) zák. č. 586/1992 Sb.

V roce 2018 jsem koupil byt určený k pronájmu (nikdy jsem v něm nebydlel). Tento byt jsem prodal v roce 2022 a získané peníze využil na koupi pozemku, kde si chci do 4 let postavit dům pro uspokojení vlastní bytové potřeby. Dle současného znění (platné od 1. 1. 2021) zákona o dani z příjmu je výnos z prodeje bytu osvobozen od daně do výše ceny koupeného pozemku.

Znění zákona se ale změnilo od 1. 1. 2021, do té doby bylo možno osvobodit od daně z příjmu pouze nemovitost, ve které měl prodávající bydliště, což jsem v tomto případě neměl. Na FÚ mi tvrdí, že se moje situace řídí dle znění zákona platného v době pořízení nemovitosti a daň z příjmu proto musím zaplatit. Souhlasíte s tímto závěrem? Děkuji za Vaše vyjádření.

Přikládám znění ZDP před i po změně.

Přílohy

Znění od 1.1.2021.jpg
Znění od 1.1.2021.jpg
[ 611.08 | Zobrazeno 69 krát ]

Znění do 31.12.2020.jpg
Znění do 31.12.2020.jpg
[ 589.23 | Zobrazeno 66 krát ]


Poslední příspěvek


Offline - Administrátor Profil 
22. 2. 2023 12:16 Odeslat příspěvek
Finanční úřad má pravdu.
Celý pes zakopán v ustanovení čl. IV bodu 2 zákona č. 386/2020 Sb.:
Došlo-li k nabytí nemovité věci přede dnem nabytí účinnosti čl. III, na příjem z pozbytí této nemovité věci podle § 4 odst. 1 písm. b) zákona č. 586/1992 Sb., ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti čl. III, se použije osvobození podle § 4 odst. 1 písm. b) zákona č. 586/1992 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti čl. III.
Přičemž v čl. IX tohoto zákona je uvedeno:
Tento zákon nabývá účinnosti dnem následujícím po dni jeho vyhlášení, s výjimkou ustanovení čl. III a IV, která nabývají účinnosti dnem 1. ledna 2021.

Takže znění na které musíš koukat je to, které platilo k 31. 12. 2020 - tedy na ustanovení § 4 odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů:
(1) Od daně se osvobozuje
b) příjem z prodeje nemovitých věcí nebo z vypořádání spoluvlastnictví k nemovitým věcem neosvobozený podle písmene a), přesáhne-li doba mezi nabytím vlastnického práva k těmto nemovitým věcem a jejich prodejem nebo vypořádáním spoluvlastnictví k nim dobu 5 let; doba 5 let se zkracuje o dobu, po kterou byly tyto nemovité věci prokazatelně ve vlastnictví zůstavitele v případě, že jde o prodej nemovitých věcí nabytých děděním od zůstavitele, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem, nebo o vypořádání spoluvlastnictví k nemovitým věcem nabytým děděním od takového zůstavitele nebo o dobu, po kterou prodávající nebo spoluvlastník vlastnil pozemek, jenž byl předmětem výměny v rámci pozemkových úprav, v případě prodeje nebo vypořádání spoluvlastnictví k pozemku nabytého výměnou od pozemkového úřadu, tato doba se započítává i do doby, která běží od vyřazení vyměněného pozemku z obchodního majetku; osvobození se nevztahuje na příjem z
1. prodeje těchto nemovitých věcí, které jsou nebo v období 5 let před prodejem byly zahrnuty do obchodního majetku, nebo vypořádání spoluvlastnictví k takovým nemovitým věcem,
2. budoucího prodeje těchto nemovitých věcí uskutečněného do 5 let od nabytí vlastnického práva k těmto nemovitým věcem, i když kupní smlouva bude uzavřena až po 5 letech od tohoto nabytí,
3. budoucího prodeje těchto nemovitých věcí uskutečněného do 5 let od jejich vyřazení z obchodního majetku, i když kupní smlouva bude uzavřena až po 5 letech od takového vyřazení,
4. prodeje práva stavby nebo vypořádání spoluvlastnictví k právu stavby, není-li zřízena stavba vyhovující právu stavby,


V tomto znění zákona není žádná možnost osvobodit příjem tím, že peníze použiješ na své bydlení.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
22. 2. 2023 14:24 Odeslat příspěvek
Díky moc za odpověď, už mě na ono ustanovení navedl i jiný dobrodinec, nevěděl jsem v které novele hledat.

Napsáno je to zcela jednoznačně, takže budu muset vysypat dukáty z rukávu. Výdělek jsem nějaký měl a daně se musí platit, tak co už.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
8. 3. 2023 17:55 Odeslat příspěvek
Dobrý den,
mohu poprosit o radu ohledně prodeje rodinného domu. V roce 2018 jsme koupili pozemek, nyní zkolaudovali a budeme prodávat, v květnu to bude od nabytí pozemku přesně 5 let. Doslechl jsem se, že u daně z příjmu je pozemek po 5 letech osvobozen vč. stavby a řídí se to podle pozemku.. Přijde mi, že co člověk, to jiný pohled.

Mám tedy po prodeji domu vč. pozemku zdaňovat pouze zisk z prodeje RD, nebo se osvobození od daně z příjmu vztahuje následně i na prodej domu?

Moc děkuji za reakci!


Offline - Administrátor Profil 
8. 3. 2023 20:18 Odeslat příspěvek
Pokud je dům součástí pozemku (tedy v katastru je to tak zapsáno), pak je prode domu osvobozen od daně.
Viz pokyn GFŘ D-59 K § 4 odst. 1 bod 2.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 5 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies