FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

OSVC, auto, DPH z phm a kniha jizd

Offline - Kolemjdoucí Profil 
19. 4. 2015 13:54 Odeslat příspěvek
Ahoj,
pokud mam jako OSVC v obchodnim majetku auto(koupeno nove, odecteno DPH), musim vest knihu jizd?

Vyuzivam 60% pausal, takze snizovani dan. zakladu me nezajima.
Jde mi jen a pouze o odpocet DPH z phm a jinych podobnych vydaju(servis, pneu, atd). Bylo by fajn kdyby ne, ale nevim jak pak budu dokazovat, ze jizdy byly sluzebni.

Diky.
Poslední příspěvek


Offline - Administrátor Profil 
19. 4. 2015 18:22 Odeslat příspěvek
Odpověděl sis sám. Musíš vést knihu jízd ... nebo něco čím prokážeš, že cesty byly služební.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
19. 4. 2015 19:06 Odeslat příspěvek
Hm, tak to si mi neudelal radost. Predpokladam, ze napr. proste prohlaseni ze jizdy byly sluzebni nestaci.

I kdyz realne i pravdivost knihy jizd muze byt znacne diskutabilni.


Offline - Administrátor Profil 
19. 4. 2015 21:08 Odeslat příspěvek
Tak kniha jízd je jenom podpůrná evidence. Pokud bude mít správce daně, tak přistoupí k výslechu svědků - např. obchodních partnerů a bude zkoumat, zda jste skutečně cestoval. Dále se může vyžádat záznamy od policie a prověřit, kde byla vaše vozidlo zachyceno v určitý čas a porovnat z knihou jízd. Dále pak záznamy z autoservisů budou porovnávat s udávaným počtem kilometrů v knize jízd a v servise :-) A fakt ... dělaj to a uměj to ... :-)


Offline - Kolemjdoucí Profil 
20. 4. 2015 13:27 Odeslat příspěvek
ok, diky. Ja se tomu chtel nejak vyhnout, ale asi mam smulu. Je to totiz ta nejotravnejsi vec co musim jako OSVC delat.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
7. 1. 2019 19:33 Odeslat příspěvek
pokud vás nebaví evidence každodenní knihy jízd vyzkoušejte knihu jízd se samogenerováním :-)
Super prográmek pro evidenci více firem i více automobilu a na více počítačích.....
Vyzkoušejte zdarma verzi.
http://www.dvcomputer.cz/caldera_forms_preview-2/


Offline - Mírně pokročilý Profil 
4. 2. 2020 13:08 Odeslat příspěvek
Kdysi jsem využíval na základě využití auta k soukromým účelům, sníženou částku výdajů vč. DPH na 80% bez vedení knihy jízd. Ale auto nebylo v obchodním majetku. Aktuální úpravu neznám, bylo to i tehdy mírně nepřehledné.


Offline - Nadšenec Profil 
16. 1. 2022 21:37 Odeslat příspěvek
Využiju toto téma k otázce, zda je možné si odpočítat DPH za pohonné hmoty v případě operativního leasingu? Druhá otázka, zda nebude finančáku vadit, když si povedu vlastní knihu jízd kvůli uplatnění odpočtu DPH z pohonných hmot (leasingovka chce za poskytnutí knihy jízd poplatek - v autě je gps).

Všude nacházím informace na uplatnění výdajů, které mě ani nezajímají, jelikož používám výdajový paušál, ale k tomuto tématu jsem moc informací nenašel, tak budu rád za potvrzení od vás. Díky


Offline - Administrátor Profil 
16. 1. 2022 21:51 Odeslat příspěvek
Uplatnit odpočet z PHM tankovaného do auta na operativní leasing je samozřejmě možné, ale je to podmíněno tím, že cesty budou pro ekonomickou činnost. Knihu jízd si můžeš vést třeba v růžovém deníčku s kytičkama. Forma je naprosto jedno. Ale je dobré, když ti souhlasí km v knize jízd na km v servisu atd.


Offline - Nadšenec Profil 
21. 8. 2022 20:56 Odeslat příspěvek
Ahoj, situace trochu pokročila a v září si budu vyzvedávat nový automobil a jelikož nejsem extra znalý v problematice DPH, tak bych se tady rád zeptal vás zkušenějších, zda jsem věci správně pochopil, nebo to je jinak, než si myslím.

Situace: Jsem OSVČ, plátce DPH, využívám výdaje paušálem. Z článků na internetu jsem pochopil, že jelikož využívám výdajový paušál, tak automaticky nemám obchodní majetek (OM) a zároveň na auto nemohu využít žádné odpočty, či výdajový paušál na dopravu s čímž počítám. Cílem je nakoupit auto bez DPH s tím, že ho budu používat 100% na podnikání (tudíž neplánuji používat poměrný koeficient). Silniční daň je zrušena, takže jí vůbec neřeším a o knize jízd vím a budu si jí ručně psát kvůli odpočtům DPH z PHM.

A teď bych přešel na věci ve kterých mám zmatek a nejsem si jistý...

1) Musím nakoupit automobil na své IČO, abych mohl odepsat DPH automobilu?
a. Pokud se podívám na zákon o DPH https://www.podnikatel.cz/zakony/zakon- ... /#f2549906 (235/2004 Sb. Zákon o dani z přidané hodnoty §72, §73), tak bych řekl, že nemusím a stačí, když jsem plátce, protistrana je plátce a auto bude využívané k podnikatelské činnosti. Na druhou stranu v různých poradnách jsem našel i informaci, že auto musí být v OM (což s výdajovým paušálem nelze), aby bylo možné DPH auta odepsat. Jak to tedy s tím prosím je?
b. Informaci o nutnosti mít auto v OM jsem četl třeba zde https://virtualniucetni.com/auto-v-podnikani/ - kapitola Jak je to s DPH?

2) Pokud bych musel nakoupit auto na IČO, kde bude zapsané i v techničáku z důvodu odpočtu DPH, tak pak jsem řešil otázku toho, jak to provedu s POV+HAV. Jelikož z provedených kalkulací u pojišťoven mi zdaleka nejlépe vychází pojištění na fyzickou osobu a varianta na osvč i s odpočtem DPH vychází hůře. Tudíž mi nedává ekonomicky smysl to psát z tohoto pohledu na IČO. Otázka zní mohu si sjednat pojistku na fyzickou osobu, pokud budu v techničáku auta zapsán, jako osvč s ičem?
a. Bylo mi řečeno při kalkulaci pojistky, že by mohla být varianta, že v techničáku by bylo zapsáno IČO, ale jako plátce bych byl já, jako fyzická osoba. Jenže pojistné bylo stále vyšší, než čistě na rodné číslo - proto v principu řeším otázku č.1

3) Jak je to prosím s odpočtem DPH na PHM? Skoro všude čtu, že mohu DPH odečíst, když vedu knihu jízd a vozidlo používám k podnikatelské činnosti. Někde, ale občas narazím na to, že auto musí být zařazeno v OM, což se neslučuje s tím, že mám výdajový paušál, přesto v diskuzích chápu, že by to mělo být možné využít i v mém případě, je to tak?
a. Informace tady https://www.podnikatel.cz/poradna/dane- ... ctvi/2085/
b. Naopak informace od stejného daňového poradce píše, že to lze https://www.podnikatel.cz/poradna/danov ... na-3/3913/, ale možná to jen špatně chápu

4) Cca půl roku využívám soukromý automobil částečně i pro služební cesty a mám schované účtenky za pohonné hmoty a přemýšlel jsem že bych si za ně odečetl DPH. Ale uplně nevím, jaké by to mělo dopady na další budoucí povinnosti. Tuším, že bych musel u soukromého auta vést knihu jízd, abych dokázal, že DPH za PHM byly využity pro výdělečnou činnost a tím by to asi končilo až si vyzvednu nové auto? Pokud by to znamenalo něco dalšího, tak těch pár tisíc radši oželím...

Shrnutí: z mého pohledu by byla ideální situace nakoupit auto na IČO, odepsat DPH automobilu, v techničáku mít fyzickou osobu, POV+HAV mít na fyzickou osobu, vést knihu jízd a odpočítat si DPH za PHM a DPH za budoucí servisy auta.

Díky za pomoc, vím, že je to dlouhý koment...


Offline - Trvalý BAN Profil 
22. 8. 2022 07:02 Odeslat příspěvek
Povinné ručení může na vozidlo uzavřít kdokoliv, nemusí to být ani majite, ani provozovatel, ani řidič, ...


Naposledy upravil jjrr dne 22. 8. 2022 07:44, celkově upraveno 1


Offline - Administrátor Profil 
22. 8. 2022 07:33 Odeslat příspěvek
Majetek pro účely DPH se nerovná obchodní majetek dle zákona o daních z příjmů.
Je to uvedeno v koordinančním výboru 530/19.09.18 (který bohužel z nějakého mě nevysvětlitelného důvodu nebyl projednán)

1. RČ nebo IČO - berňákům je to jedno - ti chtějí daňový doklad, na kterém musí být všechny náležitosti - tedy hlavně Vaše DIČ.
Problémem je spíše § 4 odst. 2 písm. a) bod 2 zákona č. 56/2001 Sb. - pokud je vlastníkem podnikající fyzická osoba, tak musí být auto zapsáno na IČO

2. Pokud pojistíte auto jako nepodnikatelské, tak je otázkou, zda neporušujete pojistné podmínky - aneb důvod pro nevyplacení pojistného se vždy hledá

3. Jasně že to lze. DPH a daň z příjmů toho mají pramálo společného - je potřeba obě daně posuzovat samozstatně - jediné, kde se DPHáčko odkazuje na daň z příjmů je v definici hmotného majetku a jeho technického zhodnocení a v některých detailech je stejné (např. reklamní předměty do 500 Kč). Nelze ani postavit na rovno daňově uplatnitelný náklad a nárok na odpočet. Něco může být daňově uznatelný náklad, ale nemusí být nárok na odpočet (např. znalecký posudek při prodeji nemovitosti bez DPH) a naopak (odpočet z PHM a použití paušálu na auto).

4. U tohoto auta jste ale nestanovil, že jej budete používat pro ekonomickou činnost, že? Tedy původní doklad není na DIČ. Takže i PHM jsou bez nároku na odpočet. Nejlepší by bylo využít "cesťák" nebo paušál na auto. Ale DPH z toho už nevytáhnete.

Jo a ještě upozorňuji, že doba pokročila i u berňáků. Ti aktivně žádají policii o kamerové záznamy, kde auto bylo v jakou dobu a pak zpochybní knihu jízd - viz rozsudek NSS 9 Afs 147/2020 - 34 z 21.7.2022


Offline - Nadšenec Profil 
22. 8. 2022 21:59 Odeslat příspěvek
Díky za informace.

Odnáším si z toho, že pro berňák je stěžejní faktura s DIČ a ostatními informacemi, což mám. Díky tomu si mohu provést odpočet DPH a zároveň jsem vlastník,jako fyzická podnikající osoba a z uvedeného odkazu mám povinnost mít v technickém průkazu zapsáno sebe na IČO.

Tento důsledek potom vede k tomu, že z pohledu pojistky (pov a hav) si musím nechat od pojišťovny potvrdit, že smlouva na RČ jim nevadí a při pojistné události ji nebudou rozporovat. Pokud neuznají, tak si holt připlatím za smlouvu na IČO a i s odpočtem DPH mi vyjde dráž, než RČ (prý nejsou dostupné bonusy z RČ a předpokládám, že je nelze převést - zeptám se v pojišťovně).

Phm je mi jasné a dle očekávání, jen u odpočtu DPH z phm na osobním automobilu jsem tak nějak přirozeně čekal,že půjde provést odpočet DPH, když předmětem odpočtu je natankovaná nafta využitá pro účely podnikání a je "jedno" jakým autem spotřebována,ale asi v tom nesmím hledat jednoduchost :D

O rozsudku nejvyššího soudu jsem četl, rozhodně to má aspoň pro mě odstrašující účinek...


Offline - VIP uživatel Profil 
23. 8. 2022 08:21 Odeslat příspěvek
cz01 píše
Tento důsledek potom vede k tomu, že z pohledu pojistky (pov a hav) si musím nechat od pojišťovny potvrdit, že smlouva na RČ jim nevadí a při pojistné události ji nebudou rozporovat. Pokud neuznají, tak si holt připlatím za smlouvu na IČO a i s odpočtem DPH mi vyjde dráž, než RČ (prý nejsou dostupné bonusy z RČ a předpokládám, že je nelze převést - zeptám se v pojišťovně)..
Pojišťovna Vám nic nepotvrdí. Proč by se měla okrádat o pojistné? Naopak, pokud bude pojistníkem soukromá fyzická osoba a pojištěným OSVČ, jde pro pojišťovnu o "dvě rozdílné osoby", tedy přirážka na pojistném cca 30 %. Pojišťovny si tím kompenzují vodrb, kdy auto patří vnoučkovi a pojistka je na dědečka. Nebo typická situace, kdy někdo auto jakože vlastní jako FO, ale provozuje jej v praxi nějaká s. r. o. flotila jezdící pro taxi Bolt, Uber a podobné vodrby. Pojišťovnu nepřečůráte.

Pokud to necháte "tak, jak to je", je to porušení VPP a může být odmítnutí pojistného plnění.

Takže pokud chcete mít vše v cajku, pojistník + pojištěný = stejná osoba OSVČ. Má to zásadní nevýhodu: u většiny pojišťoven s bonusem začínáte opět od nuly, už jej nepřevádí mezi FO a OSVČ. Ale některé se pořád dají ukecat.

Další problém je, že případné pojistné plnění pak bude včetně DPH (smlouva je přece na soukromou osobu), což bude trošku účetní problém :-) Takže to DPH z plnění budete muset vracet a děláte si v tom nepořádek. A FÚ to asi bude divné.

Jsou i výjimky, zvláště v situaci, kdy jako FO máte fakt velký bonus, takže i s přirážkou za odlišného provozovatele zaplatíte na pojistném méně, než kdyby vše bylo na IČO. Sám to takto mám: Pojistníkem je FO a provozovatelem (moje) s. r. o.

Btw, mám dobrého kamaráda, který má 3 autobusy. V TP jsou vedené na jeho RČ jako soukromou fyzickou osobu, v pojistce je jako soukromá fyzická osoba jak majitel tak provozovatel. A přitom je plátcem DPH, na všech fakturách je jeho DIČ, vše uplatňuje. Takže jde o to se asi jen nebát :mrgreen:
cz01 píše
Phm je mi jasné a dle očekávání, jen u odpočtu DPH z phm na osobním automobilu jsem tak nějak přirozeně čekal,že půjde provést odpočet DPH, když předmětem odpočtu je natankovaná nafta využitá pro účely podnikání a je "jedno" jakým autem spotřebována,ale asi v tom nesmím hledat jednoduchost :D
To se nevylučuje, pokud prokážete, že nafta byla např. natankovaná do vozidla z půjčovny (tedy máte smlouvu o půjčení), protože to vaše zrovna bylo v servisu.


Offline - Administrátor Profil 
23. 8. 2022 09:16 Odeslat příspěvek
Je zcela zásadní rozdíl mezi autem z půjčovny a autem vlastním, u kterého jsem neurčil, že se jedná o majetek pro ekonomickou činnost (a nechovám se k němu tak).
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, #  Další stránka
Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 21 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies