FinExpert.cz

Přihlásit se




Podnikání v průběhu insolvence

Offline - Kolemjdoucí Profil 
2. 1. 2018 09:31 Odeslat příspěvek
Dobrý den,

hodně jsem googlil, ale opravdu skutečnou odpověď jsem nenašel, tak bych se chtěl prosím zeptat Vás, zdejších, zdali mi dokážete dát nějaké informace.

Zajímá mě, zdali je možné podnikat jako OSVČ v průběhu běžící insolvence? Chtěl bych to mít jako vedlejší činnost, vzhledem k tomu, že normálně pracuji na HPP a srážky mi provádí zaměstnavatel. Mám soudem určenou konstatní výši splátky, momentálně však nedosáhnu na celou její výši a ten malý rozdíl bych chtěl nějak dorovnávat + si samozřejmě přivydělat něco navíc, protože je jasné, že s nezabavitelným minimem, které je kolem 9 tisicí se moc vyžít nedá...

Zajímá mě tedy, jestli je to vůbec možné a není to něco proti něčemu, aby z toho pak nevznikl nějaký problém a jestli z toho vyplývá něco dalšího? ŽL jsem před úplným zahájením INS pozastavil, jelikož to bylo podmínkou..

Děkuji moc
Poslední příspěvek


Offline - Administrátor Profil 
2. 1. 2018 09:41 Odeslat příspěvek
§ 8 odst. 4 živnostenského zákona:
(4) V průběhu insolvenčního řízení může fyzická nebo právnická osoba, na jejíž majetek byl prohlášen konkurs, činit úkony související se vznikem, změnou nebo zrušením živnostenského oprávnění, oznámit přerušení provozování živnosti nebo pokračování v provozování živnosti před uplynutím doby, na kterou bylo provozování živnosti přerušeno, jen s písemným souhlasem insolvenčního správce.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
2. 1. 2018 10:26 Odeslat příspěvek
@Rop

Děkuji za odpověď.. pouze k jedné věci:

Citace
(4) V průběhu insolvenčního řízení může fyzická nebo právnická osoba, na jejíž majetek byl prohlášen konkurs...


V mém případě nebyl vyhlášen konkurz, ale klasicky oddlužení splátkovým kalendářem - dá se to v tomto případě považovat za stejné a platí to i tak? Prořože pokud se nemýlím, tak konkursem se většinou řeší podnikatelé jako takoví, mě to vzniklo čistě na občasnké/fyzické úrovni, nikoliv podnikatelské..


Offline - Návštěvník Profil 
2. 1. 2018 13:55 Odeslat příspěvek
To je take insolvencni rizeni, takze to bude totozne. Musis insolvencnimu spravci hlasit vsechno, co ma souvislost s tvymi prijmy nebo zavazky i temi novymi.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
2. 1. 2018 14:11 Odeslat příspěvek
@pestt

Děkuji za odpověď... Hlášení je mi jasné, šlo mi primárně o to jestli to je vůbec možné = povolené. Jestli když musí být při podání návrhu člověk "nepodnikatel", tak jestli když už oddlužení běží, je možné jej zahájit a nebude to nic proti ničemu.

Předpokládám tedy, že to problém není! Děkuji


Offline - Návštěvník Profil 
2. 1. 2018 14:43 Odeslat příspěvek
No problem to neni, pokud to insolvencnimu spravci oznamis.


Offline - Diskutér Profil 
2. 1. 2018 23:48 Odeslat příspěvek
no prostě mu nahlásíš že máš další příjem a kolik z něho budeš splácet.
pokud je v zákoně uveden konkurz tak se to vztahuje na podnikatelský subjekt, ty máš plněno oddlužení splátkovým kalendářem.
každopádně je otázka jak si myslel že si přivyděláš - pro finančák to budeš muset přiznat- ty příjmy. jaký z toho budou či nebudou daně to je věc jak ti poradí tvůj danový poradce. každopádně ty musíš IS každý 3 měsíce psát jaký máš příjmy, to že budeš mít ičo na to časem stejně může přijít. a pak po tobě bude chtít vidět kolik sis vydělal. no a to si piš že ti většinu bude chtít sebrat pro plnění a zas ti řekne že ti stačí jen těch 9 tisíc.


Offline - Diskutér Profil 
3. 1. 2018 17:51 Odeslat příspěvek
Mohl by "vydělat" na tom, že bude uplaňovat paušály na benzín, výdajové paušály, nakupovat vybavení do podnikání (notebook, telefon) apod, které bude využívat i pro osobní potřebu (jak jinak)? Předpokládám, že těch 9 tis. mu zůstane z příjmu + zisku z podnikání. Díky podnikání by si mohl dovolit věci, které dá do podnikání + mu zůstane 9 tis.


Offline - Diskutér Profil 
3. 1. 2018 23:21 Odeslat příspěvek
a nebo si může rovnou založit sro a jezdit po republice jak Fitipaldi a vyplácet si cestovný, který je nezabavitelný. akorát tachometr musí pak stáčet nahoru.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
4. 1. 2018 08:40 Odeslat příspěvek
@audiobullys:

Citace
no a to si piš že ti většinu bude chtít sebrat pro plnění a zas ti řekne že ti stačí jen těch 9 tisíc.

Tak to by snad neměl, když mám soudem stanovenou konstantní splátku na 7.000 Kč, takže když bych vydělával (přeženu pro představu) třeba 100.000 Kč měsíčně na IČO tak stejně si bude moct brát z HPP jen do stanovené výše (+ případně bych doposílal rozdíl, kdyby nestačilo z HPP).. Tak by to přeci mělo být... I když, dneska bych se ničemu nedivil..

Nejde mi o to dělat něco "nelegálně" či "nepřiznávat něco".. Chci prostě jen v životě o něco lépe fungovat, mám za sebou 2 roky a lehké to úplně kolikrát není, takže by se mi přivýdělek hodil, protože se zabývám grafikou (loga, apod..) a je kolem mě spousta klientů, kteří mají zájem, takže vím, že by pár tisícovek měsíčně pomohlo.. Takže chci dělat všechno čistě, jen mě jde o to, jestli to je zkrátka možné už z nějakého zákoného pohledu, apod.


Offline - Diskutér Profil 
4. 1. 2018 12:54 Odeslat příspěvek
Pro Is to je další zabavitelnej příjem k uspokojení věřitelů do 100 procent .když se musí hlásit každej dar.
Zalozis IČO a uvidíš, třeba nakonec budeš muset založit sro.


Offline - Diskutér Profil 
5. 1. 2018 23:15 Odeslat příspěvek
Podíl ve společnosti IS neprodá?


Offline - Diskutér Profil 
6. 1. 2018 01:29 Odeslat příspěvek
Můžeš si živnost jako OSVČ zřídit, a začít podnikat. Jak píšeš, máš pevnou splátku, proto ti ani z podnikání nebude žádná srážka prováděna (v případě příjmu z podnikání se neprovádí srážka, tam to probíhá jinak). Jen to oznam správci. Předpokládám, že tvá splátka je ve výši 50 %, když už jsi o ni požádal.
K dotazu insolvence a podnikání - podle novely z července není problém ani s dluhy z podnikání, dokonce ani s dluhy za státem, kde některé nejmenované sociálky dělaly problémy i u pidipohledávek.


Offline - Návštěvník Profil 
18. 1. 2019 09:49 Odeslat příspěvek
Nemá někdo zkušenost u insolvence - pevná částka. Jak je to se změnou zaměstnání? Pokles platu. Z důvodu zhoršení zdravotního stavu (fyzička + roky a větší chybovost v práci, zranění atd.) změna práce na (z 12h na 8h a méně fyzická práce) ovšem pokles platu tzn. jinde už nebude vycházet životní minimum + odchozí částka, tak jak to bylo doposud. Ještě 2. roky do splacení. Důchod za 5. let.

Je možné požádat správce o snížení splátky? Nějaké jiné řešení?

Žl je možný, ale to by už musel pracovat pro vice odběratelů služeb v jeho případě by měl max dva, aby to nebyl švarc.

Nebo nějaká kombinace dvou prací. Např. DPČ + DPP nebo HPP + DPP. U předčasného důchodu musí marodit více než 1. rok?

Díky D.


Offline - Návštěvník Profil 
21. 1. 2019 15:50 Odeslat příspěvek
Vždy musíš všechno oznámit správci a ten my měl k tomu přistoupit, a splátky snížit.


Offline - Návštěvník Profil 
21. 1. 2019 15:52 Odeslat příspěvek
Přesně tak, vždy se musí všechno hlásit správci.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 16 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies