FinExpert.cz

Přihlásit se




Bakalářská práce - finanční analýza

Offline - Kolemjdoucí Profil 
5. 5. 2020 15:19 Odeslat příspěvek
Dobrý den,
píšu práci na téma zhodnocení finanční situace společnosti a návrhy na její zlepšení. Chtěla bych poprosit o radu s návrhy.

V analýze mi vyšlo, že má firma nízkou likviditu, obrat stálých aktiv a rentabilitu a naopak vysokou dobu splácení závazků. V návrzích jsem se zaměřila na zvýšení obratu aktiv a rentability, ale s těmi závazky a likviditou si nevím rady, jelikož firma nevlastní zásoby a s úhradou pohledávek taky nemá problém.

Budu vděčná za jakoukoliv radu
Poslední příspěvek


Offline - Diskutér Profil 
5. 5. 2020 16:15 Odeslat příspěvek
Insolvence.


Offline - Administrátor Profil 
5. 5. 2020 20:44 Odeslat příspěvek
Ukaž výkazy ... bez těch se to špatně komentuje.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
6. 5. 2020 09:13 Odeslat příspěvek
Příloha
vykazy.JPG
vykazy.JPG
[ 168.47 | Zobrazeno 274 krát ]



Offline - Administrátor Profil 
6. 5. 2020 15:23 Odeslat příspěvek
Jak tak na to koukám, tak ta firma vydělala v dávno minulých letech a současné výsledky nula nula nic. Závazky dvojnásobné až trojnásobné než tržby.

Ještě by stálo za to vědět, jaké je složení těch závazků. Zda to jsou dlouhodobé závazky na pořízení dlouhodobého majetku. Respektive co je předmět podnikání? Pokud pronájem nemovitostí, tak to není nejhorší. Pokud cokoliv jiného, tak to žádnej vejvar není.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
6. 5. 2020 15:34 Odeslat příspěvek
Firma dělá geologické průzkumy na stavbách a vedle toho i pronajímá nemovitosti. Závazky jsou všechno krátkodobé z pronajímaných strojů a pracovníků.


Offline - Administrátor Profil 
6. 5. 2020 17:23 Odeslat příspěvek
To není možné. Všechny závazky nemohou být krátkodobé - je možné, že je to špatně jen vykázané. Roční náklady jsou (v roce 2018) ve výši 2630 tis. Kč. Z toho nemohou být krátkodobé závazky 14 357 tis. Kč. Za rok 2018 nepořídili žádný dlouhodobý majetek (stálá aktiva 2018 + odpisy 2018 = stálá aktiva 2017). Takže z toho krátkodobé závazky taky být nemohou. Špatný výsledek Vám vychází kvůli tomu, že máte špatná čísla v zadání. Část těch závazků je buď dlouhodobá a nebo jsou to závazky, kterým se prodlužuje splatnost (třeba za společníky).

To už by chtělo kouknout do obratové předvahy co na trojkových závazkových účtech vlastně je. Případně na závazkových čtyřkách a na účtu 231.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
7. 5. 2020 08:48 Odeslat příspěvek
Tak druhý majitel teď tvrdí, že nemají dluhy, ale že vložili do společnosti peníze na nákup těch nemovitostí, což dává větší smysl. Děkuju za vyjádření, jinak by mě to snad ani netrklo :-D V analýze mám hodně ukazatelů zadluženosti a nechci je mazat, myslíte, že by stačilo napsat, že se jedná jen o vklady podnikatele?


Offline - Administrátor Profil 
7. 5. 2020 09:31 Odeslat příspěvek
No to to budete mít bohužel špatně. S vklady podnikatelů já pracuji stejně, jako by to byl vlastní kapitál. Fakticky to není dluh a i v rámci insolvenčního řízení by se tyto "dluhy" škrtly. Minimálně bych ho označil jako dlouhodobý úvěr. Uvidíte jak vám pak bude likvidita hezky vycházet.

Tak jako tak, ty dluhy jsou odhadem na 15 let. Fakticky jsou schopni částku ve výši odpisů splácet na dluh. Tedy za předpokladu, že nebudou žádné investice. Čili krátkodobé závazky je nutné o výši tohoto "dluhu" očistit.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
7. 5. 2020 09:58 Odeslat příspěvek
Takže rozdělit to na závazky z obchodních vztahů a závazky ke společníkům a počítat jen s těmi z obchodních vztahů?


Offline - Administrátor Profil 
7. 5. 2020 10:20 Odeslat příspěvek
Já bych to tak udělal. Případně bych se zeptal, kolik ročně splácí sami sobě, respektive jaké splátky mají ve smlouvě (nebo alespoň jak se domluvili). A pokud mají pevně danou roční splátku, tak tu bych bral do krátkodobých závazků.

Stálo by za to sestavit cash-flow - to by mě moc zajímalo. Protože provoz musí být v zásadě v zisku a odpisy se utratí buď na splátky úvěru.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
7. 5. 2020 12:07 Odeslat příspěvek
Jedná se o rodinnou firmu, splácení vkladů prý neřeší. Myslíte, že je lepší počítat u celkové zadluženosti a míry zadluženosti i s těmi vklady, nebo jen se závazky z obchodních vztahů?


Offline - Administrátor Profil 
7. 5. 2020 20:51 Odeslat příspěvek
Já to chápu. Viděl jsem takových firem milion. Ve chvíli kdy je majitelé chtěli prodat byl najednou problém, že se neplní smlouva.

Rozhodně bych zadluženost počítal bez tohoto úvěru. Fakticky je to vlastní kapitál. Klidně bych to do bakalářky napsal takhle:
Část krátkodobých závazků ve výši xx xxx tis. Kč (případně rozepsat jednotlivé roky) je zápůjčkou od společníků. Společníci prozatím neurčili splatnost této zápůjčky. Byť je tato položka vykazována jako krátkodobý závazek, má spíše povahu příplatku k vlastnímu kapitálu. Z toho důvodu jsem vstupní údaje upravila, a to tak, že jsem výše uvedené položky přesunula z krátkodobých závazků do kapitálových fondů.

Prokážete tím, že o té firmě něco víte a že o tom trochu přemýšlíte.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 13 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies