FinExpert.cz

Přihlásit se




Převod OSVČ

Offline - Mírně pokročilý Profil 
5. 6. 2022 14:44 Odeslat příspěvek
Potřeboval bych poradit s převodem podnikání (maloobchod, eshop, plátce DPH). Můj otec je nyní OSVČ, který mě zaměstnává. Brzy půjde do důchodu a "firmu" mi přenechá. Jakým způsobem nejjednodošeuji (a nejlevněji) převést živnost? Měl bych si založit živnost na své jméno a postupně nakupovat na sebe a jeho utlumovat? Při nákupu zboží je to jednoduché, ale jak to prakticky řešit při prodeji koncovým zákazníkům? Je to vůbec možné takto? Ve chvíli, kdy budou zásoby někde blízko nule, by svoji živnost ukončil a zbytek zásob mi prodal. Zásoby jsou relativně velké, takže jednorázový prodej se mi moc nelíbi kvůli placení daní.
Poslední příspěvek


Offline - Administrátor Profil 
5. 6. 2022 17:19 Odeslat příspěvek
Tak nějak. Prostě k nějakému dni překlopíš eshop na své IČO a začneš zásoby postupně od něj kupovat (v návaznosti na prodeje). Samozřejmě, že na cenu obvyklou :-)

A nebo jít cestou prodeje obchodního závodu.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
5. 6. 2022 18:25 Odeslat příspěvek
Nedáválo by tedy větší smysl, aby mi zásoby odprodal jednorázově? Nebo jakou výhodu by měl postupný odprodej?

Moje představa byla taková, že by se zásob zbavil postupným prodejem lidem, jen mě nenapadá jak reálně provést, abychom fungovali paralerně on i já. Vystavovat dvě faktury podle toho, kdo zboží nakoupil, je dost kostrbatý a spíš nereálný.

Při jednorázovém odprodeji by se cena dala jednoduše stanovit podle inventury a nákupních cen. Je na to pak potřeba ještě znalecký odhad?


Offline - Administrátor Profil 
5. 6. 2022 18:42 Odeslat příspěvek
Prodat zásoby najednou:
1. Cena obvyklá
2. Tvůj otec by toho děsně moc zdanil najednou (a sazby 23 % není zase tak vzdálená)
3. Ty bys měl velký odpočet DPH, na který by se přišli podívat z berňáku

Postupný prodej je v tomto smyslu nenápadnější.
Princip je ten, že ty prodáváš lidem, otec prodává tobě.

A samozřejmě by bylo fajn, kdyby se na to podíval daňový poradce v reálu.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
5. 6. 2022 19:59 Odeslat příspěvek
Dík, to zní dobře. S účetní to brzo budu probírat.

Kromě toho řeším, zda to převést na osvč nebo s.r.o. Živnost vím jak funguje, u firmy mám trochu obavy z vyššího zdanění a celkově větší administrativy. Všude je milion článků výhod a nevýhod, ale nenašel jsem žádný modelový příklad, kde by to bylo spočítané.


Offline - Administrátor Profil 
5. 6. 2022 20:26 Odeslat příspěvek
Proto říkám, že by to měl vidět daňový poradce v reálu. Abyste se bavili o velikost tržeb, počtu zaměstnanců atd.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 6 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies