FinExpert.cz

Přihlásit se




OSVC auto - ukonceni podnikani

Offline - Kolemjdoucí Profil 
8. 11. 2022 11:47 Odeslat příspěvek
Ahoj,
jsem OSVC, platce DPH, pausalni naklady 60% (zadne odpisy, karta majetku), auto nakoupene jako OSVC slouzici 85%/15% podnikani soukromne, auto zapsane v registru vozidel na ICO, stari auta 5.5 roku.

Chtel bych ukoncit podnikani a auto dale pouzivat jako soukroma osoba. Co vsechno musim udelat?

1) Tusim, ze budu muset vratit cast 85% DPH z aktualni ceny auta? Jak tuto aktuani cenu zjistim? Jsou k tomu potreba nejake podklady?
2) Je treba zahrnout tento "prijem" do podnikani?
3) Je treba prevest automobil na registru vozidel na mne jako fyzickou osobu?

Dekuji
Poslední příspěvek


Offline - Administrátor Profil 
8. 11. 2022 12:21 Odeslat příspěvek
1. Daň z příjmů
V roce, kdy jsi ho koupil, byl jsi paušálista a od té doby jsi pořád paušálista?
Pokud ano, tak platí toto: https://portal.pohoda.cz/pro-podnikatel ... ni-vydaje/

2. DPH
Pokud ho vyřadíš z obchodního majetku pro DPH (viz článek výše), tak odvedeš DPH z ceny obvyklé ke dni vyřazení.
Současně pokud je auto mladší pěti let, tak v tomto roce budeš mít 100 % odpočet DPH.
Viz článek https://money.cz/novinky-a-tipy/dane/ja ... ome-ucely/
To co platí pro prodej (úplně na konci článku), platí i vyřazení z obchodního majetku pro DPH.
Předpokládám, že meziročně zkoumáš, zda nemusíš provést úpravu odpočtu DPH, takže to máš zmáklé :-)


Offline - Kolemjdoucí Profil 
8. 11. 2022 13:06 Odeslat příspěvek
No moc zmakle to nemam, proto se ptam... Upravu odpoctu DPH moc nezkoumam a nepridelavam si praci :-)
Ano jsem porad pausalista. Ten prvni link se bohuzel vlozil spatne, muzu poprosit jeste jednou? Diky


Offline - Administrátor Profil 
8. 11. 2022 14:24 Odeslat příspěvek
Opraven link.

Mimochodem, ty vážně máš auto s odpočetem DPH a nazkoumáš úpravu odpočtu DPH? A knihu jízd vedeš? A jak uplatňuješ odpočty na PHM?
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 4 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies