FinExpert.cz

Přihlásit se
Ochrana před exekucí

Offline - Kolemjdoucí Profil 
28. 8. 2017 15:40 Odeslat příspěvek
Jediný můj majetek je víceméně nemovitost, ve které bydlím s rodinou. Jsem jediný vlastník a chci zabránit tomu, abych o dům přišel, třeba formou exekuce.

Může se stát leccos, jako OSVČ (bohužel nemůžu podnikat jako s.r.o.) způsobím někomu škodu, může mě žalovat dodavatel, zpronevěřím dotaci z EU, obžalují mě z podvodu..., nebo jako občan zaviním tragickou dopravní nehodu.

Myšlenka je taková, že svůj 100 % podíl rovnoměrně rozdělím na své 2 děti. Ochráním tak nemovitost před soudními spory a případnou exekucí? Chápu, že o tom bude muset rozhodovat i soud, který bude muset určit i opatrovníka. Je mi jasné, že pak bude větší problém s prodejem nemovitosti, ale o tom beztak neuvažuji a děti dosáhnou plnoletosti až za 10 let.

Je moje úvaha správná? Dětem to nikdo vzít nemůže? Než to začít řešit s nějakým právníkem, tak věřím tomu, že někdo máte zkušenosti nebo i jiné tipy jak to ošetřit. Díky.
Poslední příspěvek


Offline - Administrátor Profil 
28. 8. 2017 17:37 Odeslat příspěvek
Rozdělit to mezi děti riziko exekuce zdvojnásobuje (dvě děti), protože i na dítě může být uvalena exekuce (může způsobit škodu), případně až vyroste.

Můžeš jim to ale darovat se zřízením věčného břemene užívání do tvé smrti, tím bys sice nevyloučil exekuci, ale alespoň bys mohl v domě dožít.

Samozřejmě pokud bys nemovitost daroval v době, kdy by již bylo jasné, že nebudeš schopen plnit své závazky, mohlo by to být hodnoceno jako poškozování věřitele.


Offline - Diskutér Profil 
28. 8. 2017 18:12 Odeslat příspěvek
Svěřenský fond?

Ten by snad taky neměl být postihnutelný exekucí zakladatele (leda by se prokázala účelovost založení v krátké době před úpadkem jako i v případě toho darování)...


Offline - všude byl, všechno zná Profil 
28. 8. 2017 19:42 Odeslat příspěvek
Bud fond nebo treba zahranicni firma, ktera nepodnika, pouze vlastni majetek. Jeden blizky to ma takto resene, druhou firmou podnika a z te prvni si pronajima veci - at uz dum nebo treba vozidla, atd.


Offline - Diskutér Profil 
28. 8. 2017 23:03 Odeslat příspěvek
Majetek? Takže vznikla provozovna a platí majetkové daně?


Offline - Diskutér Profil 
28. 8. 2017 23:58 Odeslat příspěvek
Jak uz bylo uvedeno vyse - sverensky fond. Ale neni to levna zalezitost


Offline - Kolemjdoucí Profil 
29. 8. 2017 17:22 Odeslat příspěvek
Díky za tipy, ale přijde mi náročné zakládat svěřenský fond nebo zahraniční firmu. Preferuji přepis na děti. Větší dluhy dokážou napáchat až v plnoletosti, kdyby náhodou jeli načerno, tak z toho asi nebude likvidační exekuce. Zvažoval jsem i rozdělit nemovitost na čtvrtiny (já, manželka, dítě, dítě). Kdyby přišla exekuce na mě nebo manželku, tak v tom je pouze 25 % a o čtvrt domu o jedné bytové jednotce nikdo nemá zájem, takže žádné vystěhování snad nehrozí. Pak jsem ale upřednostnil to napsat jen na děti, protože tam v nejbližších 10 letech žádná velká exekuce nehrozí, a opět i kdyby, tak to znamená jen exekuci na půlku a kvůli tomu nás asi vystěhovat nemůžou.

Takže si myslíte, že ten přepis na děti je špatný nápad nebo byste mi to schválili?


Offline - Diskutér Profil 
29. 8. 2017 17:58 Odeslat příspěvek
Proč se tu ptáš, když jsi evidentně rozhodnutý? :) Svěřenský fond je přesně to, co hledáš.


Offline - Diskutér Profil 
29. 8. 2017 18:19 Odeslat příspěvek
Myslim, ze je to hodne spatny napad.
Nemovitost bude majetkem deti, o nakladani s ni bude rozhodovat OSPOD a soud. Temto institucim bych se vsanc nedavala.
Asi mi napises, ze dum nikdy prodavat nebudes, ale stat se muze cokoliv a mel bys vedet, ze prodej proste nebude mozny.
A co dal? Deti dospeji a vy budete bydlet v jejich majetku? O puberte radsi mlcim...


Offline - Diskutér Profil 
29. 8. 2017 22:31 Odeslat příspěvek
Já bych řekl, že po převedení na nezletilé děti by mohl být problém i s nějakými trochu většími opravami nebo rekonstrukcemi, ne? Nemůžeš přece opravovat nemovitost bez souhlasu jejího vlastníka. Takže s každou takovou věcí za opatrovníkem...


Offline - Diskutér Profil 
30. 8. 2017 02:23 Odeslat příspěvek
S těma 1/4 a 1/2 nemáš vůbec pravdu že to nikoho nezajímá. To bys viděl jak by ti to partička z Přerova zneprijemnila a prodražila, až by se ti protocili panenky.
Za prvý je to levný jak prase. U baráku za 2 mega to určitě nemá hodnotu 500 tisíc. A pak už následuje platba za pronájem- jinak ti to daj k soudu pro neoprávněně obohacení, nebo v horším případě te prinutej zákonným způsobem vystěhovat se a prodat jim to za hubičku, případně ti prodají jejich podíl za trošku dráž.
Jde se bránit dvěma způsoby zápisu na LV a ty děti jsou k tomu ideální. Na druhej způsob je ideální tvůj rodič.jakou uvažuješ nejvýše možnou škodu, kterou bys mohl způsobit?víc jak 5 či 10 mega?


Offline - Kolemjdoucí Profil 
1. 9. 2017 13:30 Odeslat příspěvek
Svěřenský fond vypadá zajímavě, díky. Byl jsem skeptický, vůbec jsem nevěděl o co jde, ale vypadá to zajímavě. Vložil bych do soukromého fondu jen tu nemovitost, byl bych zakladatel, a zároveň správce, tím pádem musím mít druhého správce, využil bych manželku. A jako obmyšlené bych uvedl svoje děti (případně opět i sebe a manželku).

Jako komplikaci vidím podvojné účetnictví, ale pokud bych u této nemovitosti nevykazoval žádné příjmy ani výdaje, tak by to tak obtížné být nemuselo.

Leccos jsem si načetl, ale příliš praktických zkušeností nikde ke čtení není. Leda tak založení za 50 tisíc, služby právníka za 2500 na hodinu a správa za 1,5 % majetku ročně - touto cestou opravdu jít nehodlám.

Máte někdo nějaké praktické tipy, jak to levně založit a spravovat (klidně i do SZ).
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 12 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies