FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Jak se (ne)povedl úplný lockdown

Offline - Administrátor Profil 
28. 2. 2021 23:02 Odeslat příspěvek
Jsem daňovým poradcem zvyklým všechny právní předpisy číst několikrát, rozebírat je, přemýšlet o nich, každou větu zkoumat v souvislostech s jinými právními předpisy. To samé jsem udělal s nejnovějšími usneseními vlády.

Po tiskové konferenci se zdálo vše jasné. Moje představa byla jasná. Protože se posledních pár let pohybuji na rozhraní okresů Pardubice a Hradec Králové, tak jsem si hned představil jednoduchou situaci vztahující se k této „hraniční čáře“.
Představil jsem si Mařku, která bydlí v Opatovicích nad Labem (okres Pardubice) a pracuje v jednom z hypermarketů v Hradci Králové – Březhradu (okres Hradec Králové). Pěší vzdálenost je 2,8 km. Ani ne tři čtvrtě hodiny chůze. Do práce může chodit, jenom musí mít od zaměstnavatele vyplněnou bumážku. Pro mladší generace je třeba pojem bumážka vysvětlit. Bumážka je zdrobnělina ruského bumaga, což v překladu znamená papír. V ruském prostředí to byla úřední listina opravňující ke vstupu nebo cestování. Stačilo milicionáři ukázat bumážku a on zasalutoval a umožnil průchod. Ale zpět k Mařce. Ta sice pracuje v hypermarketu s jídlem, ale nesmí tam nakoupit. Přece jenom na nákupy může jen ve svém domovském okrese. Takže až přijde domů, tak v lepším případě skočí do auta, v horším případě hupsne do vlaku, a pojede do Pardubic na nákup. Přišlo mi to sice zvrácené, ale jasné.

A pak jsem začal číst Usnesení vlády č. 216. A nestačil jsem se divit. Začal jsem od konce, tedy pohybu v nočních hodinách. Dle článku III. bodu 1. písm. a), b) a g) je možné mezi 21 hodinou a 5 hodinou cestovat do zaměstnání, vykonávat povolání a cestovat zpět domů v rámci pobytu a pohybu na území okresu (zřejmě domovského).
Konkrétně celé ustanovení zní takto:
Vláda nařizuje v rámci pobytu a pohybu osob na území okresu nebo hlavního města Prahy
1. zákaz volného pohybu osob na území okresu nebo hlavního města Prahy v době od 21:00 hod. do 04:59 hod. s výjimkou:
a) cest do zaměstnání a k výkonu podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti a k výkonu povinnosti veřejného funkcionáře nebo ústavního činitele,
b) výkonu povolání,
g) cest zpět do místa svého bydliště,
Takže pokud by Mařka v noci chodila hlídat na vrátnici nedalekého Agrodružstva (v okrese Pardubice), tak může. A dokonce bez bumážky. Ta v případě této výjimky není nutná – viz článek IV.

Jako další věc mě zajímalo, jestli Mařka může jít do Agrodružstva uklízet přes den. Začetl jsem se do článku III. bodu 2. a hned následně do článku II. Ustanovení článku III. bodu 2. zní:
Vláda nařizuje v rámci pobytu a pohybu osob na území okresu nebo hlavního města Prahy
2. pobývat v době od 05:00 hod. do 20:59 hod. v místě svého trvalého pobytu nebo bydliště s výjimkou
a) případů uvedených v bodě II,
b) nezbytných cest za účelem nákupu zboží a služeb nebo poskytnutí služeb v nezbytně nutném počtu osob,
c) cest za účelem pobytu v přírodě nebo parcích a sportování na venkovních sportovištích, a to za podmínky společné přítomnosti pouze členů jedné domácnosti a na území obce, ve které má osoba trvalý pobyt nebo bydliště,
d) pobytu ve vlastním rekreačním objektu, a to za podmínky současného pobytu pouze členů jedné domácnosti v takovém rekreačním objektu a případného pohybu těchto osob za účelem pobytu v přírodě nebo parcích a sportování na venkovních sportovištích pouze na území obce, ve které se nachází tento rekreační objekt,
e) účasti na svatbě nebo prohlášení osob o tom, že spolu vstupují do registrovaného partnerství, v počtu ne vyšším než 15 osob, nebo návštěvy hřbitova
Protože jsem zde nenašel výjimku pro cestu do zaměstnání a provádění výkonu povolání, tak jsem hledal v článku II:
Vláda stanovuje ze zákazů podle bodu I tyto výjimky:
1. cesta do zaměstnání a k výkonu podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti a k výkonu povinnosti veřejného funkcionáře nebo ústavního činitele,
2. nezbytná cesta za účelem zajištění nezbytných potřeb osob příbuzných a blízkých nebo potřeb pro jinou osobu (např. dobrovolnictví, sousedská výpomoc), zajištění péče o děti, zajištění péče o zvířata, odkládání odpadu,
3. nezbytná cesta do zdravotnických zařízení nebo za účelem využívání sociálních služeb, včetně zajištění nezbytného doprovodu příbuzných a osob blízkých, a do zařízení veterinární péče,
4. cesta za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí, včetně zajištění nezbytného doprovodu příbuzných a osob blízkých,
5. výkon povolání nebo činností sloužících k zajištění
a) bezpečnosti, vnitřního pořádku a řešení krizové situace,
b) ochrany zdraví, poskytování zdravotní nebo sociální péče, včetně dobrovolnické činnosti,
c) individuální duchovní péče a služby,
d) veřejné hromadné dopravy a další infrastruktury,
e) služeb pro obyvatele, včetně zásobování a rozvážkové služby,
f) veterinární péče,
6. účast na pohřbu, v počtu ne vyšším než 15 osob, 7. cesta za účelem účasti na vzdělávání včetně praxí a na zkouškách,
8. účast na hromadné akci dovolené podle bodu IX,
9. cesta za účelem voleb a zasedání orgánů právnických osob v obci jejich sídla za podmínek stanovených v bodu X,
10. cesta zpět do místa svého trvalého pobytu nebo bydliště,
11. cesta za účelem vycestování z České republiky;
Cesta do zaměstnání je ve výjimkách hned v bodu 1., ale výkon povolání je omezen jen na veterináře, řidiče zásobování, veřejné hromadné dopravy, policisty, hasiče, zdravotníky. Ale rozhodně tam nejsou uklízečky. Takže Mařka sice do Agrodružstva může jít, ale přes den tam uklízet nesmí. Ovšem její kamarádka veterinářka pracovat může. Ale musí mít bumážku.

Začínal jsem mít zlé tušení, zda vůbec může Mařka do své hlavní práce, tedy do hypermarketu. Začetl jsem se do článku I.:
Vláda I. zakazuje
1. všem osobám opustit území okresu nebo hlavního města Prahy, na jehož území mají trvalý pobyt nebo bydliště; za bydliště se pro účely tohoto opatření považuje též vlastní rekreační objekt, pokud zde osoba pobývá ke dni nabytí účinnosti tohoto opatření a nepřetržitě poté, za podmínky současného pobytu pouze členů jedné domácnosti v takovém rekreačním objektu,
2. vstup, pohyb a pobyt na území okresu nebo hlavního města Prahy všem osobám, které nemají na území tohoto okresu nebo hlavního města Prahy místo svého trvalého pobytu nebo bydliště,
Z tohoto zákazu jsou výjimky uvedeny v článku II., který je uveden výše. Výkon povolání prodavačky tam není. Takže Mařka sice může cestovat do zaměstnání, ale vykonávat povolání prodavačky nemůže.

Na internetu jsem četl spoustu rozhořčených příspěvků, že lockdown se nepovedl. Že je jenom polovičatý. Ale když si přečtu Usnesení vlády, tak kromě nočních šichet je lockdown úplný. Nebo vy si snad myslíte, že v pondělí můžete vykonávat své povolání? Tedy pokud nemáte jedno z vyvolených povolání uvedených v článku II bodu 5.
Poslední příspěvek


Offline - Inventář Profil 
1. 3. 2021 00:14 Odeslat příspěvek
No co, prostě další legislativní paskvil, tahle vláda nic kloudný nevymyslí. Ale lidi to naštěstí pochopili, nikdo to nečte, nějaké dodržování nebo vymáhání je z říše sci-fi.

Pro soudní překladatele taky vymysleli od 1.1.2021 on-line registr, nová razítka, nové povinnosti, atd., všechno samozřejmě pod statisícovými pokutami (třeba když do týdne nenahlásíte změnu bydliště). Holt přísnost musí bejt. Na ministerstvu na to nabrali skoro 200 úředníků, kteří se kopou do zadku a ani za týden nejsou schopní odpovědět ani na mail. Samozřejmě ze strany státu pohoda - žádný registr neexistuje (a asi dlouho existovat nebude), stejně jako všechno, co měl stát připravit, celý systém se úplně zhroutil, na úředníky peníze našli, na překladatele už ne, takže se jim na to každý vykašle.

Prostě tady je hlavní, aby Agrofert čerpal a pokud možno nešli moc rychle sedět, zbytek nezajímá.


Offline - Diskutér Profil 
1. 3. 2021 03:19 Odeslat příspěvek
Na to v jakym fofru to zrejme vzniklo bych nad timhle zamhouril oko.
Nad cim bych nezamhouril je management v tehle krizi obecne. Od konce leta jsou vsechny opatreni napul a pozde (nebo zase moc brzo co se týká rozvolňování). Nebyt populisti a nebat se do toho riznout, tak by byvalo nebylo vubec nutny delat tenhle tvrdy lockdown.
Dalsi vec ze to stejne nebude stacit, protože i na tohle se vztahuje "pozde a napul", takze to bude jeste zajímavý.


Offline - Diskutér Profil 
1. 3. 2021 03:19 Odeslat příspěvek
.


Offline - Trvalý BAN Profil 
1. 3. 2021 04:55 Odeslat příspěvek
To je spís jen nepochooení psaného textu, Rop míchá dohromady cesty do zaměstnani a cesty nebo pohyb osob v rámci nichž je přímo vykonávano povolaní.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
1. 3. 2021 08:57 Odeslat příspěvek
xls píše
na úředníky peníze našli, na překladatele už ne, takže se jim na to každý vykašle.

Kamarádka před měsícem psala na úřad, že končí, ať ji vymažou ze seznamu znalců a napíšou, kam má vrátit kulaté razítko. Odpověď žádná a v pátek dostala od soudu požadavek na znalecký překlad... Když se tázala, kde ji našli, tak prý v seznamu znalců :D .


Offline - Inventář Profil 
1. 3. 2021 11:41 Odeslat příspěvek
Tak ministerstvo spravedlnosti nefunguje. Co, platy jim běží, takže o nic nejde. Vyškrtnout se nechá spousta lidí, já jim minulý týden taky posílal tuhle žádost. Ať si státní orgány, soudy, prokuratury za tyhle peníze trhnou. Ono prosadit do zákona de facto nucenou práci za sazbu okolo 1/2 normální je neskutečná prasárna.

To samý jsem dneska dorazil na FÚ. Myslel jsem si, že to po 2 měsících otevřeli, ale ono nic. Ti se taky kopou do zadku doma x měsíců za plný plat a pohoda. Přitom ty podmínky, aby podnikatelé vyrazili ze státu kompenzaci aspoň pár procent obratu, jsou naprosto šílené a speciálně udělané tak, aby na to skoro nikdo nedosáhl. A kdo už dosáhne, tak zase šílené papírování, které by měl problém zvládnout i jaderný inženýr.

Jinak teď jsem jel do blízkého městečka. Pohyb po ulicích spíš živější než obvykle (myslím tím dobu před covidem), většina lidí bez roušek. Takže lidi reagují na bureše a spol. jediným způsobem: nas**t!


Offline - Administrátor Profil 
1. 3. 2021 18:11 Odeslat příspěvek
hgfdsa píše
To je spís jen nepochooení psaného textu, Rop míchá dohromady cesty do zaměstnani a cesty nebo pohyb osob v rámci nichž je přímo vykonávano povolaní.

Můžeš mi tedy říci proč je v článku III. bodu 1 písm. a) i b) a proč v článku II. je jen bod 1 a bod 5 je přesně specifikován?


Offline - Mírně pokročilý Profil 
1. 3. 2021 18:24 Odeslat příspěvek
Je to nešikovně napsáno a dá se to vykládat tak i tak. Podle mého názoru by bylo jednoznačnější, kdyby ve II.5 uvedli "výkon povolání" na samostatný řádek a výčet konkrétních činností na další.


Naposledy upravil netlik dne 1. 3. 2021 18:30, celkově upraveno 1


Offline - Trvalý BAN Profil 
1. 3. 2021 18:30 Odeslat příspěvek
Ty to označuješ jako članky, ale oni to označuji jako body, např. bod I (bod římská jedna).


Offline - Administrátor Profil 
1. 3. 2021 19:14 Odeslat příspěvek
To se omlouvám, já to říkám tak, jak to má být ve sbírce zákonů. To ti už došli argumenty?

Mimochodem - kopáč bydlí ve Vysoké nad Labem (okres Hradec Králové). Na IČO pracuje pro společnost, která mu za humny staví dálnici. Za humny myšleno v Bukovině nad Labem (okres Pardubice). Může tam jet a může venku házet lopatou?

netlik: souhlas. Tím by se spousta věcí vyřešila.


Offline - Trvalý BAN Profil 
1. 3. 2021 20:04 Odeslat příspěvek
Máš to nějaké pomýlené. O tom přece nerozhoduješ ty, co má být jak vydáno ve sbírce zákonů. O tom rozhodují oni, my můžeme akorát tak držet hubu a krok.
;-)


Offline - Administrátor Profil 
1. 3. 2021 22:17 Odeslat příspěvek
Tak ještě jednou. Pro všechny právní předpisy používám označení číslování stejné jako má být u zákonů (podle pravidel). Odbíháš od tématu. Jako vždy, když ti dojdou argumenty. Takže drž hubu a krok.


Offline - Trvalý BAN Profil 
1. 3. 2021 22:52 Odeslat příspěvek
Zrovna u zakonů to jsou paragrafy, odstavce a písmena nikoliv članky, body a písmena.


Offline - Diskutér Profil 
1. 3. 2021 23:50 Odeslat příspěvek
xls píše
Jinak teď jsem jel do blízkého městečka. Pohyb po ulicích spíš živější než obvykle (myslím tím dobu před covidem), většina lidí bez roušek. Takže lidi reagují na bureše a spol. jediným způsobem: nas**t!


Tenhle rebelujici pristup neni úplně šťastný. Lidi si neuvědomují ze ty opatreni precijen maji smysl a pokud budou lidi natruc porusovat hygienicky opatření, tak prispeji k prodlužování tehle agonie.
Nerikam byt zalezly jen doma, ale treba mluvit na sebe zblizka bez respiratoru je jednoznačně spatne i venku.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, #  Další stránka
Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 24 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies