FinExpert.cz

Přihlásit se


Starobní důchod - jak jste na tom? Kolik dostáváte či dostanete?
do 10000 Kč 36%  36%  [ 7 ]
10000-11000 Kč 0%  0%  [ 0 ]
11000-12000 Kč 10%  10%  [ 2 ]
12000-13000 Kč 0%  0%  [ 0 ]
13000-14000 Kč 10%  10%  [ 2 ]
14000-15000 Kč 5%  5%  [ 1 ]
15000-16000 Kč 0%  0%  [ 0 ]
16000-17000 Kč 5%  5%  [ 1 ]
17000-18000 Kč 5%  5%  [ 1 ]
18000-19000 Kč 0%  0%  [ 0 ]
19000-20000 Kč 0%  0%  [ 0 ]
20000-21000 Kč 0%  0%  [ 0 ]
21000-22000 Kč 0%  0%  [ 0 ]
22000-23000 Kč 0%  0%  [ 0 ]
23000-24000 Kč 0%  0%  [ 0 ]
24000-25000 Kč 0%  0%  [ 0 ]
25000-26000 Kč 5%  5%  [ 1 ]
26000-28000 Kč 15%  15%  [ 3 ]
28000-30000 Kč 5%  5%  [ 1 ]
nad 30000 Kč 0%  0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 19

Předchozí stránka  |  Další stránka

starobní důchod

Offline - Inventář Profil 
22. 2. 2023 14:18 Odeslat příspěvek
Twl, jsem myslel, že odkazuješ kvůli tomu potvrzení. :) Odstřel je tedy mimo dobu hájení povolen?

-- 22. 2. 2023 13:33 --

K tomu potvrzení bych to viděl, že si to ČSSZ obhájí na základě:

"Vyplácení důchodů § 64" https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-155/zneni-20230101#cast4-hlava6-dil5

Má-li být důchod vyplácen určitému, zákonem určenému přijemci na účet, jehož majitel je zákonem určený, pak ČSSZ logicky musí být schopna ověřit, komu účet patří, případně, kdo k němu má dispoziční právo. Ano, asi by to nemuselo být na určeném formuláři, ale potvrzeno "volnou formou". Proč si ale přidělávat problémy a nevyužít něco předpřipraveného, co obsahuje všechny povinné náležitosti? A jó ... protože mi to poskytuje svobodu. :)
Poslední příspěvek


Offline - Inventář Profil 
22. 2. 2023 16:11 Odeslat příspěvek
Pánové, nechápete druhý hlavní smysl toho formuláře ČSSZ pro výplatu důchodu na účet, který vysvětluje, proč tam musí být originální potvrzení bankou. Ano, první důvod je jasný a od @drkarel již zmíněný, dokázat ČSSZ, že dané číslo účtu patří skutečně danému důchodci (což by ale teoreticky šlo dokázat i jinak, třeba přiložením výpisu z účtu). Ale zapomínáte na druhý důvod, kvůli kterému to musí právě být osobně a origoš, tedy že ta žádost o výplatu důchodu na účet je současně i jednoduchou "smlouvou" mezi ČSSZ a bankou, ve které se svým podpisem a razítkem banka vůči ČSSZ zavazuje, že v případě úmrtí daného důchodce jeho důchod, zaslaný (náležející) na účet až po datu úmrtí, vrátí bezodkladně zpět na účet ČSSZ (hned jak se o úmrtí dozví, bez nějakého dědického řízení, tedy nejde to do pozůstalosti atd., protože na danou částku vůbec nebyl nárok). Neboli smlouva tím brání bezdůvodnému obohacení pozůstalých a narovnává situaci s variantou, kdy je důchod vyplácen hotově poštou (tam logicky také platí, že mrtvému důchodci pošta nic nevyplatí, ta to fyzicky "vidí" hned že nežije, zatímco banka to ví až za X dní od úmrtí). Přečtěte si ten formulář ČSSZ (není dlouhý) a pochopíte, že právě pro toto ujednání "banka x ČSSZ" musí být písemné papírové.

@GeneHawkins:
Zde vůbec nejde o vazbu "stát prostřednictvím ČSSZ vs daný důchodce", ale "ČSSZ vs daná banka pro daný účet a jeho majitele", tedy vazba na právnickou osobu. Tu fakt "na dobré slovo" bez písemné podoby neošetříš :D


Offline - Inventář Profil 
22. 2. 2023 16:21 Odeslat příspěvek
:oboze


Offline - Mírně pokročilý Profil 
22. 2. 2023 16:30 Odeslat příspěvek
minarjo: Důchod je vyplácen, co vím, na měsíc dopředu.

Pokud je vyplácen na účet, tak je to jasné - banka ho v případě úmrtí pošle zpět ČSSZ, i poměrnou část?
Pokud je vyplácen hotově - je pozůstalý povinen poměrnou část vrátit ČSSZ nebo se to dá do dědictví?

A nebo se tam vůbec s poměrnou částí neoperuje?


Naposledy upravil obbr dne 22. 2. 2023 16:32, celkově upraveno 1


Offline - Mírně pokročilý Profil 
22. 2. 2023 16:31 Odeslat příspěvek
@minarjo:
Tomu nelze než nerozumět, ale tady zase ČSSZ přehazuje svůj problém na důchodce. Tohle by si snad mohla ČSSZ sama vyřešit s těmi několika bankovními ústavy které tady jsou a vůbec tím nezatěžovat důchodce. Můj osobní názor, nikomu jej nevnocuji, pouze se v dnešní době pozastavuji nad fungováním našeho státu. Nedej bože, že dotyčný důchodce má v obci bankomat jediné banky a na pobočku to je třeba 100km vlakem.


Offline - Trvalý BAN Profil 
22. 2. 2023 17:59 Odeslat příspěvek
Ať si to ČSSZ klidně vyžaduje, ale proč banka poskytující svému klientovi bankovní identitu nedokáže tomu samému klientovi vyřídit takové formální potvrzení na formuláři online na dálku přes bankovní identitu? Proč po něm vyžaduje, aby přijel na pobočku?


Offline - Inventář Profil 
22. 2. 2023 18:10 Odeslat příspěvek
@obbr:
Aby důchodce měl na důchod za daný měsíc nárok, musí žít v první den jeho výplaty. Příklad: výplatní den důchodu daného důchodce je 18. v měsíci, tedy na účet přichází typicky už 16. či 17. Např. 17.2. přijde důchod na období 18.2.-17.3., přesně tak to je i v poznámce k platbě u toho příchozího důchodu. Pokud ale důchodce zemře třeba v týdnu od 11. do 17.2., tedy v době, kdy už v účetních systémech ČSSZ je důchod připraven k výplatě převodem, nebo už je "na cestě" či dokonce vyplacen, ale nárok na něj byl ztracen (18.2. důchodce už nežil), tak banka ho musí ČSSZ celý vrátit. Nikdy ne poměrnou část, vždy buď celý či vůbec, dle toho, zda dotyčný žil ve výplatní den. Proto se takto ČSSZ kryje před problémy s vrácením a od všech bank (nejen ČS) tento závazek vrácení důchodu bez nároku musí mít za každého důchodce potvrzený. U hotovostní výplaty je to jednoduché: když v den výplaty (fyzického doručování hotovosti poštou) důchodce už nežije, není mu vyplacen, což je logické, není ho ani komu fyzicky vyplatit (narozdíl od účtu, který existuje i po smrti, dokud není dědictvím uzavřen).

@drkarel:
Tvému smajlíku nerozumím, rodičům jsem před lety pomáhal důchod na účet zřizovat a pak i měnit účet pro jeho výplatu, něco o tom fakt vím z osobní zkušenosti, a to i tato fakta s formulářem ČSSZ/banka/důchodce :)


Offline - Trvalý BAN Profil 
22. 2. 2023 18:25 Odeslat příspěvek
No není to pravda, důchod je vyplácen na účet standardně dle data narození na měsíc dopředu, tedy pokud se někdo narodil 13 den v měsíci, chodí mu nejpozději 13 den v měsíci, přesněji výplatní termín je sudý pracovní den před 13. dnem v měsíci. Pokud se důchodce narodil v sudý den, může být výplatním termínem přímo ten sudý den, nebo nejbližší předchozí pracovní sudý den.


Offline - Diskutér Profil 
22. 2. 2023 18:54 Odeslat příspěvek
To je blbost datum narození na to vliv nemá, výplatní termín určuje ČSSZ podle vytíženosti jednotlivých dnů. Výplatní termíny důchodů vyplácených ČSSZ jsou od 2. do 24. dne v měsíci, vždy v sudé dny, nebo 15. den v měsíci, je-li důchod zasílán do zařízení sociálních služeb. Podle tvojí definice by důchodci co se narodily po 24tém v měsíci svůj důchod nikdy nedostali :mrgreen: :mrgreen:


Offline - Inventář Profil 
22. 2. 2023 19:05 Odeslat příspěvek
U mé mámy by to dle data narození celkem sedělo :-) Je narozená 19.den, výplatní den u ní je 18.den v měsíci (to má v poznámce na výpisu) a peníze jí na účet přicházejí tak 16. až 17.den v měsíci.


Naposledy upravil Milos dne 22. 2. 2023 19:07, celkově upraveno 1


Offline - Trvalý BAN Profil 
22. 2. 2023 19:06 Odeslat příspěvek
Je tam ta výjimka na konci měsíce no, že spadají později narození do výplatního termínu 24 nebo předchozí sudý pracovní den, jinak to ale platí, pokud si důchodce sám nezažádá o jiný výplatní termín (např. aby měli oba manželé stejný termín), tak mu to dají dle dne narození.


Offline - Diskutér Profil 
22. 2. 2023 20:08 Odeslat příspěvek
No tak sedí to asi jak u koho, v rodině datum narození 6 tého a výplatní termín 12 tého, jiný případ datum narození 26 tého ale výplatní termín 20 tého.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
23. 2. 2023 02:30 Odeslat příspěvek
Znám osobně případ - 12. den v měsíci narozen, výplatní den je 15.


Offline - Trvalý BAN Profil 
23. 2. 2023 04:17 Odeslat příspěvek
Při žádosti o dúchod se úředníci někdy přímo zeptají, jaký chce důchodce výplatní termín, když je to důchodci jedno, dají mu to podle dne narození.

A stejně se to bude do budoucna měnit, výplatních termínů má být méně a mají být jen počátkem měsíce. A nebudou se vyplácet dopředu na klouzavý měsíc, ale za aktuální kalendářní měsíc, takže v průběhu, nikoliv už dopředu.

https://www.penize.cz/starobni-duchod/435178-vyplaty-duchodu-ceka-zmena-jine-terminy-i-splatnost


Offline - Inventář Profil 
23. 2. 2023 19:52 Odeslat příspěvek
Pravdu má @peter23p, datum narození na termín výplaty fakt vliv nemá, to snad jedině že by to tak cíleně někdo chtěl (tedy spíše opačně než píše @jjrr). Komu to je jedno jako příkladům z mé rodiny, tomu to dají tím rovnoměrným rozdělením dle algoritmu ČSSZ. Příklady z mé rodiny (den narození/výplatní den): 24/2., 12/18., 27/16. Fakt to ČSSZ rozděluje tak, aby to bylo v rámci ČR rovnoměrně, kvůli rovnoměrnému vytížení pošty, protože jakýkoliv důchodce může kdykoliv změnit způsob z účtu na poštu (a tu na přepážce či doručovatelkou) či naopak, přičemž termín mu ale zůstává už stále stejný. Ano, novela se v tomto rozdělení připravuje.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1, 2, 3, 4, 5, #  Další stránka
Stránka 4 z 5 [ Příspěvků: 62 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies