FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Finance dětem během rodinné krize

Offline - Návštěvník Profil 
21. 5. 2022 12:37 Odeslat příspěvek
Zdravím, prosím o radu. Jedná se o to, že vztah mezi mnou a ženou není úplně nejlepší a pravděpodobně nám to dlouho nevydrží. Chtěl bych mít pro děti připravený finanční polštář na horší časy, ovšem aby k tomu neměla přístup žena. Pokud to není nevyhnutelně nutné, nechci mít někde doma schovanou hotovost a zároveň nechci aby to děti rozházeli za hlouposti. Děti jsou 2, tak bezpečnostní schránky, případně nějaké investice, kde nejde prodělat, max inflací :D zároveň by bylo fajn, kdyby k tomu byl přístup pro děcka, kdyby náhodou i se mnou se něco stalo. Budu moc vděčný za informace, díky O:-)
Poslední příspěvek


Offline - Administrátor Profil 
21. 5. 2022 14:10 Odeslat příspěvek
Otázka do začátku - máte s ženou společné jmění manželů?


Offline - Návštěvník Profil 
21. 5. 2022 18:01 Odeslat příspěvek
Ano, žádná předmanželska smlouva nebo nějak zúžené SJM.


Offline - Trvalý BAN Profil 
21. 5. 2022 18:25 Odeslat příspěvek
A kolik je dětem?


Offline - Administrátor Profil 
21. 5. 2022 19:09 Odeslat příspěvek
SJM v zásadě tvé možnosti významně omezuje, protože všechny peníze jsou jak tvoje tak manželky (včetně tvé výplaty, která chodí na tvůj účet).


Offline - Diskutér Profil 
21. 5. 2022 23:33 Odeslat příspěvek
Možná založit na děti stavební spoření.


Offline - Administrátor Profil 
22. 5. 2022 09:47 Odeslat příspěvek
To jsme bohužel opět u § 714 OZ:
(1) V záležitostech týkajících se společného jmění a jeho součástí, které nelze považovat za běžné, právně jednají manželé společně, nebo jedná jeden manžel se souhlasem druhého. Odmítá-li manžel dát souhlas bez vážného důvodu a v rozporu se zájmem manželů, rodiny nebo rodinné domácnosti, či není-li schopen vůli projevit, může druhý manžel navrhnout, aby souhlas manžela nahradil soud.
(2) Jedná-li právně manžel bez souhlasu druhého manžela v případě, kdy souhlasu bylo zapotřebí, může se druhý manžel dovolat neplatnosti takového jednání.

Cokoliv nad běžné kapesné pro děti musí řešit manželé společně. A samozřejmě "ulít si peníze bokem", tedy zatajit je před manželkou, je taky v rozporu se zákonem.


Offline - Nadšenec Profil 
22. 5. 2022 09:51 Odeslat příspěvek
Koupit crypto a šup s tím do peněženky, nedržet na burze.. Nebo to vybrat cash a mít třeba u svých rodičů? Bráchy.. Ale to je už riziko že ti to nedají zpět


Offline - Trvalý BAN Profil 
22. 5. 2022 10:24 Odeslat příspěvek
Jo jedině crypto nebo hotovost jsou dostatečně anonymní.


Offline - Administrátor Profil 
22. 5. 2022 12:21 Odeslat příspěvek
Jenom je vše co radíte s rozporu se zákonem.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
22. 5. 2022 14:11 Odeslat příspěvek
Zrovna stavební spoření je ideální.
Problém je, že peníze se tam budou spíše znehodnocovat než zhodnocovat.
Pokud jeden z rodičů založí nezletilému stavební spoření,
nedovedu si představit , že by druhý rodič nesouhlasil a svůj nesouhlas by chtěl prosadit soudně. Soud určitě nedonutí ke zrušení stavebního spoření. Soud vždy jedná v zájmu dítěte a spoření dítěti je v jeho zájmu .
To co je na účtu stavebného spoření je už ve vlastnictví dítěte a nikdo s tím nemůže disponovat.
Vklad si může vybrat dítě nejdříve v 18 letech.
A nemůžete ovlivnit na co to použije.
Mnohdy i na drogy, nebo na motorku, kterou za měsíc rozmlátí.
Pokud by potřebovali peníze dříve, tak jen přes opatrovnický soud, a zdůvodnit na co to je.
A řeknou si k tomu oba rodiče.


Offline - Diskutér Profil 
22. 5. 2022 14:42 Odeslat příspěvek
Stavební na dítě lze vybrat samozřejmě kdykoliv po 6 letech spoření. Není potřeba žádné plnoletosti.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
22. 5. 2022 15:07 Odeslat příspěvek
V současné době je proto situace taková, že rodiče mohou vypovědět stavební spoření svých nezletilých dětí bez souhlasu soudu a dostat se tak k penězům, přestože i v této chvíli zákon stanoví určité podmínky. Bez souhlasu soudu je totiž možné peníze vybrat jen v případě, že je smlouva ukončena po uplynutí šestileté vázací lhůty, a v případě, že zákonní zástupci jednají ve shodě, tzn. že žádný ze zákonných zástupců není proti ukončení smlouvy a vybrání peněz.

Ve všech ostatních případech se přístup k nezletilým účastníkům nemění a zákonní zástupci musí mít k nakládání s majetkem nezletilého dítěte schválení soudu.



Převzato z dTestu: http://www.dtest.cz/clanek-5429/jaka-js ... gJBKfD_BwE

-- 22. 5. 2022 15:08 --

Když v roce 2014 vstoupil v účinnost nový občanský zákoník, zkomplikovala se situace rodičům, kteří chtěli vybírat peníze ze stavebního spoření uzavřeného na jméno nezletilého dítěte. Občanský zákoník uvádí, že k právnímu jednání, které se týká existujícího i budoucího jmění dítěte, potřebují rodiče souhlas soudu, pokud se nejedná o běžné záležitosti, nebo o záležitosti sice výjimečné, ale týkající se zanedbatelné majetkové hodnoty. Situaci v oblasti vybírání peněz ze stavebního spoření ale následně v dubnu letošního roku změnila novela zákona o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření.

Převzato z dTestu: www.dtest.cz/clanek-5429/jaka-jsou-prav ... gJBKfD_BwE


Offline - Diskutér Profil 
22. 5. 2022 15:23 Odeslat příspěvek
Ano, bez problému kdykoliv po 6 letech, nikoli v plnoletosti.


Offline - Administrátor Profil 
22. 5. 2022 17:58 Odeslat příspěvek
pulmann: problém není ve stavebním spoření, problém je v penězích, které se tam vkládají. Ty totiž nejsou dítěte, ale rodičů, a v zásadě se jedná o dar rodičům dítěti nad rámec běžné správy peněžních prostředků.

Takže při rozvodu může manželka chtít polovinu proplatit, protože s tím nesouhlasila.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, #  Další stránka
Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 16 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies