FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

Zkušenosti s nákupem z aliexpress.com

Offline - Mírně pokročilý Profil 
25. 7. 2021 17:19 Odeslat příspěvek
@stepano

však to u nás stále ještě neplatí, takže není zatím co vyplňovat. Dokud to nezačne platit, nic se vyplňovat nebude.
Poslední příspěvek


Offline - Mírně pokročilý Profil 
26. 7. 2021 13:36 Odeslat příspěvek
stepano píše
Takže jestli tomu dobře rozumím, už ti balíček přišel, aniž bys musel cokoliv někde vyplňovat?

Ano, přišel, a pokud je pro dodání při odeslání zásilky použito sledovací číslo ČP RRxxxxxxxxxxF (resp. vznikne jako výsledek Combined shipping v "Consilidated warehouse", který vygeneruje jednu zásilku z více balíčků objednaných od různých prodejců odeslaných +/- cca 2 dny), tak se ani možnost vyplnění údajů na stránkách ČP a eCEP není. Na tom by se nemělo změnit nic ani po 1.9.2021.

Ale bohužel jestli bude takové sledovací číslo člověk předem nemá jisté, AliExpress standard shipping může být i LTxxxxxxxxxxNL a tam by to teoreticky problém být mohl. Jak to dopadne s jejich interními CZxxxxxxxxxxx netuším, to podle mě nepůjde jako sledovací číslo zadat v eCEP (stejně jako UHxxxxxxxxxxxBE).

Ale AliExpress se aktuálně tváří, že koncoví zákazníci tohle u jejich dopravy vůbec nepotřebují řešit (viz ty jejich manévry kolem sdělení IOSS number), tak uvidíme.

@ski1961 - to není úplně pravda, IOSS zásilky (což ty z AliExpress do 150 EUR jsou) by se měly vyplňovat už teď, i když neplatí nová legislativa. Že jsem dvě z eBay poslané z UA poctivě vyplnil v eCEP a vůbec nešly do celního řízení (visí tam jako "Registrované") je věc jiná. A jak píšu, zásilka za $31 z IL co skončila nešťastně v celním řízení takto proclívaná byla.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
29. 7. 2021 14:46 Odeslat příspěvek
Tak já tedy nevím, ale myslím, že Ali to zas až tak propracované nemá. Jako že si strhávají tu DPH, pokud to zasílají z Číny tak OK, jenže oni tu DPH strhávají úplně všude i když si člověk zvolí k odeslání zemi v EU..zkoušel jsem ted třeba rádio do auta přímo ze skladu v ČR a DPH(VAT) skoro 100 dolarů navíc žádnej problém..


Offline - Mírně pokročilý Profil 
29. 7. 2021 15:38 Odeslat příspěvek
To už se tu diskutovalo, na jednu stranu je asi logické, že při nákupu v EU se DPH platí i při nákupu z EU skladu. Na druhou stranu tu někteří píší, že už původní částka o ty poplatky z EU skladu navýšena byla, ne u všeho to tak bylo, ale určitě takové zboží je a tam by to Ali měl promítnout do ceny, což asi nedělá.

Pokud jim to DPH platit nechcete a máte firmu, můžete si na AliExpress zaregistrovat Business účet, a dodat potřebné doklady, ale pak se to musí odvést lokálně.


Offline - Nadšenec Profil 
29. 7. 2021 15:39 Odeslat příspěvek
ski1961 píše
Tak já tedy nevím, ale myslím, že Ali to zas až tak propracované nemá. Jako že si strhávají tu DPH, pokud to zasílají z Číny tak OK, jenže oni tu DPH strhávají úplně všude i když si člověk zvolí k odeslání zemi v EU..zkoušel jsem ted třeba rádio do auta přímo ze skladu v ČR a DPH(VAT) skoro 100 dolarů navíc žádnej problém..

Když nakupuješ v nějakém e-shopu v Česku, tak máš na faktuře cenu s DPH, DPH a cenu bez DPH. To, že zákazník (nepodnikatel) má cenu navýšenou o DPH při nákupu v EU, je normální věc.
Pokud totéž zboží z Aliexpress skladu v EU stojí nyní o 21% víc než stálo v červnu (tj. před změnami s DPH), je to divné.
Nové změny s DPH se týkají jen zboží do 300 EUR. Možná, že tvé autorádio tam nespadá.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
29. 7. 2021 16:34 Odeslat příspěvek
@nikko

no vzhledem k tomu, že jsem koukal na zboží, které jsem kupoval před půl rokem a vím kolik mi stálo a bylo to ze skladu v CZ, tak ted to zboží stojí skoro stejně za jakou mi přišlo před půl rokem, jen je dražšší o DPH a o napálené poštovné..jen pro příklad, před půl rokem mi to zboží stálo cca 370 dolarů zboží + 15 dolarů poštovné..když pominu, jak nápálili poštovné na skoro 70 dolarů ze skladu v CZ, tak mi účtují dalších cca 90 dolarů za DPH..mně to normální nepřijde..Tohle rádio tam nabízí více prodejců a cena je přibližně podobná u všech a je stejná ted a byla stejná i před 1.7. jen DPH tam vyletělo,ačkoliv to posílají ze skladů v EU, když nepočítám to napálené poštovné,ale to je jiná věc
https://www.imgup.cz/image/kejS


Offline - Mírně pokročilý Profil 
31. 7. 2021 02:08 Odeslat příspěvek
https://www.zive.cz/clanky/dorazil-nam- ... fault.aspx


Offline - Kolemjdoucí Profil 
22. 8. 2021 22:50 Odeslat příspěvek
Je něco nového v této věci?

Snažím se přihlásit do EcEP a hned to na mě vychrlilo, abych kontaktoval HelpDesk banky, že tuto službu nemám zřízenou. Já přitom myslel že je to automatický, když nás kvůli bankovní identitě převáděli do nového IB.

Kde vezmu na Alíku adresu prodejce. Sice jsem našel, že když dám Visit Store > Business Information, že tam je nějaká adresa, navíc rozsypanej čaj který ale nejde kopírovat. Jinak bych to do toho ECEP nakopíroval a bylo by mi to tamtam :-l ...

No celkový dojem tohoto je na mě takový, že to *****í průserem a že sem se měl na to zatím vykašlat, pokud nechci mít vícenáklady.
Ostatně až dneska jsem si všiml povinnosti podávat elektronické celní prohlášení. Jinak mi dodnes balíčky chodili bez problému ale chci se vyhnout případným nepříjemnostem.

IOSS number IM5280002556 platí pro všechny prodejce nebo musím nějak ověřovat jestli prodejce je v IOSS registrovaný?


Offline - Nadšenec Profil 
22. 8. 2021 23:10 Odeslat příspěvek
CZJKP1 píše
Je něco nového v této věci?
...

Pokud nyní na Aliexpress.com nakoupíš zboží jako nepodnikatel a je do 150 EUR, nemusíš žádný eCeP vyplňovat. IOSS number proto vůbec nepotřebuješ znát. V koncové ceně zboží je již zahrnuta česká DPH 21%. Pokud ti zboží doručuje Česká pošta, Aliexpress sám v EU vyřídí celní prohlášení a balíček ti dorazí domů bez jakéhokoliv tvého vyřizování nebo doplácení peněz. Pokud balíček doručuje jiná přepravní společnost (např. DHL aj.), pravděpodobně tě požádá o zplnomocnění a celní prohlášení vyřídí za tebe.

Pokud jako nepodnikatel kupuješ na Aliexpressu zboží nad 150 EUR, nelze podat eCeP a celní prohlášení se podává stejným způsobem jako před 1.7.2021.

eCep neslouží pro nákupy podnikatelů. V jejich případě se celní deklarace provádí stejně jako před 1.7.2021.


Naposledy upravil nikko dne 22. 8. 2021 23:22, celkově upraveno 1


Offline - Kolemjdoucí Profil 
22. 8. 2021 23:21 Odeslat příspěvek
Děkuji za reakci. V koncové ceně je skutečně DPH zahrnuto. Dočetl jsem se, že přesto je mojí povinností podat elektronické celní prohlášení. Jinak bych to neřešil.

Zdroj: https://www.ceskyali.cz/clanky/aliexpre ... eni-plati/

Nebo ze stránek celnicka.cz "Pokud hodnota zásilky nepřesáhne 22 EUR a zboží je v rámci jednoho správního místa nakoupeno, pak je uvedení IOSS čísla v celním prohlášení dokonce povinné."...

Zatím nebylo v ČR placení DPH uzákoněno, proto zásilky do 22eur zatím nejsou předkládány k vyměření DPH. Jakmile to prezident podepíše, začnou předkládat ke kontrole a dovyměření DPH vše. V okamžiku, kdy celní prohlášení nepodám, předpokládám, že se zaplacení DPH se zásilkou nespáruje a tím mě bude celnice DPH chtít vyměřit znovu. - toto je ale pouhá domněnka.


Naposledy upravil CZJKP1 dne 22. 8. 2021 23:30, celkově upraveno 1


Offline - Nadšenec Profil 
22. 8. 2021 23:29 Odeslat příspěvek
CZJKP1 píše
Děkuji za reakci. V koncové ceně je skutečně DPH zahrnuto. Dočetl jsem se, že přesto je mojí povinností podat elektronické celní prohlášení. Jinak bych to neřešil.


Podle zákona by jsi u zboží do 22EUR měl nyní správně podávat celní prohlášení, i když ti žádné DPH nyní nemůžou strhnout. Proto celní správa v červenci rozhodla, že do doby schválení novely zákona o DPH nebude v těchto případech celní prohlášení přes eCep požadovat. https://www.celnisprava.cz/cz/aktuality/Stranky/INFORMACE-K-NOVINK%C3%81M-V-OBLASTI-ELEKTRONICK%C3%89HO-OBCHODOV%C3%81N%C3%8D-(E-COMMERCE)-OD-1--7--2021.aspx

S tím, jak to bude prakticky řešeno po podpisu zákona prezidentem bych počkal, až to prezident podepíše. Nyní je to předčasné.


Naposledy upravil nikko dne 22. 8. 2021 23:41, celkově upraveno 1


Offline - Kolemjdoucí Profil 
22. 8. 2021 23:39 Odeslat příspěvek
Odlišná pravidla platí, jestliže zásilku dopravuje poštovní operátor, například Česká pošta. U zboží dopravovaného poštovním přepravcem platí výjimka a do 30. 9. 2021, případně do nabytí účinnosti novely zákona o DPH (podle toho, co nastane dřív), není podání elektronického celního prohlášení u zásilek nepřesahujících hodnotu 22 EUR povinné. Situace tedy bude v tomto ohledu stejná jako doposud. I toto pravidlo však má jednu výjimku. A to je situace, pokud je zboží na e-shopu prodáváno v tzv. režimu jednoho správního místa pro dovoz (IOSS). V takovém případě je podání elektronického celního prohlášení povinné i pro případy, kdy hodnota zásilky nepřesahuje 22 EUR.

To máš pravdu, jenže Aliexpress je IOSS a pro něj je podání eCeP povinný.
To, co říkáš platilo do doby, než to DPH začali vybírat.


Offline - Nadšenec Profil 
22. 8. 2021 23:48 Odeslat příspěvek
CZJKP1 píše
...
To máš pravdu, jenže Aliexpress je IOSS a pro něj je podání eCeP povinný.
...

... "Při použití systému jednoho správního místa se však také může stát, že celní řízení proběhne v jiném členském státě, než v České republice, a zajistí ho např. přímo zástupce e-shopu. V takovém případě tedy nebudete muset celní prohlášení podávat sami a zásilka vám může být přímo doručena Českou poštou, protože ta s ostatními přepravci spolupracuje."
https://celnicka.cz/jedno-spravni-misto


Offline - Kolemjdoucí Profil 
22. 8. 2021 23:56 Odeslat příspěvek
No, je v tom pěkný bordel.
Některé zásilky by ani podat eCeP nešlo. Mají číslo CZxxxxxxxxx a doručuje je Cainiano přes Belgii. Myslím, že je to ten případ kdy to prostě podat nepůjde, až bude platit zákon, tak si myslím že v tomto případě zásilku zadrží a pokud se nenechám zastupovat budu muset na celnici dovézt ukázat fakturu, že sem DPH platil.

Raději bych v tom eCePu viděl vše, kdyby se zase něco změnilo abych se vyhnul případným komplikacím. Zítra se na to podívám a pokusím se vyřešit problém s eidentitou a přihlásit se.

Jirka


Offline - Nadšenec Profil 
23. 8. 2021 00:15 Odeslat příspěvek
Je to nový systém a tak nějakou chvíli bude trvat, než ho upraví pro vzniklé problémy/zmatky a odstraní "mouchy".
Hezký den :-)
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 54  Další stránka
Stránka 34 z 54 [ Příspěvků: 801 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies