FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Změna práce

Offline - Kolemjdoucí Profil 
25. 8. 2020 12:16 Odeslat příspěvek
Zdravím, mám prosím dotaz:
Rozhodla jsem se změnit práci. Prošla jsem pohovory a našla si nové místo. Když jsem to ale sdělila svému zaměstnavateli, tak mi nabídl lepší finanční i pracovní podmínky něž jsem měla doposud. Nyní tedy přemýšlím, že bych zůstala u stávající firmy, ale nevím jestli by z toho nemohl být nějaký postih... U potencionálního nového zaměstnavatele jsem ještě žádnou smlouvu nepodepisovala, jen jsem prošla pohovory a nyní mi na personálním tvoří smlouvu a další náležitosti.

Vím, že by to nebylo z mé strany zrovna fér, ale hrozí mi nějaký postih když zůstanu u stávajícího zaměstnavatele? Znovu podotýkám - nic jsem zatím nepodepisovala.

Díky za jakékoli rady :)
Lenka
Poslední příspěvek


-
25. 8. 2020 12:30 Odeslat příspěvek
Podle mě žádný postih nehrozí.
I kdyby jsi něco podepisovala, tak na 99% bys byla ve zkušební době, kdy lze ukončit smlouvu prakticky ihned.
Snad jen pro příště "lépe" komunikovat se současným zaměstnavatelem 8-)


Offline - Administrátor Profil 
25. 8. 2020 13:07 Odeslat příspěvek
Nejlepší komunikace je začít zvedat kotvy. Buď si člověk najde něco lepšího, nebo mu současný zaměstnavatel nabídne něco lepšího. Samozřejmě zvedat kotvy "na oko" se vyplatit nemusí.


Offline - Diskutér Profil 
25. 8. 2020 13:44 Odeslat příspěvek
Pokud jste nic nepodepisovala, tak podle me je mozne zustat u stavajiciho zamestnavatele bez postihu. Akorat to podle me neni dobry napad, protoze si v okolnich firmach budujete povest nespolehliveho cloveka (pokud Vam tvori smlouvu, tak ocekavam, ze jste se alespon ustne domluvili, ze nastoupite), takze pri pristim pohovoru si muzete uskodit. A to nejen v teto firme, ale i v jinych, protoze se to urcite rozkeca. Stejne tak stavajici zamestnavatel dostane jasny signal, ze dokud uz neodchazite, muze na vas z vysoka kaslat.


Offline - Administrátor Profil 
25. 8. 2020 14:21 Odeslat příspěvek
Postih nehrozí, je to naprosto běžné, že nový pracovník nenastoupí, ve větších firmách je to i pravidlem, že v "nástupních termínech" (obvykle prvního) nenastoupí i desítky procent "očekávaných" zaměstnanců, zejména u méně kvalifikovaných prací.

Otázkou je, jestli zůstat u starého zaměstnavatele je dobré rozhodnutí. To, že dal lepší nabídku až nyní ukazuje, že jsi tu cenu měla a on ji jen nechtěl dát. Lze očekávat, že stejná "neochota" bude i za rok, dva, až budeš žádat o zvýšení platu, takže s tím chce počítat. Kdežto u nového zaměstnavatele máš (teoreticky) větší prostor k růstu, ale také můžeš zjistit, že to nebyla dobrá volba (také už jsem jednou zažil, kdy jsem to po 5 měsících vzdal a šel jinam).

Rozhodně by bylo fér "novému" zaměstnavateli oznámit tuto skutečnost co nejdříve, ať si může hledat něco jiného. A klidně i po pravdě, že tě starý zaměstnavatel "přeplatil", může se ještě stát, že ten nový nabídku ještě zvedne :).


Offline - Návštěvník Profil 
25. 8. 2020 14:51 Odeslat příspěvek
Nesouhlasím. Zaměstnavatel nemá motivaci přidávat lidem "jen tak", je potřeba si o přidání říct. Proto se často dějí tyto situace. Člověk dělá a tváří se spokojeně ale spokojený není, jen se bojí si říct o víc peněz. Pak místo požadavku o přidání přinese rovnou výpověď.
Ještě doplním - neexistuje nic jako nějaká stanovená "cena práce" nebo "cena člověka". Ta cena je dána tím, kolik peněz si člověk vyjedná se zaměstnavatelem a v čase se samozřejmě může měnit, tzn. je určena trhem, nabídkou a poptávkou, ničím jiným. Tu cenu tedy paní neměla, má ji až teď kdy si o ní "řekla" a zaměstnavatel byl ochoten to akceptovat. Pro x dalších firem by měla x dalších cen, jenže to nemůže vědět pokud je neosloví.
Tzn. zůstat rozhodně není problém, pokud je zaměstnavatel jinak OK a důvodem k odchodu byly jen peníze. Pokud byly i jiné důvody tak je asi čas odejít a navýšení platu vyjednávat u nového zaměstnavatele třeba časem, nicméně změna práce je vždycky risk, jinde to nemusí být lepší i když se to tak může teď zdát, to už záleží o to jaký je to obor, jaká je konkurence na trhu práce atd...


Offline - Diskutér Profil 
25. 8. 2020 16:48 Odeslat příspěvek
Klidně bez obav nyní zůstaň u stejné firmy (postih nehrozí). Docela dost napoví mix hodnotících parametrů:
zajímavá práce, blízko domu, za vysoké finance a k tomu příjemní kolegové a teamový duch firmy.
Kdo vám to dá ? 8-D 8-D


-
25. 8. 2020 17:07 Odeslat příspěvek
Týmový duch? Brrr
Za to schová i dost záporných věci, které mě v práci štvou.. Ale jasně, příjemní kolegové, rozumím.


Offline - Diskutér Profil 
25. 8. 2020 17:36 Odeslat příspěvek
...ale i pozitivních, např. když jdeš lovit mamuta. Porcování je pak za odměu.


Offline - Diskutér Profil 
25. 8. 2020 18:02 Odeslat příspěvek
Člověk, který je jednou nohou venku a vrací se kvůli zvýšené mzdě, může být příště v seznamu propuštěných hodně vysoko. Jen taková věcná.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
25. 8. 2020 20:23 Odeslat příspěvek
PatrikChrz píše
Postih nehrozí, je to naprosto běžné, že nový pracovník nenastoupí, ve větších firmách je to i pravidlem, že v "nástupních termínech" (obvykle prvního) nenastoupí i desítky procent "očekávaných" zaměstnanců, zejména u méně kvalifikovaných prací.

Přesně tak... Nebo nastoupí, protože mají rozjednané ještě něco dalšího,a když to vyjde, klidně udělají novému zaměstnavateli ve zkušební době "Pá pá"...

Fakt už jsou pryč doby, kdy byl člověk u jednoho zaměstnavatele celý život, jako můj táta (i když se zaměstnavatel za tu dobu 2x přejmenoval). Dnes se většina zaměstnavatelů díky "managorům" s IQ tykve a titulem MBA chová jako svině, nevidím jediný důvod, proč by se stejně nemohl chovat zaměstnanec.

-- 25. 8. 2020 21:42 --

nnnokiaE52 píše
Snad jen pro příště "lépe" komunikovat se současným zaměstnavatelem 8-)

Proč? Nazdar bazar, jdu za lepším... OK, nabídli jste mně něco lepšího, tak to s vámi ještě zkusím...
Nějaká sankce od nového zaměstnavatele nehrozí, pokud jsem se písemně nezavázal že ke dni XX.XX.XXXX závazně nastupuji.
Pozor je třeba dát si na trochu jinou situaci - sehnal jsem si nové zaměstnání a jsem z nových podmínek tak vyvařenej, že stávajícímu zaměstnavateli řeknu v pátek "Čau, voe, v pondělí už nepřijdu". Pak se můžu dost divit, že ze mne stávající zaměstnavatel bude vymáhat náhradu škody za to, že jsem nedodržel výpovědní dobu a on si musel zajistit náhradu za moji nepřítomnost ve výpovědní lhůtě...


Offline - Administrátor Profil 
26. 8. 2020 07:11 Odeslat příspěvek
saabik píše
Člověk, který je jednou nohou venku a vrací se kvůli zvýšené mzdě, může být příště v seznamu propuštěných hodně vysoko. Jen taková věcná.

Případně, až se budou dávat odměny, nebo zvedat mzdy, můžeš přijít zkrátka, protože "ty jsi už dostala" .
četl jsem úryvek z nějaké motivační knížky, který se věnoval této situaci a zůstat ve "staré" firmě nedoporučil. Zvýšení platů bral jako "na dluh" , kdy člověk nemůže počítat se zvýšením v následujících letech, zatímco v "novém" zaměstnání lze očekávat minimálně zvýšení po zkušební době.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
26. 8. 2020 21:30 Odeslat příspěvek
Já bych tomu novýmu zaměstnavateli na férovku řekl, že mi stávající zaměstnavatel přidal. Třeba se ten novej hecne, a ještě to přeplatí ...


Offline - Administrátor Profil 
26. 8. 2020 21:41 Odeslat příspěvek
Souhlas s Hlavou. Udělal bych to samé.


Offline - Diskutér Profil 
26. 8. 2020 23:05 Odeslat příspěvek
Navíc se nového zaměstnavatele můžeš zeptat, jestli někdy slyšel o předsmluvní odpovědnosti a třeba o § 1729 NOZ. Pokud ne, tak můžeš být v klidu. :-) Možná... ;-)
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, #  Další stránka
Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 16 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies