FinExpert.cz

Přihlásit se
Pachtovné

-
24. 6. 2021 15:02 Odeslat příspěvek
Dotaz ohledně pronájmu pozemku o výměře cca 0,5 ha, orná půda, (III. třída ochrany, málo produkční ) jižní plzeňsko.
Dostal jsem pozemek, teď podepisuju pachtovní smlouvu: pachtovné: smlouva na rok 3000 Kč/ha, na 5 let 3500 Kč/ha. Pronájem zemědělské firmě co se živí osivy.
Jsou uvedené peníze v pořádku?
Na co si dát ve smlouvě pozor?
Nemám s pozemkem žádné úmysly.
Díky. Každá rada dobrá.
Poslední příspěvek


Offline - Návštěvník Profil 
24. 6. 2021 16:22 Odeslat příspěvek
Já pozemek o stejné výměře pronajímám zemedělci zadarmo, aby vůbec se o to staral a nebyla tam skládka. Vlastnit tak malou výměru je spíše utrpení.


Offline - Nadšenec Profil 
24. 6. 2021 16:47 Odeslat příspěvek
jj, myslím, že docela fajn, dá se dostat i víc, ale závisí kde to je, jestli je tam nějaký regionální zemědělský monopol, nebo více malých zemědělců a čím menší to je, tím méně dostaneš. Tohle na nějaké dramatické jednání o ceně nahoru moc není. Kamarád má přes 10 ha, ale místní družstvo jsou mrchy, takže jen 1900,- za ha.

Možná bych to bral na těch 5 let ale zkus ještě inflační doložku, a taky bych tu smlouvu dělal na dobu určitou nejspíš, aby se pak případně dalo jednat dál, ona cena i nájem nejspíš půjdou časem pořád nahoru, tak aby ses někde neuvázal na dobu neurčitou, zemědělci mají strašně dlouhé výpovědní lhůty, třeba 5 let atp. je zcela běžné.

A za těch 5 let rozhodit sítě, poptat se zemědělců okolo, jestli to nehodí víc. Oni mají za každý ha kolem až 10k dotací ročně.

Ještě by měl taky za tebe platit daň, to je zcela běžné.


-
24. 6. 2021 18:10 Odeslat příspěvek
Díky za vyčerpávající odpověď.
Parcela je uprostřed pole, samostatně neobhospodařitelné.
Popřemyšlím hlavně nad tou výpovědní lhůtou, asi na ten rok. Peníze fakt asi nemá cenu řešit, když to dělá ročně něco přes litr.
Daň platím sám, stejně jako předchozí majitel, nechce se mi to měnit.
Ještě někde načtu tu inflační doložku, to zní zajímavě..
Moc díky


Offline - Nadšenec Profil 
25. 6. 2021 09:39 Odeslat příspěvek
On ten zemědělec bude chtít nějakou jistotu. Smlouva na rok je málo, aby to s tebou pořád dokola obnovoval. Na těch 5 let by mi to přišlo fér, ve smlouvě inflační doložka, tedy nájem každý rok vyroste o inflaci reportovanou ČNB z minulého roku.

A ta daň, tu platíš sám vždycky, to je jasné, ale je standardem, že ti zemědělec zaplatí nájem a ještě pak i tu daň. Třeba jestli to máš za to pole nevím, 300,- ročně, tak pošle nájem a ještě ty 300,- k tomu.

A pak se za těch 5 let zase poptat tady i někde jinde třeba, jak se pohybují ceny za ha a zase si to dojednat znovu. To bych viděl jako ideál pro obě strany, oni totiž ti zemědělci potřebují nějakou jistotu a i výpovědi jsou delší, protože mu nemůžeš dát 3 měsíční výpověď v květnu, když tam v dubnu zasel kukuřici, kterou chce sklízet třeba v říjnu.


Offline - Diskutér Profil 
25. 6. 2021 10:26 Odeslat příspěvek
Obvyklé jsou spíš smlouvy na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou 2 roky nebo 5 let, kdy výpověď běží od 1.listopadu následujícího po podání výpovědí.

Teoreticky ke každé parcele by měla být příchozí cesta, koukni na katastrální mapu, u nás to pozemkový úřad v rámci pozemkových úprav tak prosadil.


Offline - Nadšenec Profil 
25. 6. 2021 16:59 Odeslat příspěvek
jj, máš pravdu, že zemědělci nejraději na dobu neurčitou, ale to je nevýhodné pro pronajímatele, protože nezřídka je výpovědní doba třeba 5 let. Tzn. vypovíš a pak ještě 5 let tam hospodaří na základě platné smlouvy, tzn. pokud zemědělec sám nabídl na dobu určitou, jedině dobře pro pronajímatele s tím, že když to bude na 5 let doba určitá, tak po těch 5 letech si cenu nastavíš znovu, protože mám pocit že i když dáš do smlouvy inflační doložku, tak ty pronájmy rostou rychleji, tedy podle mě lepší pro pronajímatele po těch 5 letech revidovat, než se zabetonovat třeba na 15 let.


Offline - Návštěvník Profil 
25. 6. 2021 17:22 Odeslat příspěvek
Na rok smlouvu zemědělec neudělá, pokud tam chce hospodařit. Jsou nějaké agrotechnické lhůty. Otázka je, jestli je pole v honu a kdo hospodaří na vedlejších polích. Pokud ten samý, tak je to v pořádku. Praxe je taková, že pokud na vedlejších polích hospodaří někdo jiný, tak tento zájemce-nájemce dá toto malé pole do užívání tomu vedlejšímu a ten vedlejší mu místo toho půjčí na hospodaření něco jiného. Zemědělci se znají a mají znalost o polích, takto hospodaří už mnoho desítek let, od války. Kdo skutečně hospodaří na konkrétním poli se dá zjistit z registru, protože zemědělec dostává dotace a stát si to hlídá.

-- 25. 6. 2021 17:24 --

pole není typická parcela a nemusí tam být příjezd. Příjezd může být přes vedlejší pole.


-
27. 6. 2021 20:52 Odeslat příspěvek
Díky moc za všechny postřehy. Zároveň se omlouvám za moje prvotní informace.
Pronájem není na dobu určitou, ale je na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou na 1 rok nebo 5 let.
Nejedná se o zemědělce, ale o s.r.o podnikající ve výrobě osiv, asi teda..
Ve smlouvě je přímo uvedeno, že propachtovatel je poplatníkem daně z nemovitosti.

Parcela je uprostřed pole a kdo hospodaří vedle, nevím, nejsem z toho kraje.. Dá se to někde zjistit?


Offline - Diskutér Profil 
27. 6. 2021 21:04 Odeslat příspěvek
Mel by to vedet vlastnik dotceneho pozemku, kdo mu na nem hospodari


Offline - Nadšenec Profil 
27. 6. 2021 21:29 Odeslat příspěvek
nnnokiaE52: Kdo tam hospodaří, zjistíš na LPISu:

http://eagri.cz/public/app/lpisext/lpis/verejny2/plpis/

Většinou obhospodařují větší pole, takže může být, že máš smlouvu s někým, ale obhospodařuje někdo jiný, protože si to s tvým nájemcem vyměnili, to je dost časté a běžné.

Taky jde zjistit, kolik berou dotací atp.

Já si právě nedávno dělal přehled, kdo kde okolo našeho hospodaří, abychom je případně všechny oslovili, co a jak s cenou... Tady to jde pěkně zjistit a když se jim umístění nehodí, prostě si to s někým vymění. Ten LPIS je taky fajn na to, abys věděl, jestli je v okolí tvého pole konkurence, nebo monopol.

Máme tam 13 zemědělců v okolí, to je ideál, ale třeba kamarád nemá z čeho vybírat skoro, jen ti, co jim pronajímá teď a jedno další družstvo, což trochu omezuje možnosti vyjednávání o ceně.


-
27. 6. 2021 22:04 Odeslat příspěvek
Prozkoumám. Díky moc
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 12 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies