FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Plastova okna, prokleti aneb kdo poradi?

Offline - Poslední varování Profil 
4. 1. 2022 13:52 Odeslat příspěvek
Dostal jsem pred lety sice zadarmo plastova okna, ackoliv jsem je nechtel.
(pozn. radeji bych nekdy pritopil a neresil, jelikoz me drevene fakt stacili ale moda je moda)
Bohuzel za ty roky jsem porad koukal, ze mam tam neco cerne, neco jako spinu ale neresilo se to. Ani pritelka to neresila.
Po letech jsem zjistil, ze je to skutecne plisen :(

Jak resite aby se plisen netvorila? :)

Ctu sice navody po internetu, jak vetrat, prej taky topit ale to je pro me nesmysl.
V byte mam dost teplo i v zime, ze kamna skoro nepouzivam, takze predstava ze budu jako jeste topit? :shock:
Jen vetrani taky nepomuze jak pisou. Ventilator (stropni + 2 vetraky na leto) zase pustet kvuli tomu nechci, zbytecna elektrika a to je uz zase moc.

Jak pisou jinde:
Takze za zatepleni domu a vymenu oken dam skoro pul milionu abych pak byl zpatky na zacatku a vypoustel vsechno ven a neusetrim nic. Kdybych to vedel tak toho pul milionu radeji procestuji po svete. Zatim to resim tak, ze mam nainstalovane elektricke odstranovace vlhkosti, ktere saji vzduch, kondenzuji a zkapalnuji vlhkost a vypousti suchy vzduch...

Je třeba topit a větrat
Nejlepší prevencí je pečlivé vytápění místností v kombinaci s pořádným větráním. Pouhé vytápění nestačí, protože vyvětráním se vlhčí vzduch v interiéru nahradí sušším z vnějšího prostředí.
Nejlepší je čas od času otevřít všechna okna dokořán a nechat proudit vzduch tak 7 až 10 minut
Stará okna netěsnila tak dobře jako nová a vlastně tak vlastně permanentně přirozeně luftovala.

https://bydleni.instory.cz/1170-objevil ... i-byt.html

a nebo proste Pythium oligandrum , zvané chytrá houba?
Vydrzi to, pomuze to jak pisou? :)
Poslední příspěvek


Offline - Mírně pokročilý Profil 
4. 1. 2022 14:16 Odeslat příspěvek
Jestli už to tam je pár let, bude to solidně prolezlé do zdi.
U rodičů byl v paneláku po instalaci plastových oken taky problém s vlhkostí a plísní. Nakonec se osvědčilo - oškrábat zeď, co to šlo. Použít penetraci proti plísní a vymalovat. Potom už stačil jen ten obyčejný "požírač" vlhkosti. A taky to, že jsem tam přestal provozovat otevřené akvárium.

"Jak pisou jinde:
Takze za zatepleni domu a vymenu oken dam skoro pul milionu abych pak byl zpatky na zacatku a vypoustel vsechno ven a neusetrim nic. Kdybych to vedel tak toho pul milionu radeji procestuji po svete. Zatim to resim tak, ze mam nainstalovane elektricke odstranovace vlhkosti, ktere saji vzduch, kondenzuji a zkapalnuji vlhkost a vypousti suchy vzduch..."


To je hrozná prasárna. Vždycky, když přijdu k někomu, kdo provozuje tenhle typ života, zvedá se mi v tom vydýchaném smradu žaludek.


Offline - Nadšenec Profil 
4. 1. 2022 14:25 Odeslat příspěvek
Krátké a intenzivní větrání - pravidelně. Taky jestli tam nejsou nějaké zdroje vlhkosti. Pamatuji jednu nájemnici, co si dala kdysi na topení nějaký odpařovač plný vody a pak se strašně divila, co je to za byt, že jsou tam plísně. Od té doby se to už neopakovalo, sundali jsme jí to a byl pokoj. A pak se celý barák zateplil minerální vatou a od té doby už tuplem nic.

Ale pamatuji si od známé, že mi vyprávěla, že měla v bytě nějakou holku krátce, a pak že chce odejít, že tam jsou plísně, nikdy předtím ani potom tam prý ale plísně nebyly. Je to prostě i o tom, jak se chováš ty sám, jestli větráš, vaříš, sušíš prádlo a přitom nevyvětráš atp.

Předpokládám, nějaká centrální ventilace v bytě není. To jsme taky udělali a skvělá věc musím říct. Třeba taky koupelna, jestli má nějaký odtah, nebo ne. Jednou jsem navštívil byt po delší době a koupelna taky černá, vystříkalo se to a od té doby dostává každý instrukce, aby si zapnul při koupání ventilaci a pak nechal dveře dokořán. Od té doby žádná plíseň nikde.

Ale jestli je to starší barák, taky může roli hrát počasí, když to není zaizolované a zdi jsou z venku prochcané deštěm, taky nic moc.

Takže to do značné míry můžeš ovlivnit ty sám a ještě bych hlídal venkovní zdi, protože pokud nejsou zateplené, ale často na ně prší atp., tak tam plísně být mohou. Taky k těm venkovním zdem nedávat příliš blízko nábytek atp., ať to může větrat. To jsme takhle kdysi odtáhli postel v jednom bytě, kde se malovalo po x letech a za tou postelí zeď celá chlupatá...


Offline - Trvalý BAN Profil 
4. 1. 2022 14:33 Odeslat příspěvek
Mikroventilace klikou, intenzivní krátké větrání, nesušit v pokojích prádlo, necvičit nebo vyvětrat, nepěstovat v pokoji pěstitelský "skleník" rostlin, nepřelidnovat pokoj-e, ale to bude spíše otázka v oblasti, kde je "tma i ve dne". :D


Offline - Poslední varování Profil 
4. 1. 2022 14:36 Odeslat příspěvek
mimous: zdroje vlhkosti jedine my dva lidi co dychame :)
Nic takove, kamna to jsou na plyn bezne wav - novejsi verze a ty jsou pres zimu na vecnem jen plaminku, potom se v Breznu vypnou uplne.
Nevim zda zdi, ted koukam ta plisen je i na tom vyklenku. Vyklenek je to ten dovnitr bytu jak je parapet z plastu, tak po stranach neco take jako plast - je to dute kdyz na to zatukam a neni to zed.

Chapu, no tak my vetrame jen kdyz se na to proste vzpomene a nebo jak pises kdyz se nezda uz vzduch :) Neni to tak umysl, ze neni mozne vetrat, ale proste i kdyz chci otevrit ze jdu vetrat tak je to jen kupa kecu ze bude zima :(
Jen to topeni by bylo moc, to kdyz bych zatopil poradne, tak je razem z mistnosti sauna.

Pozirac vlhkosti ani neznam, jako nejaky mali pristroj s odberem 12V mi pozere veskerou vlhkost v mistnosti? Nevim jak tomu verit.

-- 4. 1. 2022 14:44 --

yowie: pradlo susim jen v koupelne, v pokoji tyto veci vubec.
Vareni mam zvlast to je v kuchyni, kterou sice nezaviram, takze muze neco malo jit do pokoje, ale zase to neni dlouhe vareni tak cca 10 - 15min.

Prave ventilace to vubec neni. Koupelna je kompletne uzavrena, ta ma jen posuvne dvere kde muze vetrat smerem do kuchyne.
Je pravdou ale ze v koupelne se nenapousti vana a nebo nepousti horka sprcha, spis se ucime na studenou, ja sam klidne jen studenou. Pary nebo takove to zaparene zrcadlo je caste u lidi co se polejou gelem a pusti horkou vodou jak z reklam.

Izolace je za 2 miliony, to se delalo vse nove, cela ta fasada a cim je to plneno to nevim, neznam objednavku ani pozadavky. Proste rikali tomu zatepleni domu.

Vida to me ani nenapadlo, skrinku mam jen jednu u te venkovni zdi. Zbytek skrini a ty jsou male mam uz jinde, takze to by snad byt zed chlupata nemusela :D
Ja mam problem to trochu poznat, protoze mam zdi vymalovane nacerno, jen uz casem flekani a malinko to vybledlo :) Jenze malovat se me fakt nechce, to je nejvetsi mura vytahat vse ven.

-- 4. 1. 2022 14:50 --

A pomohla by na to nejlip ta chytra houba? Ma s tim nekdo zkusenost? :)
Tedy ze udajne se to asi potre nejakym stetcem ty mista?

rentiere: prave to vetrani pisou ale ze to nestaci, ze udajne mas i poradne topit. To je dost nesmysl, v dobe drahych energii a nebo byte kde to ani clovek nepotrebuje uz ze zdavotnich duvodu (chlad je vetsi pritel) tak nevim nevim :D


Offline - Diskutér Profil 
4. 1. 2022 15:10 Odeslat příspěvek
Poříď si meteostanici, můžeš tím krásně sledovat vlhkost. Nad 60 % je třeba určitě vyvětrat, pořádně celým oknem několik minut, ideálně průvan. Tím spadne vlhkost, podle venkovní vlhkosti, na 35 - 45 %. I pokud venku prší, srazí vyvětrání vlhkost na cca 50 %. A větrat několikrát denně (určitě 2-4 x). Nepoužívat ventilaci ani mikroventilaci. Ty maximálně když chceš, aby měla kudy tahat vzduch digestoř / větrák na wc/koupelně. Jinak nic nevyvětrají a jen ochlazují byt.
Máme "mokrou" novostavbu a nikdy jsme neměli žádnou plíseň.

A jinak ano, vaření zvýší vlhkost výrazně. Pokud po tom nevyvětráš kuchyň, dostane se to samozřejmě otevřenými dveřmi dál.


Offline - Trvalý BAN Profil 
4. 1. 2022 15:48 Odeslat příspěvek
Dřevěná okna jsou dřevěná okna. Potíž je, že je kvalitně a průměrně levně už je nikdo neumí a nechce vyrobit a taky už není nikdo kdo by je kvalitně řemeslně dobře dokázal v několika rozdílných vrstvách barvy natřít, pak vydrží nátěr až 10-30 -40let (vnitřní nátěry) i více, trojskly by šly osadit i dřevěná okna, akorát jsou ty moderní dřevěné karikatury na poctivá masivní okna a deformují se pod vahou trojskel. A jak říkám, už není nikdo kdo umí zdlouhavě pečovat o okna, kvalitně opálit staré nátěry, použít různé vrstvy funkčních nátěrů (velmi důležité pro životnost nátěru) Černá malba to bude dobrá líhen, kde díky zvolené barvě žádná plísen vidět není, a jen se množí a množí.


Offline - Poslední varování Profil 
4. 1. 2022 16:48 Odeslat příspěvek
tmx643: asi ji zkusim ta meteostanice by mi ani nevadila :D
Jo to muze byt chyba ze pritelka treba kdyz clovek neni doma zase az tak moc nevetrala.
Tedy ne ze by byla v zatuchlem vzduchu ale jak ma ve zvyku bud nic a nebo pak otevre trosku, na tu zapomene a skvirka vetra treba 3 hodiny, ale to je asi malo na tu vymenu vzduchu :D

Vetrak zadnej na wc ani koupelne bohuzel neni. WC je fakt blbe reseno, netusim kdo tu stavbu delal ale asi pricetny nebyl. Vysvetlim pro predstavu.
WC - mas oddelene, kdyz ho zavres neni kudy vetrat. Ano mini okno existuje, ale to je tak daleko, proste uplne vzadu a pred tim je dlouha jako mini chodba kudy se ani neprotahnes. Musel bys tam lizt a splhat. Takze se to proste neresi.

Kuchyn je v predsini, predsin nic nema na vetrani ani zadne okna, takze vetrat muze kuchyn jen bud ven z bytu do spolecne chodby a nebo do dvou pokoju a nebo do koupelny :)
Druhy pokoj nema tu plisen, protoze tam nikdo bezne neni, tudiz tam ani nedejcha, netopi se tam a tudiz je tam stejna studena teplota.

V pokoji mam jen ty vetraky, ale ty pouzivam pres leto, jinak by v pokoji neslo vydrzet diky tem super modernim plast oknum a zatepleni domu :( Se stropnim ventrilatorem je to uz prave lepsi na to leto.

-- 4. 1. 2022 16:51 --

rentiere: me to drevo bohate stacilo, nic tam nebylo chybne, az teda nekomu by mohl vadit drobny unik tepla to je pravda ale to v mem pripade by bylo spis plus :)

Tudiz bych je nikdy nemenil mit to vlastni barak, bohuzel je to najemni byt xy let co dostali majitele. Majitele ale chteji nekdy budovat, takze kdyz bude trend nova fasada + hyper plast okno tak jsou schopny za 2 mega to koupit a nechat to sekat :( To je jedine hlavni minus, jinak jsem spokojen.

Cerna malba no je uz takova lehce do seda a pravda asi to videt nebude, kdovi co na tom je, ale sam to nepoznam a musel by to asi videt odbornik :) Jsme to proste neresili a pritelka to taky moc neresi :)


Offline - Nadšenec Profil 
4. 1. 2022 17:17 Odeslat příspěvek
Já to říkám pořád, sice smrádek a plísně ... ale teplíčko :D 8-P . Ale vážně, prostě pokud neodstraníš zdroje vlhkosti, budeš mít v místnosti utemované plastem s plísní problémy (ještě je tu varianta větrat jak šílenec a topit jak v sauně, aby se vlhkost díky tepelným mostů nesrážela na nejstudenějším místě, ale to není ekonomicky dlouhodobě přijatelné řešení). Já měl problém v kuchyni po výměně špaletových oken za plast, ale v okamžiku, kdy se při rekonstrukci kuchyně vytáhl odtah digestoře přes zeď ven, je po problému. Stejně tak v koupelně, to se tam pořád sušilo a věšelo prádlo a rohy zdí v zimě samý penicilin, přestože se větralo a topilo o stošest ... no a koupila se sušička, mokré prádlo v koupelně neplandá a žádná penicilinová vegetace se nekoná :-) ... dnes když chci vidět penicilin, musím si pro recept ke své zvěrolékařce, nebo si koupit sýr s ušlechtilou plísní ... 8-P 8-)


Offline - Mírně pokročilý Profil 
4. 1. 2022 17:27 Odeslat příspěvek
tmx643 píše
I pokud venku prší, srazí vyvětrání vlhkost na cca 50 %.

Docela by mne zajímalo, jak srazím vlhkost v obýváku, kde mně to momentálně ukazuje 61%, větráním na 50%, když venku to ukazuje stejných 61% :hm . Jinak plastová okna mám 11 let a s vlhkostí problémy nemám. Tedy vyjma místnosti, kterou používám jako zimoviště masožravek, takže je tam standardně přes zimu kolem 16°C a vlhkost kolem 72%.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
4. 1. 2022 17:42 Odeslat příspěvek
Říká se tomu relativní vlhkost. Teplý vzduch při relativní vlhkosti 61 % obsahuje více vody než studený vzduch venku se stejnou relativní vlhkostí. Takže když vyvětráš, vlhkost uvnitř klesne.


Offline - Trvalý BAN Profil 
4. 1. 2022 18:07 Odeslat příspěvek
Tak tak.
Udělal jsem dobrou zkušenost s protiplísňovým nátěrem s koloidním stříbrem. Tuším od Stachemy. Už se asi nedělá, ale jsou jiné - Eternal atp.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
4. 1. 2022 19:06 Odeslat příspěvek
Bojovali jsme s tím taky. Nezateplená cihlová bytovka, štítová zeď. V zimě prostě promrzala a srážela se vlhkost na plastových sklech. Větrání nepomohlo, ráno před prací, odpoledne a večer a bezezměny.

Jediné co pomohlo ihned 1. den - kvalitní odvlhčovač (rovnou již s čističkou vzduchu). Nastavíte si stanovené rozpětí vlhkosti a on si to již na automatiku pohlídá. Investice cca 8 tisíc, ale je po problému a nervech. Ano ještě se o něco zvedne účet za elektřinu, ale co se dá dělat.

Jsem zvědav, jak příští rok pomůže zateplení fasády domu...


Offline - Mírně pokročilý Profil 
4. 1. 2022 19:46 Odeslat příspěvek
To černé je plíseň. Občas *****říkat Savem.


Offline - Poslední varování Profil 
4. 1. 2022 19:46 Odeslat příspěvek
Alfréd z hor píše
Já to říkám pořád, sice smrádek a plísně ... ale teplíčko :D 8-P . Ale vážně, prostě pokud neodstraníš zdroje vlhkosti, budeš mít v místnosti utemované plastem s plísní problémy

To je otazka co je smradek, kdyz vetras 3 hodiny :D
To je otazka co je zdroj vlhkosti kdyz v pokoji nic nesusim :hm Dle tech info jedine to ze clovek dejcha, mozna z te kuchyne nekdy ale tam je to temer neresitelne. Jak uz jsem psal kuchyn nema zadny vetraci system a tak moznosti jak vetrat poradne po nejakem uvareni :(
Podle toho zde to jedine proste vic vetrat a dodrzet to 2 - 3x za den, jenze ne mit skvirku ale otevirat to poradne.
Mel jsem jeste za to ze mohl pomoci ten nater z houby? Ze je to nejaky pripravek, kterem se potrou ty kryticka mista.

Czipisek: takze to je na nic, ani to vetrani uplne nepomuze :(
Ted je otazka jestli ten odvlhcovac neni dalsi server, neco jako ze huci a huci a dalsi kram :D
Ja pak zase uz nemam ani ty kramy kam dat :hm Plus o to se musi treba i starat.
Zatepleni fasady domu jak je videt nepomuze, mam zatepleni za 2 mega :lol:
Tak ten odvlhcovac si neumim prilis predstavit, ze tohle lidi maj doma... mozna v baraku na vetsim prostoru.
https://www.alza.cz/rohnson-r-9630-ioni ... 670837.htm
odvlhčovací kapacita 30 l/den, objem nádoby 5 l, hlučnost 42 dB, časovač
aneb tam musi asi nekdo lejt vodu ze, potom to dela kraval jak luxavac takze super dalsi kram :roll:

To uz radeji promyslet jak hodne plisen skodi na zdravi, pokud mi neznici plice ale jen hrozi alergie tak to pretrpet a sem tam strikat savem a nebo zkusit ten nater houbou :hm
Jsem se ptal, tak ty nove plastove okna jsou asi od roku 2011, plisen dle meho usudku mohla se ukazat nekdy v letech 2013 neco :)


Naposledy upravil ripper6 dne 4. 1. 2022 20:12, celkově upraveno 3
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, 3, #  Další stránka
Stránka 1 z 3 [ Příspěvků: 31 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies