FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Jaké volit vytápění u novostavby?

Offline - Mírně pokročilý Profil 
22. 9. 2014 08:44 Odeslat příspěvek
Zdravím

Řešíme stavbu rodinného domu a hledáme nejvhodnější technologii vytápění. Pročítáme články na internetu, diskuze a podobně, ale nemáme v tom jasno. V sobotu jsem tedy jel z Ostravy do Prahy a nazpět na For Arch, kde jsem dával konkrétní dotazy a přiznám se, výrazně mi to nepomohlo. Každý výrobce chválí svůj systém a poukazuje na nevýhody systému konkurence (což je samozřejmě logické). Bohužel, jedná se o velkou investici, tak se zkusím zeptat i zde, na tipy třeba i uživatelů.

Mezi dostupné systémy jsme uvažovali mezi klasickými radiátory a podlahovým vytápěním. Radiátory se mi nelíbí, protože omezují rozmístění nábytku, takže volba padla na podlahové vytápění.

Problém je ale ve vyhřívání:
Elektrické topné spirály: Jsou velmi levné, myslím, že na nich není co pokazit, ani na ovládacích prvcích. Líbí se mi možnost přesnější regulace dle místností, kde se pohybujeme (manželka odjede s dětmi, tak to utlumím a topím jen v pracovně). Údajně je výhodné i to, že díky tomuto vytápění je jiná sazba na odběr elektřiny, takže se vlastně veze celá spotřeba. Náklady na provoz neznám, ale tak nějak se dočítám, že je to nejdražší řešení.

Kotel na uhlí:
Moc se mi nelíbí, že bych musel nějak chodit přikládat uhlí. Bojím se nečistot, logistiky při dovážení uhlí a podobně.

Kotel na peletky:
Investice do systému kolem 200 000 Kč. Jaké jsou náklady na vytápění netuším. Nemáme projekt a neznáme, jaké jsou ztráty. Předpokládal jsem, že pojede jen v topné sezóně a na ohřev vody musím koupit ještě nějaký bojler, ale údajně již řeší sám peletkový kotel. Dle výrobce odcházejí jen některé díly, které jsou v řádu stokorun, až tisíc. Od příštího týdne bude prý možné vyladit i nějakou dotaci.

Tepelné čerpadlo:
Uvažovali jsme o Vzduch-Voda. Kolega chtěl dělat vrt před několika lety a vyšlo by jej to ne více než 300 000 Kč. Jak se změnily ceny jsme zatím nezjišťovali a celkově mi ten systém tepelného čerpadla vychází jako nejzáhadnější. U čerpadel Vzduch-Voda jsme stáli a všechno vypadá fajn. Dočetl jsem se ale, že odcházejí kompresory a vzhledem k jejich pořizovací ceně je návratnost docela nevypočitatelná. Údajně bude také možnost v příštím roce dostat dotaci.

Existují ještě nějaké alternativy? Chápu některé systémy špatně? Jestliže jste si něčím podobným procházeli, k čemu jste se přiklonili vy?
Poslední příspěvek


Offline - Administrátor Profil 
22. 9. 2014 09:01 Odeslat příspěvek
Všechno má svoje výhody a nevýhody. Já bych třeba upřednostňoval kotel na pevná paliva, zvláště je-li dům blízko lesa. Protože dřevo pak lze získat docela levně tzv. samovýrobou. A když budeš jo chtít šetřit (třeba v důchodu) můžeš chodit na šišky a chrastí :). Dle aktuálních cen pak měnit palivo, kterým budeš zrovna topit - dřevo, uhlí, dřevěné brikety,...
Samozřejmě je zde nižší komfort - nutnost přikládat, ale zase vyšší odolnost vůči různým výpadkům. Všelijaké takové ty automatizované kotle často nefungují při výpadku elektrické energie, takže když "spadnou dráty" a budeš někde v odlehlé oblasti, kde oprava trvá 3 dny, tak budeš mrznout. I když vlastně u toho kotle jsi bez elektřiny taky namydlenej - co bude rozvádět teplou vodu v topení :(

Nebo nějakou kombinaci, třeba tepelné čerpadlo a v hlavní místnosti krb. Co plyn, ten tam je přiveden?


Offline - Diskutér Profil 
22. 9. 2014 09:46 Odeslat příspěvek
Záleží na vytápěné ploše - základní zateplení domu beru jako standardní věc. Pokud je to do 100m2, tak podlahové vytápění + bojler na TUV.
U většího domu a spotřeby (4+ lidí) bych šel cestou investice do lepšího zateplení a na TUV bych použil solární ohřev. S tepelným čerpadlem nemám zkušenost, ale přijde mi zbytečně drahé (a té poruchovosti se bojím taky - to si sám obvykle nespravíte). Dnes je to už možná jinde a vzduch-voda (nebo vzduch-vzduch) rozhodně nestojí statisíce, takže tam bych to úplně nezatracoval a nastudoval. Já kdysi toužil po země-voda s kolektorem, ale cena byla šílená.

Krbová vložka (krb) jako dodatkový zdroj tepla - podle rozpočtu :-)

Uhlí bych nezvolil omylem, s tím je nejvíc práce. Sice moderní kotle už tolik nezatěžují okolí smradem, ale jejich cena je dle mě neadekvátní. A stejně ty radiátory, to je zase další systém, který se musí zaplatit a kontrolovat... prostě ne :-)

A ještě bych zmínil možnost vytápění infra panely. Opět cena vysoká, protože jde o relativní novinku, ale prakticky bezúdržbová záležitost! Google poradí, reklamu dělat nechci


Offline - Diskutér Profil 
22. 9. 2014 10:00 Odeslat příspěvek
K podlahovymu vytapeni: Doporucuju si to nejdriv u nekoho nejak otestovat. Kazdej si to kolem mne chvalil a ja se s tim zklamal. Vadilo mi, jak je u podlahy o malicko tepleji.


Offline - Administrátor Profil 
22. 9. 2014 10:20 Odeslat příspěvek
...a taky stačí "nešťastný" úder blesku a můžeš dávat novou podlahu :(


Offline - Inventář Profil 
22. 9. 2014 10:21 Odeslat příspěvek
Podlahové topení do koupelny a do kuchyně před linku, jinde je opravdu nepříjemné. Navíc vyžaduje nízké teploty otopné vody, takže v kombinaci s kotlem na uhlí to není moc dobrý nápad.

Infrapanely rozhodně nejsou novinka, dávaly se už před pár desítkami let a postupně se od toho opustilo, protože to bylo pro řadu lidí ještě nepříjemnější, než podlahové topení.

BTW radiátory se dávají obvykle pod okno, takže nevím, proč by měly vadit nábytku...


Offline - Diskutér Profil 
22. 9. 2014 10:40 Odeslat příspěvek
Jack: No tak tenhle argument mě dostal, to je to první, co vám prodejce bude říkat jako výhodu, že je teplo nad podlahou. To každý spíš uvítá, i když u té elektrické varianty to tak horké není. Nemyslíte spíše teplovodní variantu? :-)

Patrikův argument slyším všeobecně poprvé, nikdy mě nenapadl, i když úplně od věci asi také není. Dnes musí mít novostavba energetický štítek, ale hromosvod povinný není. Každopádně záruky jsou nadstandardní, takže to tak častý jev nebude.

TM: Hele, je možné, že to je marketingový tah a někdo se znovu pokouší oživit tuto technologii. Ale když se dneska kouknu, kolik stojí 2000W panel oproti přímotopu, tak myslím, že na to jdou divně :-)
Ale už to není tak drahé, co bylo... V ČR se obecně lokálně neuhelné technologie prosazují neobvykle těžce (tep. čerpadla to samé), proto jsem použil výraz relativní novinka...


Offline - Diskutér Profil 
22. 9. 2014 10:52 Odeslat příspěvek
Asi by to chtělo upřesnit oč přesněji se jedná ?
Jakou má novostavba RD tepelnou ztrátu ?
Jaká je konstrukce RD cihla/"sendwič" a co zateplení fasády ?
A dále co podsklepení, patro, podkroví, zateplení, celk. obytná plocha, schodište uvnitř/mimo byt.j. ?
A co možnost místa na solární kolektor je/není ? Bazén a jeho vyhřívání ne/bude ?
Předpokládám, že je/bude k dispozici dimenzovaná ele. přípojka (bez problémů), a co plyn, a co místo na skladování dřeva ? A co režim obývání ráno+večer nebo celodenně (možnost rekuperace) ? A wikendy obvykle doma nebo pryč ?
Tepelné čerpadlo má smysl jen s vrtem a to je drahé. Takže raději malou tep.ztrátu RD. Malá tep.ztr. + TČ už není efektivní (šetřit na již "úspořeném").
TIP: do podlahy pod okno/fr.dveře lze umístit kolektory (např. 250x100x2500 mm), které zabírají méně místa.
Základem je rozmyšlení zda topení bude nízko teplotní (podlahovka 25-30 °) nebo vysoko teplotní (vodní okruh 50-60 °C). Případná kombinace s krbem (samostatně nebo do vodního okruhu) stojí za zvážení, ale to méně stabilní zdroj proti ele/plyn a je nutné ho po cca 1/2-3/4 h regulovat hlídat, okukovat. Dlouhodobě vedou vysoko teplotní okruhy - to se člověk doopravdy ohřeje.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
22. 9. 2014 10:55 Odeslat příspěvek
Za sebe muzu doporucit tepelne cerpadlo Vzduch-Voda. Mame ho na dome uz 3 roky (nemame novostavbu, v mistnostech mame radiatory) a jsme naprosto spokojeni (naklady na provoz, obsluha, provoz...vse na jednicku). Svagr ma stejne cerpadlo na novostavbe (ma podlahove vytapeni) a spokojenost je take maximalni. Pokud budete mit zajem, muzu doporucit vyrobce ktereho mame a i firmu, ktera dela montaz a servis.


Offline - Diskutér Profil 
22. 9. 2014 11:28 Odeslat příspěvek
SocPredator píše
Jack: No tak tenhle argument mě dostal, to je to první, co vám prodejce bude říkat jako výhodu, že je teplo nad podlahou. To každý spíš uvítá, i když u té elektrické varianty to tak horké není. Nemyslíte spíše teplovodní variantu?


Prodejce si muze rikat, co chce. Vadilo mi proste, ze u nohou bylo o neco tepleji nez u hlavy.


Offline - Nadšenec Profil 
22. 9. 2014 12:33 Odeslat příspěvek
Já mám tepelné čerpadlo vzduch - voda. Náklady na elektriku cca 22kkč/rok, cca 6-7MWh dle zimy. Investice 200kKč + 50 dotace. Jen topení si papne 3,5-4Mwh. Teplota topné vody je pří -20stC cca 35stC. takže normálně člověk teplotu podlahy ani necítí. Dům mám velmi kvalitně zateplen.
Co bych dnes udělal jinak:
-Teplovodní podlahové topení by zůstalo. Tloušťka EPS v podlaze by se zvýšila z 15cm na 20cm.
-Tloušťka izolace zdiva nárůst z 20cm EPS na 30cm EPS. Jiný tvar střechy by umožnil zvýšit tloušťku vaty z 32cm na 50cm (dnes mám 50cm vaty jen na polovině střechy).
-Dnes již bez tepelného čerpadla. Kombinace elektrokotle solárních kolektorů a krbu s teplovodní vložkou (dnes krb bez výměníku - spálím 0,8m3 dřeva za zimu). Vše bych doplnil masívní akumulační nádobou (min 2000l). Jako volba číslo 2 by byl automatický kotel na tuhá paliva (závoz uhlí v pytlované formě) a slunečních kolektorů doplněný opět masívní akumulační nádobou.
Protože bych již dnes nestavěl dům bez podsklepení, jsou obě varianty snadno realizovatelné.


Offline - Administrátor Profil 
22. 9. 2014 14:07 Odeslat příspěvek
Ještě jeden tip - topení, které rozhodně nedoporučím - ve stropě. Zima od nohou a velmi ostré přechody - pod topným panelem začně být člověku za chvíli horko, mimo něj zase zima. Kamarádka to má v bytě a je to fakt na prd.


Offline - Diskutér Profil 
22. 9. 2014 14:09 Odeslat příspěvek
Mám doma krb(vložka) s výměníkem plus elektrický kotel a naprostá spokojenost. Na primární topení užíváme krb, kotel se zapíná, když teplota padne pod určitou úroveň


Offline - Inventář Profil 
22. 9. 2014 15:55 Odeslat příspěvek
Z vlastních zkušeností bych doporučil následující:
1) pořádně zateplit barák, jak už tady psali, klidně 20cm polystyren podlaha, 30 stěny, kvalitní okna
2) teplovodní topení v podlaze, jako zdroj plynový kondenzační kotel (i teplá voda).
Provozní náklady v podobné konfiguraci jsou cca 20tis ročně pro barák přes 200 m2 + 1000,- za revizi kotle.
Regulovatelnost tohoto systému je prakticky nulová, tj. teplota se drží celou zimu stejná. Pokud je předpověď, že má teplota venku silně klesnout, tak se otočí kohoutem a přidá se stupeň do podlahy, druhý den se to projeví. Teplo od podlahy je příjemnější a navozuje to příjemnou pohodu. Když jdeme na návštěvu k sousedům, kteří mají radiátory nebo topí krbem, tak musí mít většinou vyšší teplotu a stejně je chladno od nohou, dost nepříjemné.

Všechny ostatní systémy jsou sice z hlediska prodejců zajímavé, ale když se spočítají investiční plus provozní náklady a efekt, tak to oproti systému výše nevyjde na nějakou rozumnou návratnost (je potřeba zohlednit i složitost systému a jeho životnost).


Offline - Návštěvník Profil 
22. 9. 2014 16:09 Odeslat příspěvek
DrumSession.
Proc by prosim Vas melo TC smysl jen v systemu vrt???
Mam novostavbu (5 let) - system vytapeni TC zeme voda (kolektor - je pravda ze na to musite mit pozemek), podlahove topeni - voda v celem dome, a naprosta spokojenost. Je pravda, ze neni mozna regulace jako u klasickeho radiatoru. Prave regulace jsem se obaval nejvice, a pri vyberu systemu topeni jsem toto zkoumal.
Nakonec jsem ale opravdu skoncil prave u podlahovky. Jak me rikal i topenar - chce to 2 sezony, a zkusit nastavovat po cca tydnu (jasne v zavislosti na teplotach). A mel pravdu. prvni dve sezony jsme laborovali, aby bylo od zacatku do konce topne sezobny v dome prijemne, coz se povedlo, a posledni 3 roky je to pohoda.

Co se tyka radiator vs. podlahovka - jak jsem psal, mame vsude podlahovku. V loznicich je stazene topeni, takze je tam cca 20°C a jine mistnosti jsou kolem 23°C. Pokud mate male decka, tak ocenite to, ze kdyz se valeji po zemi, tak jim neni zima.

Zima, jinak co se tyka porizovacich nakladu, tak TC bylo za cca 300.000 Kc. Rocni naklady na provoz domu (vareni, sviceni, topeni - vse elektrika) mame cca 31.000.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Další stránka
Stránka 1 z 28 [ Příspěvků: 406 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies