FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Investovat dnes do nového plynového kotle?

Offline - Diskutér Profil 
11. 6. 2022 09:57 Odeslat příspěvek
Výchozí situace:
30 let stará, nezateplená řadovka (okna plast dvosklo, decentně zatopená střecha, sousedé víceméne na severu a jihu).
Na střeše JV málá FVE
Momentálně 14 let starý plynový kotel - vaření, voda, vytápění - spotřeba cca 22MWh/rok.
Má smysl "investovat" do nového plynového kotle?
Celkem mi to vyjde rozumnější než TČ (kde ho umístit, vyýměna radiátorů ...)
Druhá možnost je nechat starý kotel, "dokud se neposere"
Ekonomicky mi ta výměna přijde smysluplná, pokud zůstanou dodávky plynu - jen nevím jakou váhu mám tomu "pokud" přiřadit při rozhodování
P.S: Plyn je jediné topení, uvažuju i nad kamnami/krbem - ale z heldiska umístění, manipulace ... no nevím

Díky za připomínky
Poslední příspěvek


Offline - Diskutér Profil 
11. 6. 2022 12:26 Odeslat příspěvek
Krb s výměníkem je dobrá volba pro toho, kdo má dost svého dřeva, nebo se může levně k němu dostat a musí ti být <60-65 let..
Osobně bych už nový kotel na plyn nekupoval..
Nad TČ vzduch - voda (ev. země-voda) bych se hodně zamýšlel ve vztahu k pořizovacím nákladům (ty mi přijdou nesmyslné, zejména pokud by se to dělalo v rámci nějakého dotačního titulu).
Proč by se kvůli TČ museli měnit radiátory?
Já (44) vytápění v izolovaném, nezateplenem RD, kamenné zdi ~1m:
starý kotel H41 na uhlí a dřevo (topím jen dřevo) - radiátory nové Korado; doplňkově v jedné ložnici krbová kamna bez výměníku, v kuchyni (která slouží i jako obývák) klimatizace, v druhé ložnici klimatizace. Ty klimatizace (TČ vzduch-vzduch) s pořizovacími náklady vč. montáže obě cca à 15.000. Klimy to vyhřejí v poho do cca -6° venku.
Pokud půjdu s elektřinou nějak razantně nahoru (teď NT necelá koruna), tak ty Klimy utlumím..
Ale mám hafo dřeva a ještě můžu..


Offline - Nadšenec Profil 
11. 6. 2022 12:42 Odeslat příspěvek
Automat na uhlí
Kotel na uhlí
Kotel na dřevo

TČ máme 3.rok ale od podzima stojí a vrátili jsme se k uhlí / dřevu, udělal jsem si na výstupu a vstupu z kotle odbočku s kohouty a můžu TČ zavřít a topit jen kotlem a naopak..

Než přišel green deal a Ukrajina tak super/pohoda 3 patrový zateplený starý dům, 6500kWh elektroměr zvlášť pro TČ..

Při aktuálních cenách a i těch na podzim už to dávno ztratilo smysl..

Je rozdíl platit
2,1kč *6500 = cca 13k
A nyní dle nabídek ČEZu
7,4kč *5500 = cca 48k

K tomu samo ještě běžná spotřeba vaření atd.. Solary v létě to moc nezachrání bohužel..

Takže kůrovcové dřevo, je toho celkem dost, občas něco po známých za odvoz a ještě si pestuju malou alej japonských topolů..

P.s. Nevyměňuj jeden zdroj za druhý ale přidej případně druhý... Nidky nevíš kdy se hodí, já taky doufal že na uhlí už nesáhnu... Ale protopit výplatu a půl to fakt ne..


Offline - Nadšenec Profil 
12. 7. 2022 10:40 Odeslat příspěvek
Jak to myslíš elektroměr pro TČ? Když používáš TČ tak máš levnou sazbu i pro vše ostatní ne?


Offline - Nadšenec Profil 
12. 7. 2022 10:49 Odeslat příspěvek
Svuj elektroměr abych věděl kolik jenom protopim.. Zatim není smart metering tak je levné vše :-))


Offline - Mírně pokročilý Profil 
12. 7. 2022 11:19 Odeslat příspěvek
Taki píše
Proč by se kvůli TČ museli měnit radiátory?

Protože z TČ těžko dostane při mrazech do radiátorů 70°C?


Offline - Nadšenec Profil 
12. 7. 2022 11:24 Odeslat příspěvek
aaischa :Jo chápu. 6500 kwh je vynikající hodnota to máš včetně teplý vody? Já mám zateplenou novostavbu 95 m2 dole a 95 m2 podkroví a propálím asi 1000 m3 plynu a z toho 365 m3 ( mám zásobník na 160 l a fakt si to vezeme kubík plynu denně) dělá TUV. Myslel jsem si že to jsou dobré hodnoty. Fakt je ten že mám nastaveno na 24 stupnu jak jsem zvyklý z paneláku :) a vodu chci mít hned teplou takže mi spíná cirkulace 3x3min do 1 hodiny krom noci. Ale na elektriku mám normální sazbu D02 a to mě sere protože za elektriku zaplatím víc než za topení. Za vaření svícení atd dělám 4000 kwh :(


Offline - Nadšenec Profil 
12. 7. 2022 11:34 Odeslat příspěvek
1) rozmysli si jesli chces d26d nebo d57
2) nech si natáhnout "hdo kabely" z elmer rozvadece domu a dej 1000kc navic nebo 20 revizakovi a po zadej o změnu sazby
Delal jsem to tak na druhém domě
3)TUV mám zvlášť, návratnost toho co by stálo dodělání ohřevu TUV nebyla moc zajímavá.. Takže jen předohřívám bojler vodou pro topení (mám ten co se dá ohřívat i z kotle)
4)topinek na 19C,stačí..


Offline - Nadšenec Profil 
12. 7. 2022 11:48 Odeslat příspěvek
HDO kabel jsem si pro sichr nechal natáhnout už během stavby, ale pochybuju že revizák by to za litříček napsal z toho by mohl mít průser ne? Navíc nevím jestli by to neznamenalo také změnu smlouvy. Mám levný fix do prosince 2024 a nerad bych cena za kwh aktualizoval :)


Offline - Diskutér Profil 
12. 7. 2022 11:52 Odeslat příspěvek
libol píše
Výchozí situace:
30 let stará, nezateplená řadovka (okna plast dvosklo, decentně zatopená střecha, sousedé víceméne na severu a jihu).
Na střeše JV málá FVE
Momentálně 14 let starý plynový kotel - vaření, voda, vytápění - spotřeba cca 22MWh/rok.
Má smysl "investovat" do nového plynového kotle?
Celkem mi to vyjde rozumnější než TČ (kde ho umístit, vyýměna radiátorů ...)
Druhá možnost je nechat starý kotel, "dokud se neposere"
Ekonomicky mi ta výměna přijde smysluplná, pokud zůstanou dodávky plynu - jen nevím jakou váhu mám tomu "pokud" přiřadit při rozhodování
P.S: Plyn je jediné topení, uvažuju i nad kamnami/krbem - ale z heldiska umístění, manipulace ... no nevím

Díky za připomínky

Já jsem na tom dost podobně až na to, že na střeše nemám FVE. Polovina střechy s blbou orientací.
Řeším totéž, jestli konmdenzační kotel na plyn + nová vložka do komínu / 100 tis cca / nebo třeba klima nebo TČ.
Hledám info kde se dá.


Offline - Nadšenec Profil 
12. 7. 2022 12:02 Odeslat příspěvek
Tak obvolas všechny své známé kdo nějakého dobrého revizáka zná, jediný co ČEZ zajímá je jesli je elmerovy rozvaděč připraven na HDO spínač a vše je správně vydrátované.. Chceš li být poctivy, kup na bazosi 3x akumulační kamna 3 nebo 4,5kW tak aby to pokrylo většinu hlavního jističe před elmerem a pak po přiznání sazby je zas prodas.. Nekdy stačí revizakovi že jsou v domě jiny je chce připojit ale klidně všechny do jedny místnosti.. Někdo bude chtít jen kcs na ruku... Mě si řek jen o peníze, zkontroloval rozvadec u elmeru jesli je vše dle připojovacích podminek pro danou sazbu..

Nebo jesli mas akumulační nádrž.. Tak do ní co nejsilnější patronu a hned je to elektrokotel jednoduše jesli to chceš taky si způsob najdeš.. Zaplatí se to rychle


Offline - Nadšenec Profil 
12. 7. 2022 12:12 Odeslat příspěvek
Zkusím se poptat díky za tip


Offline - Diskutér Profil 
12. 7. 2022 14:08 Odeslat příspěvek
PULPANM píše
Já jsem na tom dost podobně až na to, že na střeše nemám FVE. Polovina střechy s blbou orientací.
Řeším totéž, jestli konmdenzační kotel na plyn + nová vložka do komínu / 100 tis cca / nebo třeba klima nebo TČ.
Hledám info kde se dá.

Budu rád pokud se podělíš s informacemi, momentálně mi nikdo nic zajímavého neodpověděl. Já jsem si to vyhodnotil tak, že ještě rok počkám - ceny mám říjnový ČEZ fix, tak sna vydrží. Takže cena plynu mne momentálně až tak nepálí, cena realizace budu za rok vyšší, ale beru to jak daň za to, že se snad trochu vyjasní stabilita dodávek.


Offline - Diskutér Profil 
12. 7. 2022 14:23 Odeslat příspěvek
jj mám objednaného konzultanta přímo doma z firmy https://www.bterm.cz/ tak uvidím, co s dozvím.
TČ jsem asi také zatím zavrlhl.
Fix mám jak na plyn tak na elektřinu do 12/2023 tak také váhám, jestli to řešit a nebo se situace nějak zmátoří a bude moc člověk zůstat u plynu.
Nicméně i tak stojí multisplit klimatizace za zvážení, nebo spotřeba oproti plynu a snad i dřevu je prý nižší.
To si chci nechat vysvětlit a spočítat
Pak bych raději dal peníze do tohoto řešení v podobné cenové relaci jako za plynový kotel a komín a kromě topení tak klima v létě chladí, takže 2 in 1


Offline - Nadšenec Profil 
12. 7. 2022 15:18 Odeslat příspěvek
Při drahé ele platis v zimě topení a v létě chlazení to není úplně optimal.. Ale na dotapeni do - 5 je klima super pak fest namrzá.. Měli jsme na minulé nemovitosti.. Pak nastoupily krbovky pac z klimy byl ledovec a ani uz moc netopila
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, #  Další stránka
Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 23 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies