FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

E.ON - výklad znění smlouvy

Offline - Diskutér Profil 
29. 9. 2022 06:10 Odeslat příspěvek
Vypovědět to teď nemůžou. To prošvihli. Resp. to mohou vypovědět, ale účinnost té výpovědi nastane až 30. 11. 2023.
Řešení samozřejmě mám (ať to s nimi i s ERÚ dopadne jakkoli) - už jsem ho v příspěvcích výše zmiňoval. V nejhorším případě jim za ty jejich oznámené ceny (VT/NT s DPH 8,88/5,15) nenechám naúčtovat větší spotřebu než tak 0,2 MWh ve VT a 0,2 v NT (reálně mám za rok cca 2 MWh VT a 5 MWh NT).
Poslední příspěvek


Offline - Poslední varování Profil 
29. 9. 2022 06:36 Odeslat příspěvek
Ty ses pravnik? Oni ti mohou kazdy mesic udelat vyzadany odecet, aby ses nedivil. Ja bych si ho u tebe vyzadal jen 2x, pri zmene ceny/smlouvy a pred koncem smlouvy.

Na 99% odepisi z Eru i z dodavatele vcas toto:

V případě, že se změnou ceny nebudete souhlasit, tak v souladu s ustanovením § 11a odst. 4 zákona č. 458/2000 Sb., energetický zákon, máte právo bez postihu vypovědět závazek ze Smlouvy kdykoliv do desátého dne přede dnem účinnosti zvýšení ceny, tedy nejpozději dne xxxxxxx. Taková výpověď je účinná ke dni bezprostředně předcházejícímu den účinnosti zvýšení ceny tedy ke dni xxxxxx. Lhůta je zachována, je-li v jejím průběhu odesláno oznámení o výpovědi.

Kdyz nevypovis, tak se zmenou automaticky pro ne souhlasis. Jinak rozhodne leda soud, ze mas pravo na cenik z roku 2020, Eru se ti na to vy… to se vsadim.

Nadto si myslim, ze prijdou s tim co jsem napsal, ze maji nekde napsane, ze novy cenik nahrazuje puvodni cenik. A pokud nemaji, muselo by se to dotahnout ke 3. instanci (dovolani), aby to bylo co platne jako judikat.

Anebo s tebou uzavrou NDA a nechaji ti ty ceny, co potom?


Offline - Diskutér Profil 
29. 9. 2022 06:58 Odeslat příspěvek
Dohodu o mlčenlivosti se mnou asi nepodepisou po tom, co sem to tu tak rozjel..
Ne, právník nejsem.


Offline - Poslední varování Profil 
29. 9. 2022 07:06 Odeslat příspěvek
Mylna uvaha, NDA plati az od X. Ja se ptam co kdyz ano. Tedy zda budes ochoten podepsat drzhubne.


Naposledy upravil vpe dne 29. 9. 2022 07:07, celkově upraveno 1


Offline - Diskutér Profil 
29. 9. 2022 07:07 Odeslat příspěvek
Klidně

@Oni ti mohou kazdy mesic udelat vyzadany odecet, aby ses nedivil. Ja bych si ho u tebe vyzadal jen 2x, pri zmene ceny/smlouvy a pred koncem smlouvy.

Ti jsou rádi, že zaplatí člověka, co to jednou za rok dojde fyzicky odečíst.
Maximálně mi egd odepíše automatický mail, že se jim odečet nezdá a nemusí být použit do vyúčtování.
(Taková je moje dosavadní zkušenost).


Offline - Trvalý BAN Profil 
29. 9. 2022 15:51 Odeslat příspěvek
Nebo budou chtít foto elektroměru.


Offline - Nadšenec Profil 
29. 9. 2022 16:43 Odeslat příspěvek
Cez u nás vždy jezdi plus minus k datu zmeny ceny i týden po ukončení dpi přijeli normálně auto od cez distri a za 1 min zas jeli.. Elemer nacteny do toho jejich pda


Offline - Inventář Profil 
30. 9. 2022 05:45 Odeslat příspěvek
@Taki, několik stran se zde dohaduješ s ostatními zda jsi v právu, dle mého zbytečně. Zde musím souhlasit s @vpe, a to hlavně podle zdravého selského rozumu. Zopakuji tvou citaci:
...Pro následující období se sjednává produktová řada ElektřinaTrend a cena za dodávku elektřiny bude stanovena Ceníkem ElektřinaTrend LISTOPAD, který je ke dni uzavření této Smlouvy zveřejněn na http://www.eon.cz.

Úmyslně jsem zvýraznil to BUDE - to nikomu z diskutujících nedošel selským rozumem klíčový význam tohoto slova BUDE, které je v právním prostředí to klíčové, protože určuje časovou posloupnost události? Tedy ne, mýlíš se, že ta cena pro další období BYLA (v okamžiku podpisu smlouvy by tam muselo být JE místo BUDE) stanovena už při podpisu smlouvy, toto slovo BUDE to jasně vylučuje a otáčí - je z něj jasné, že jde o událost budoucí, která nastane až ke konci platnosti tvé smlouvy, až při určení ceny pro následující období (dle toho ceníku trend Listopad, který bude v té době platný). Konec věty s odkazem na web je už méně důležitým sdělením a pouze informuje zákazníka, že tento typ ceníku (a tím vlastně i jeho případné aktualizace produktové řady daného názvu) jsou na jejich webu k dispozici (už při uzavření smlouvy i kdykoliv později, tedy rovněž až BUDE třeba ten ceník použít na konci platnosti tvé smlouvy, tedy v roce 2022, dřív se dle toho BUDE prostě nemůže použít). Fakt mi selským rozumem přijde logické, že je použit ceník platný ke konci tvé smlouvy, a to pro následující období, čímž vlastně samotná citace začíná - moc jsi se ty i mnozí diskutující upnul na poslední část věty té citace, která je přitom fakt nejméně důležitá (jen sděluje, kde lze teď, ale i pak až to bude pro následující období třeba, danou skupinu ceníků najít). To že cena BUDE určena až pro následující období a dle jaké produktové řady (která je tedy postupně aktualizována), to je v daném sdělení to klíčové. To ti snad řekne i každý ovládající právnickou mluvu, i když souhlas, že 10 právníků má 20 různých názorů. Ale u soudu i jinde naštěstí mnohdy vítězí zdravý selský rozum, který snad nikomu neumožní v listopadu 2022, kdy daná událost nastane, se vracet do listopadu 2020, když jde dle znění o událost, která BUDE (tedy JE v tom listopadu 2022, kdy začíná to následující období).
Fakt je to takto jednoduché: jde o češtinu a tvar (časování) slovesa být (byl / je / bude), které určuje časovou polohu dané události :).


Offline - Diskutér Profil 
30. 9. 2022 07:41 Odeslat příspěvek
...Pro následující období se sjednává produktová řada ElektřinaTrend a cena za dodávku elektřiny bude stanovena (někdy v buducnu, když se bude stanovovat) Ceníkem ElektřinaTrend LISTOPAD, který je (v této chvíli) ke dni uzavření této Smlouvy zveřejněn na http://www.eon.cz.

Fakt je to takto jednoduché: jde o češtinu a tvar (časování) slovesa být (byl / je / bude), které určuje časovou polohu dané události :).

Naprosto s tebou @minarjo souhlasím, pokud se bude chtít ERU zabývat češtinářskými nuancemi, není třeba aby @Taki něco vymýšlel


Offline - Diskutér Profil 
30. 9. 2022 08:38 Odeslat příspěvek
@minarjo, cit.: "Ale u soudu ... naštěstí MNOHDY vítězí zdravý selský rozum".
Já bych spíš napsal NĚKDY.
Úřady i soudy jdou vždy napřed po formalitách a velmi rády hned něco zaříznou na nějaké formální vadě (podání, případu..) Je to totiž to nejjednodušší. A i to tak mají vlastně v zákonných normách - napřed posoudit věc formálně. Když už se rozhoduje věčně, jde se hlavně striktně podle paragrafů. Přemýšlet a rozhodovat (ale hlavně odůvodňovat) podle zdravého selského rozumu věcně totiž není nic jednoduchého (tak aby to nezavánělo svévolí a bylo to přezkoumatelné vyšší instancí).

Rozhodnutí ERÚ budu samozřejmě respektovat, ale to přeci neznamená, že to nemůžu zkusit..
A díky taky za Tvůj rozbor - zní to logicky..
.. taky si ale umím představit výklad, že použité slovo "bude" navozuje pouze budoucí čas z důvodu, že ceník začne platit až v budoucnu, ale bude to ten ceník z r. 2020. Samozřejmě úřad nebo právník může říct, že použití toho budoucího času automaticky jednoznačně určuje ceník 2022..


Offline - Trvalý BAN Profil 
30. 9. 2022 10:57 Odeslat příspěvek
Podle jednoho selského rozumu je celkem jasné, že eon zamýšlel uplatnit budoucí ceník, platný po vypršení platnosti původního závazku. Podle jiného selského rozumu to tedy měl taky tak jednoznačně napsat a když to napsal způsobem, který se dá vyložit v jeho neprospěch, musí za chybu platit (neboť je silnější stranou, než spotřebitel, nadto má vynakládat profesionální péči).
Takže babo raď :lol:
K soudům bych řekl, že u nich ZŘÍDKA vítězí zdravý selský rozum.


Offline - Poslední varování Profil 
2. 10. 2022 05:30 Odeslat příspěvek
Taki píše
Ti jsou rádi, že zaplatí člověka, co to jednou za rok dojde fyzicky odečíst.
Maximálně mi egd odepíše automatický mail, že se jim odečet nezdá a nemusí být použit do vyúčtování.
(Taková je moje dosavadní zkušenost).


Hmm, dodavatel nic neplati za periodicky odecet. Ale muze si objednat u distributora odecet mimoradny, o tom jsem mluvil. A v dobe, kdy se ty ceny budou menit nekolikanasobne… Ty nemas zkusenost s tim, kdy ceny z 1,50 sly na 7 Kc a nevis, jak se dnes (dodavatel) zachova!

Ze to s tvym odbernym mistem jeste nikdy neudelal, kdyz bylo elektriny dost a ceny v zasade beze zmen neznamena nic do budoucna.

Druha vec je, kdyz odecet udela ze sveho popudu distributor, tomu to muze byt putna (jeho cast ceny se nemeni nez 1x rocne a to jeste nepatrne), presto to delaji v urcitych situacich. Oni tam poslou rozvodaka, takze pro ne je to 3-5 minut casu (ve meste) nevytizeneho zamestnance.

-- 2. 10. 2022 06:58 --

Taki píše
Rozhodnutí ERÚ budu samozřejmě respektovat


rozhodnutí ERU v této věci na 99,9999% neziskas, tahle vec neni v jeho kompetenci a nazor ERU (ne v rozhodnuti) bude v neprospech Taki, protoze to je jednoduzsi :lol:

Ps: posloupností BUDE / JE jsem se nezabyval, protoze mi prislo, ze BUDE smeruje k urceni zmeny ceniku a ne k jeho nemoznosti aktualizace. Ja jsem totiz zvykly, ze ve vsech cenikach a VOP vzdy byla veta, ze novy cenik rusi ten stary.

Podstatne podle me ale je urcit, zda tam v tom odstavci nezbytne musi byt formulace “ který je ke dni uzavření této Smlouvy zveřejněn na http://www.eon.cz a Dodavatel je oprávněn jej jednostranně měnit.” jako je v jinych jejich smlouvach, ale to se obavam, ze bez soudu uz nezjistime, coz je skoda a jak pise vlkoslav, je mozne, ze by mohl byt donucen za chybu platit, kdyz tedy spotrebitel zahraje, ze si k okamziku smlouvy vytisknul i zverejneny cenik a predpokladal, ze po konci smlouvy bude mit tamten cenik.

Kazdopadne oblibena floskule advokatu, ktera by se zde jiste uplatnila : Přepjatý právní formalismus


Offline - Diskutér Profil 
2. 10. 2022 07:53 Odeslat příspěvek
@vpe - tahle věc není v kompetenci ERÚ.

Cit. (zkrác.) § 17 odst. 7 písm. e) bod 1 EZ:
ERÚ dále na návrh spotřebitele odebírajícího elektřinu, ... pro spotřebu v domácnosti ..., rozhoduje spory mezi zákazníkem a držitelem licence o splnění povinností ze smluv, jejichž předmětem je dodávka nebo distribuce elektřiny, ...

Pokud ERÚ nerozhodne, bude z mé strany následovat stížnost na Radu ERÚ.


Offline - Diskutér Profil 
2. 10. 2022 17:09 Odeslat příspěvek
keep us in the loop Taki :-) by mě zajímaly jednotlivé procesní kroky ze strany ERÚ a rychlost vyřízení


Offline - Diskutér Profil 
3. 10. 2022 07:49 Odeslat příspěvek
Dnes jsem odeslal návrh na ERÚ:

Návrh na rozhodnutí sporu podle § 17 odst. 7 písm. e) bod 1. energetického zákona spočívající v oznámení ceníku na následné období, který je v rozporu se smlouvou

Návrh se týká těchto dvou OM elektřiny:
EAN 859182400X
EAN 859182400Y

Dodavatel:
E.ON Energie, a.s.
IČO 26078201
(dále jen „odpůrce“)

Já, jakožto navrhovatel, jsem s odpůrcem dne 21. 12. 2020 uzavřel retenční* smlouvy o sdružených dodávkách elektřiny k výše uvedeným OM (dále jen „smlouvy“).

Dne 27. 9. 2022 jsem od odpůrce obdržel prostřednictvím e-mailu oznámení o zvýšení ceny, ale s uvedením ceníku, který je v rozporu se zněním ustanovení ve smlouvách, kde je uvedeno (citace příslušného oddílu smluv se zvýrazněním textu, jehož splnění se dovolává zákazník):

„Produktová řada a cena
Produkt dodávky elektřiny: Aku
Produktová řada: Pro období do 31.10.2022 platí individuální cena za dodávku elektřiny uvedená níže. Pro následující období se sjednává produktová řada ElektřinaTrend a cena za dodávku elektřiny bude stanovena Ceníkem ElektřinaTrend LISTOPAD, který je ke dni uzavření této Smlouvy zveřejněn na http://www.eon.cz.

Ke dni uzavření smluv (12/2020) byl zveřejněn na webu dodavatele ceník ElektřinaTrend LISTOPAD účinný od 1. 11. 2020. Podle jednoho z výkladů (výhodnějšího pro slabší smluvní stranu) zvýrazněného textu se má uplatnit právě tento ceník. V oznámení o zvýšení z 26. 9. 2022 však odpůrce oznamuje ceník ElektřinaTrend LISTOPAD účinný od 1. 11. 2022.

K argumentaci odpůrce – že se ve smlouvách rovněž vyskytuje odstavec (sekce Podmínky sdružených služeb dodávky elektřiny, 2. strana smlouvy, druhý odstavec), který umožňuje dodavateli ceník jednostranně měnit – navrhovatel uvádí, že toto ustanovení smlouvy je v příkrém rozporu s ustanovením o použití ceníku zveřejněném ke dni uzavření smluv v sekci Produktová řada a cena (žlutě zvýrazněný text), kde je dokonce vyveden tučně a tedy i odpůrce mu tím mimoděk dává větší váhu než textu v sekci Podmínky sdružených služeb dodávky.

Podle § 17 odst. 7 písm. e) bod 1. zákona č. 458/2000 Sb. (energetický zákon), v platném znění, platí, že na návrh zákazníka v postavení spotřebitele odebírajícího elektřinu pro spotřebu v domácnosti, rozhoduje ERÚ spory mezi zákazníkem a držitelem licence o splnění povinností ze smluv, jejichž předmětem je dodávka nebo distribuce elektřiny.

Proto žádám, aby ERÚ vydal rozhodnutí s následujícími výroky:

„Společnost E.ON Energie, a.s., IČO 26078201, jako obchodník s elektřinou, je povinna splnit povinnost ze smlouvy o sdružených službách dodávky elektřiny č. 955X ze dne 21. 12. 2020, a to uplatnit pro následné smluvní období, tedy pro období 1. 11. 2022 – 31. 10. 2023 u odběrného místa elektřina – EAN 8591824X (adresa) ceník ElektřinaTrend Listopad, který byl ke dni uzavření této smlouvy zveřejněn na webových stránkách dodavatele, konkrétně ceník ElektřinaTrend Listopad účinný od 1. 11. 2020.

obdobně pro druhé OM..

Prosím, abych byl informován o jednotlivých krocích, konaných v rámci správního řízení.

Město, 3. 10. 2022
Já, v. r.

Přílohy:
1. Smlouvy o sdružených službách dodávky elektřiny z 21. 12. 2020
2. E-mailové oznámení ze dne 27. 9. 2022 o zvýšení ceny od 1. 11. 2022
3. E-mailová korespondence (výzva k navedení správného ceníku) ze dne 27. 9. 2022
ze které vyplývá, že jsou si vědomi ustanovení o použití ceníku z r. 2020 na následné období – viz sdělení „…Je nám líto, ale tyto podmínky skutečně dodržet nemůžeme…“ (!)
4. Neretenční smlouva pro srovnání ustanovení o použitém ceníku (viz níže pozn. pod čarou)


__________
*) u neretenční smlouvy, uzavřené ve stejném období k jinému OM je znění odlišné (rozdíl zvýrazněn červeně) a umožňuje navedení aktuálního či jakéhokoliv jiného ceníku dle uvážení odpůrce:
„Pro následující období se sjednává produktová řada Variant a cena za dodávku elektřiny bude stanovena Ceníkem Variant, který je ke dni uzavření této Smlouvy zveřejněn na http://www.eon.cz a Dodavatel je oprávněn jej jednostranně měnit.“;
u smlouvy z r. 2018 pak bylo uvedeno naprosto jednoznačně a transparentně použití aktuálního ceníku:
„Pro následující smluvní období... cena...bude stanovena Ceníkem Variant, platným a účinným v době dodávky“
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další stránka
Stránka 3 z 6 [ Příspěvků: 83 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies