FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

E.ON - výklad znění smlouvy

Offline - Diskutér Profil 
27. 9. 2022 15:42 Odeslat příspěvek
Jak čtete toto (z mého pohledu pro e.on nešťastné) znění ustanovení ve smlouvě z 12/2020 (doslovný přepis):
"... Pro následující období se sjednává produktová řada ElektřinaTrend a cena za dodávku elektřiny bude stanovena Ceníkem ElektřinaTrend LISTOPAD, který je ke dni uzavření této Smlouvy zveřejněn na http // www eon cz."
Já to čtu tak, že by pro následující období (tj. pro mne 1.11.2022-31.10.2023) měli uplatňovat ceník ElektřinaTrend LISTOPAD 2020, resp. 2019 nebo 2018... (prostě některý z těch, které byly zveřejněny ke dni uzavření mé smlouvy na stránkách e.onu /já jim navrhuji 2020/), nikoliv 2022, do kterého mně teď tlačí. To, že to napsali jako tataři není moje chyba. U podobného obchodníka bych čekal, že se k tomu postaví čelem.
Správnosti mé úvahy nahrávají i jejich odpovědi ze zákaznického centra, podle kterých buď mohu akceptovat LISTOPAD 2022 nebo táhnout; za všechny zejm. "Je nám líto, ale tyto podmínky skutečně dodržet nemůžeme". WTF?? To jako e.on se fakt taky přidává k energošmejdům?
Poslední příspěvek


Offline - Inventář Profil 
27. 9. 2022 16:20 Odeslat příspěvek
Kromě té citované věty, není ve smlouvě uvedeno ještě něco ve smyslu aktuálně platného ceníku?
Jinak předpokládám, že od listopadu 2021 do teď ti účtovali ceny dle ceníku ElektřinaTrend LISTOPAD 2021 a nikoliv dle ceníku ElektřinaTrend LISTOPAD 2020? To jsi bral, že je to v pořádku, nijak to nerozporoval a neoznačoval je za energošmejdy? :-)
Pokud člověk nesouhlasí s novými cenami, tak může ukončit smlouvu s každým dodavatelem. Je to normálně podloženo zákonem a dodavatelé jsou povinni toto i přímo uvádět. Takže E.ON ti tuto možnost neuvádí jako něco extra na základě toho, že by měli máslo na hlavě :roll:


Naposledy upravil Milos dne 27. 9. 2022 16:33, celkově upraveno 1


Offline - Diskutér Profil 
27. 9. 2022 16:28 Odeslat příspěvek
Nikoliv. Doteď (12/2020-10/2022), a bylo to tak ve smlouvě popsáno, jsem měl individuální (retenční) cenu (1,775/0,994).

Ale jinak ano, na druhé straně ve smlouvě (malým písmem) jsou napsány takový ty sra.ky, že mohou cenu změnit, měnit obchodní podmínky v průběhu trvání smlouvy.. Nicméně toto je jednoznačně v rozporu s tou výše citovanou větou ve smlouvě, která je tam navíc samostatně na první straně a je uvedena tlustě. Pokud jsou ve smlouvě vzájemně si odporující ustanovení, platí to, které je pro slabší stranu příznivější..


Offline - Inventář Profil 
27. 9. 2022 16:39 Odeslat příspěvek
Tu individuální (retenční) cenu jsi měl fixovanou na 2 roky (až do teď)? Je to nějak uvedeno ve smlouvě? Protože v tom ceníku ElektřinaTrend LISTOPAD 2020 figurují úplně jiné ceny :hm


Naposledy upravil Milos dne 27. 9. 2022 16:43, celkově upraveno 1


Offline - Diskutér Profil 
27. 9. 2022 16:43 Odeslat příspěvek
Jasně. Ok, přikládám tedy celé znění (včetně tlustě vytaženého textu, který je právě v té smlouvě tučně):

"Doba platnosti a účinnosti Smlouvy
Tato Smlouva je platná ode dne podpisu oběma smluvními stranami a účinná ode dne zahájení dodávky. Smlouva je uzavřena na dobu určitou do 31.10.2022, a to s možností jejího automatického prodloužení o 1 rok, a to i opakovaně. K prodloužení Smlouvy nedojde, pokud jedna ze smluvních stran zašle nejpozději 90 dní před koncem sjednané doby trvání Smlouvy písemné sdělení druhé smluvní straně, že trvá na ukončení Smlouvy uplynutím sjednané doby.

Produktová řada a cena
Produkt dodávky elektřiny: Aku
Produktová řada: Pro období do 31.10.2022 platí individuální cena za dodávku elektřiny uvedená níže. Pro následující období se sjednává produktová řada ElektřinaTrend a cena za dodávku elektřiny bude stanovena Ceníkem ElektřinaTrend LISTOPAD, který je ke dni uzavření této Smlouvy zveřejněn na http://www.eon.cz.
Individuální cena za dodávku elektřiny:
a) 1 715 Kč/MWh za dodávku elektřiny ve vysokém tarifu,
b) 994 Kč/MWh za dodávku elektřiny v nízkém tarifu,
c) 65 Kč/měsíc za stálý plat,
Uvedené ceny jsou bez DPH a bez daně z elektřiny."

Já bych to nechal rozseknout ERÚ, co myslíte?


Offline - Inventář Profil 
27. 9. 2022 17:02 Odeslat příspěvek
Díky za doplnění informací. S tím ERÚ to klidně zkus, jakožto jsi v právu, ale ve výsledku si stejně myslím, že se z toho E.ON vykroutí. Máš ve smlouvě uvedeny i konkrétní možnosti ukončení smlouvy, nebo ohledně toho smlouva odkazuje na VOP?


Offline - Diskutér Profil 
27. 9. 2022 17:17 Odeslat příspěvek
Ve smlouvě je ta lhůta pro možné vypovězení oběma smluvními stranami (-90 dnů)
V oznámení o navedení na nový ceník je uvedena ta zákonná lhůta pro možnost odstoupení (-10)

Pokud věděli, že nemohou dodržet smlouvu, mohli ji, stejně jako já, vypovědět 90 dnů před prolongací. Tak neučinili. Já vypovídat smlouvu nehodlám, chci jen, aby ji dodrželi..


Offline - Diskutér Profil 
27. 9. 2022 18:07 Odeslat příspěvek
Já bych to nechal na ERU


Offline - Poslední varování Profil 
28. 9. 2022 04:12 Odeslat příspěvek
Eru ti vysvetli, ze obecne se smlouva pri prolongaci NEVYPOVIDA, to je klasicky omyl neznalku, ma se pouze oznamit ve lhute (typicky 90 dnu), ze nemám zajem prolongovat, tedy smlouva skonci k datu vyroci (toto datum vyroci / zmeny produktu je ze zakona uvedeno i na predchozi fakture, abys ho nemusel pracne hledat).

-- 28. 9. 2022 05:38 --

Taki píše
Ve smlouvě je ta lhůta pro možné vypovězení oběma smluvními stranami (-90 dnů)


Zase pleteš výpověď a prolongaci.

-- 28. 9. 2022 05:39 --

Taki píše
Pokud věděli, že nemohou dodržet smlouvu, mohli ji, stejně jako já, vypovědět 90 dnů před prolongací. Tak neučinili. Já vypovídat smlouvu nehodlám, chci jen, aby ji dodrželi..


Jak nemohu dodržet smlouvu, oni tě nechtějí dát produktovou řadu trend?

Pro následující období se sjednává produktová řada ElektřinaTrend

Tak mi teď volala paní od e.onu, aby mi oznámila nové ceny od listopadu (budu migrován na ceník Trend listopad 2022, který stále není na webu

Pokud ten ceník nebyl dostupný 90 dnů před výročím smlouvy, tak samozřejmě můžeš tu prolongaci odmítnout až po seznámení se s cenami. Jen bacha, já bych v tom telefonickém hovoru preventivně řekl, že žádám o ceník v písemném vyhotovení a že se vyjádřím do 30 dnů :-)

Protože ten telefonát by mohli brát jako seznámení s cenami a už nebude možnost vypovědět z důvodu zdražení.


To ti řekne i Eru.


Naposledy upravil vpe dne 28. 9. 2022 04:46, celkově upraveno 2


Offline - Diskutér Profil 
28. 9. 2022 04:42 Odeslat příspěvek
Sorry vpe, ale četls na co reaguješ?

On ví, že se smlouvá při prolongaci nevypovídá, maximálně žes myslel, že to vysvětlí neználkům z E.ON.
On píše, že se dohodli na ceníku z doby podpisu smlouvy.
On poslal (na předchozí straně) tu větu ze smlouvy, samozřejmě muže kecat (to my všichni tady), ale proč by to dělal?

Takže určitě se dá s tebou souhlasit u věty: “ Zkracene: kdo si 90 dnu pred vyrocim a prolongaci nezkontroluje aktivne podminky, muze mit problem” - to je asi základ od kterého se Taki odrazí při podání na ERU, ne?


Offline - Poslední varování Profil 
28. 9. 2022 04:46 Odeslat příspěvek
Ve smlouvě má toto:

Produktová řada: Pro období do 31.10.2022 platí individuální cena za dodávku elektřiny uvedená níže. Pro následující období se sjednává produktová řada ElektřinaTrend a cena za dodávku elektřiny bude stanovena Ceníkem ElektřinaTrend LISTOPAD, který je ke dni uzavření této Smlouvy zveřejněn na http://www.eon.cz.


EON to má ukázkově správně, zákazník má právo, pokud prokáže, že ElektřinaTrend LISTOPAD s cenami 1.11.22 nebyl zveřejněn 90 dní před výročím, tak zákazník může bez sankce odmítnout prolongaci, ukončit původní smlouvu k 31.10.22 a od 1.11.22 čerpat od jiného dodavatele (nechám si poradit, od kterého, který dodavatel má lepší ceny?). Domáhat se neplatného ceníku by bylo naivní. Má šanci 0,0000%. Asi jako když půjdeš s 2 roky starým letákem do Tesca, budeš za :-! a dostaneš aktuální leták ElektřinaTrend LISTOPAD a buď ber nebo nech být:

https://www.eon.cz/getmedia/4da0254b-7e ... mi-CEZ.pdf

Přílohy

5BA0831E-AD02-4F6D-BC1B-6DCDC427A2D3.jpeg
5BA0831E-AD02-4F6D-BC1B-6DCDC427A2D3.jpeg
[ 387.27 | Zobrazeno 100 krát ]




Offline - Diskutér Profil 
28. 9. 2022 05:57 Odeslat příspěvek
@vpe:

"...který je ke dni uzavření této Smlouvy zveřejněn..."
Smlouva byla uzavřena 12/2020.
Ke dni uzavření smlouvy nebyl zveřejněn ceník ElektrinaTrend Listopad 2022, ale jen ceníky 2020, 2019, 2018...
Nemají to napsáno ukázkově, ale jako tataři..
Češtinářsky se to dá pochopit samozřejmě dvojmo*. Ale proč bych neměl zkusit ten výklad, který je argumentačně pro mne výhodnější..

Koukal jsem ještě na starou smlouvu z r. 2018. Tam to bylo napsáno ukázkově: "...který je platný v době dodávky"

*)
a) zákazníku, na další období máte ceník Trend Listopad. Pro vaši informaci: ceník máme zveřejněn na webu
b) zákazníku, na další období se uplatní ceník Trend Listopad, který je ke dni uzavření této smlouvy zveřejněn na webu.
V pochybnostech ve prospěch slabší strany (b)


vpe píše
... (nechám si poradit, od kterého, který dodavatel má lepší ceny?).

Např. ČEZ elektřina ZTP 2,86/2,75/59. Je ale pravda, že ten je na dobu neurčitou a může jít kdykoli nahoru..


Offline - Poslední varování Profil 
28. 9. 2022 08:55 Odeslat příspěvek
Maji to spravne vymyslene: podivej se, jak se jmenuje produkt (řada) a jak se jmenuje cenik. Letopocet ve smlouve ani v ceniku uveden neni, nikde se na nej neodkazuje, jde o obnovujici se cenik bez letopoctu.

Na rozdil od jinych jejich produktu, kde letopocet je soucasti produktu: Ceník Variant PRO 24 Srpen 2020 https://saeceweb01run.blob.core.windows ... 20eg.d.pdf (tenhle cenik plati 2 roky od zahajeni dodavky a sel uzavrit jeste v 2021 takze fakticky plati az do 2023na pak prave nasleduji ty prolongace).

V tomto pripade bys mel pravdu a narok na tu cenu, protoze letopocet je soucasti nazvu produktu, uz to chapes?

Oni to maji osefovane. Ceniky resp produkty s letopoctempodle me davaji vyhradne na dobu urcitou a naopak! Je to jen muj tip, co jsem si odvodil asi po 5 minutach koukani na ty ceniky a na tvuj text ve smlouve, a nemyslim, ze se pletu.


Ad jina nabidka: Že bych si sehnal invalidni duchod nebo se zkryplil?

Asi tezko sezenu ID (a ne vsichni ID tu kartu maji), co si na sebe necha napsat elektriku zejo? A vubec, kdyby ano, tak on muze mit treba 5 odbernych mist, co na to Cez rekne :-) Kdyz by to zaclo delat viz Ztpaku… Co by se stalo? Mate to nekdo vyzkousene s vice jak 2 OM na jednoho ZTP?


Offline - Inventář Profil 
28. 9. 2022 09:13 Odeslat příspěvek
@vpe: Oni ale ve smlouvě odkazují na ceník ElektřinaTrend LISTOPAD, který je zveřejněn ke dni uzavření smlouvy na http://www.eon.cz Smlouva byla uzavřena v roce 2020, takže by se mělo jednat o ceník ElektřinaTrend LISTOPAD 2020.

Ve výsledku tomu moc šancí stejně nedávám, podání na ERÚ ho ale nic stát nebude a jak se říká, naděje umírá poslední :-)


Naposledy upravil Milos dne 28. 9. 2022 09:25, celkově upraveno 1


Offline - Poslední varování Profil 
28. 9. 2022 09:24 Odeslat příspěvek
Takový produkt ElektřinaTrend LISTOPAD 2020 a ani ceník neexistuje, a ani není zmíněn v té smlouvě, vždyť to píšu celkem srozumitelně, nebo ne?
Našel jsem jen ElektřinaTrend LISTOPAD, a ten se zkrátka aktualizuje, vydání nového nahrazuje starý…
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další stránka
Stránka 1 z 6 [ Příspěvků: 83 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies