FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Úmrtí - platby energií a dalšího přes SIPO

Offline - Diskutér Profil 
11. 10. 2022 17:23 Odeslat příspěvek
Mám dotaz na zkušenější uživatele SIPO, kteří možná řešili podobnou životní situaci.

Sám mám SIPO a platím ho z CSOB. Otec, který je vážně nemocný a nelze vyloučit nejhorší, má své vlastní SIPO u své banky. V případě, ze by došlo k nejhoršímu, nerad bych, aby se náhodou nestalo, ze by nedoslo k uhrazení SIPO napr proto, ze na jeho úctě bude málo peněz apod.

Můj dotaz je, zda jde zajít na postu a to otcovo spojovací číslo SIPO sparovat s mým uctem? Pošta to strhává automaticky z posledního nahlaseneho účtu a tím pádem zůstatek jeho stareho účtu obstavenem v dědickem řízení nemusím řešit. Cele jeho SIPO by šlo na mě.

Můžou byt dvě různá spojovací čísla napojena na stejný ucet? Nemám problem to dat na kterýkoliv ze svých mnoha účtu, ale raději bych to měl ba tom hlavním, kam chodi výplata.

Nechce se mi přehlasovat nějakých 10 různých položek z jeho SIPO na své SIPO a chtěl bych to ideálně vyřešit jedním vrzem najednou, aby v tom bytě a na chatě byla samozřejmě dal hrazena elektřina, plyn, pojištění atd. i v případě náhlého úmrtí.

Díky
Poslední příspěvek


Offline - Diskutér Profil 
11. 10. 2022 17:37 Odeslat příspěvek
drummond píše
Můžou byt dvě různá spojovací čísla napojena na stejný ucet?

Ano.

Jinak bankovní účet není po úmrtí majitele zablokován. Trvalé platby, inkasa atd. normálně odcházejí.


Offline - Administrátor Profil 
11. 10. 2022 18:46 Odeslat příspěvek
drummond: Jsi úplně o level jinde, než bys měl být. Úmrtím člověk přestává být odběratelem energií, plátcem rozhlasového a televizního poplatku. Končí vše, kromě daní (po smrti ještě člověk žije pro účely placení daní - strašná hovadina).
Všechny závazky a pohledávky ke dni úmrtí vstupují do dědického řízení (s výjimkou daní -tam jen pohledávky; a mzda - tu může dostat manželka). Samozřejmě, že je možné, aby správci dědictví závazek uhradili a pak se vyrovnal se skutečným dědicem závazku.
Stejně tak smluvní vztah k SIPO končí úmrtím (ono to fakt dle NOZu jinak nejde).
Takže zemřelý nemůže být plátcem nějakých služeb. Tím pádem nemá co platit.

Mimochodem, převod majetku evidovaného ve státních registrech (nemovité věci, letadla, auta ...) je vhodné řešit za života. Tím se leckdy musí řešit i vztah s dodavateli energií.

Já vím, je to blbý tuto situaci řešit. Daňoví poradci říkají daňovému řízení po smrti "očistec". Strašlivá práce (a většinou zdarma).


Offline - Inventář Profil 
11. 10. 2022 18:53 Odeslat příspěvek
No, já v dávné minulosti měl na účet navázané SIPO pratchýně a nakonec řešil opačný problém. Po úmrtí jsem dál platil zálohy (logicky už ne zemřelý) a protože nás nějak tehdy nenapadlo (mládí a nezkušenost), že by se to mělo řešit v rámci dědického řízení, tak jsme přišli o dost podstatné částky za přeplatky. Naopak převést po úmrtí elektroměr a plynoměr na nás byl o dost menší problém.


Offline - Poslední varování Profil 
11. 10. 2022 18:58 Odeslat příspěvek
Tak to mi povez kdyz se prestane platit SIPO jak dlouho trva nez sundaji elmer, 3 mesice? Pochybuju ze Dodavatel elektriny bude cekat x let na vyrizeni dedickeho rizeni.


Offline - Administrátor Profil 
11. 10. 2022 19:25 Odeslat příspěvek
vpe: Ty jsi opravdu natvrdlej. Pokud původní odběratel zemře, tak nový musí místo něj nastoupit a převést smluvní vztah na sebe (tedy pokud chce odebírat energie). Ty jsi z mého příspěvku vytáhl jen půlku a opět jsi ji zmanipuloval v úplnou hovadinu.


Offline - Diskutér Profil 
11. 10. 2022 20:23 Odeslat příspěvek
Rop: hm, toho jsem se obával, ze pokud chci, aby ty služby v tom byte a na chatě nadále bezely, tak je musím jednu po druhé prevest na sebe, v podstatě nahradit u dodavatelů otcovo číslo SIPO za své. Doufal jsem, ze to budu schopen převézt najednou, no nic.


Offline - Administrátor Profil 
11. 10. 2022 20:28 Odeslat příspěvek
Prostě musíš převést práva a povinnosti (smluvní vztahy), nikoliv jen platby.


Offline - Poslední varování Profil 
12. 10. 2022 13:07 Odeslat příspěvek
Rop píše
Ty jsi opravdu natvrdlej. Pokud původní odběratel zemře, tak nový musí místo něj nastoupit a převést smluvní vztah na sebe (tedy pokud chce odebírat energie). Ty jsi z mého příspěvku vytáhl jen půlku a opět jsi ji zmanipuloval v úplnou hovadinu.


Musí akorát umřít… … proč by v dnešní době dělal převod, když si tím výrazně zhorší cenu :-P

-- 12. 10. 2022 14:08 --

drummond píše
Rop: hm, toho jsem se obával, ze pokud chci, aby ty služby v tom byte a na chatě nadále bezely, tak je musím jednu po druhé prevest na sebe, v podstatě nahradit u dodavatelů otcovo číslo SIPO za své. Doufal jsem, ze to budu schopen převézt najednou, no nic.


A proč používat SIPO? Nastav platbu inkasem a je to. Nebo je nějaká skrytá výhoda sipo, kterou neznám?


Naposledy upravil vpe dne 12. 10. 2022 13:09, celkově upraveno 1


Offline - Administrátor Profil 
12. 10. 2022 17:02 Odeslat příspěvek
vpe: protože energetický zákon - viz článek K problematice přechodu práv a povinností ze smlouvy o dodávkách energií
A už vůbec nechápu tu změnu ceny. Na dědice přechází smlouva jako taková. Mimochodem už jsme to spolu řešili.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
12. 10. 2022 17:22 Odeslat příspěvek
Jo jo, na přeplatcích může člověk přijít k slušným penězům... Třeba mně rozhlas napsal, že vznikl přeplatek na poplatku, a po skončení dědického řízení se mám o něj přihlásit s kopií rozhodnutí o dědictví... Dělá to tuším neuvěřitelných 35,- Kč...


Offline - Administrátor Profil 
12. 10. 2022 17:24 Odeslat příspěvek
Proto si nechávám od notáře udělat rozhodnutí o dědictví s jeho elektronickým podpisem a poslat do datovky.
Český rozhlas je orgán veřejné moci, takže zaslání rozhodnutí o dědictví mě nic nestojí.
Česká televize to samé - dokonce má na televizní poplatky samostatnou datovou schránku.


Offline - Poslední varování Profil 
12. 10. 2022 19:13 Odeslat příspěvek
Muze mi nekdo potvrdil, kdy a u koho docilil “prejiti smlouvy” neboli sukcesi? Treba z rodicu na deti jak tady resil tazatel pripadne s jakymi vysledky?


Online - Návštěvník Profil 
13. 10. 2022 07:32 Odeslat příspěvek
drummond: k původnímu dotazu: není problém platit z jednoho účtu několik SIPO a je jedno na koho jsou SIPa vedená. Dokonce není ani potřeba chodit na poštu. Stačí přes internetové bankovnictví nastavit nový požadavek na SIPO a zadat otcovo spojovací číslo.
Co se týká situace po případném úmrtí, tak v reálu všechno poběží dál, dokud platby za energie budou odcházet. Dodavatel sám o sobě nic iniciovat nebude.
To, že to není správně, a případné vyrovnání v rámci dědického řízení, je samozřejmě jiná věc :-)


Offline - Diskutér Profil 
13. 10. 2022 10:26 Odeslat příspěvek
pavelxcz: Díky, o dědické řízení nejde, stejně je jen se mnou, ten byt i chata jsou už na katastru psané na mě apod., mě jde primárně o to, aby ty věci a služby fungovaly dál a náhodou se nestalo, že na otcově účtu nebude dost peněz, platba neproběhne, dodavatelé horlivě vypnou služby, bude někde vyset dluh za popelnici či vodné a stočné na chalupě atd. Samozřejmě otcův účet mohu průběžně přikrmovat, aby ty platby v klidu odcházely, ale stejně po skončení dědického řízení bude uzavřen a všechny tam nastavené platby se budou převádět jinam. Ergo, chci rovnou to SIPO převést na svůj účet, čímž nemusím krmit otcův účet. Pak samozřejmě má pravdu Rop a budu muset přepsat ty služby na sebe. Žiju napůl v zahraničí a nemohu to všechno řešit najednou. Zároveň chci mít jistotu, že vše v klidu pár měsíců poběží dál, když na tu chatu přijedu, že tam půjde proud a k tomu všemu to mám pod kontrolou ve svém IB a naslepo nekrmím účet, na kterém ani pořádně nevím, jaký je zůstatek.

Každopádně díky všem za reakce.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, 3, #  Další stránka
Stránka 1 z 3 [ Příspěvků: 43 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies