FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Přechod od ruského plynu - seřízení kotlů, a pod.

Offline - Návštěvník Profil 
3. 3. 2023 10:32 Odeslat příspěvek
https://www.stavebniklub.cz/33/ckait-pr ... Dg/?serp=1

Máte k tématu někdo bližší informace, případně řešili jste nějak ? Např. v článku uvedené filtry ...

Pozn.: Jedná se o technický dotaz, politiku prosím vynechme. Děkuji.
Poslední příspěvek


Offline - Diskutér Profil 
3. 3. 2023 12:17 Odeslat příspěvek
Když se podívám na spalné teplo, co k nám šlo přes předávací stanici Brandov na
https://www.gasnet.cz/pro-obchodniky-a- ... alne-teplo
tak se to moc nemění a nemá smysl se tím zabývat. Jinak platí vyhláška 108/2011
https://www.tzb-info.cz/pravni-predpisy ... buci-plynu
kde v příloze 5 je složení, které se automaticky kontinuálně sleduje plynovými chromatografy a nikdo si nepustí do potrubního systému, co by nevyhovovalo.

Ale vtipné bude, až v zemním plynu bude přes 10 % vodíku, který má asi poloviční hodnotu spalného tepla než metan. Na to zatím naše slavné plynárenství není vůbec připraveno, jen o tom několik let mluví, že připraveni budou. :-) Naštěstí Evropská komise zatím chystá jen povinnost, aby hraniční stanice v EU byly schopny měřit zemní plyn s obsahem vodíku do 5 % od roku 2025.
https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 2021PC0804

Pěkná pohádka o budoucím toku čistého vodíku z Ukrajiny, aby v EU nebyly žádné emise a byli všichni šťastní:
https://www.cehc.eu/en/home/
Obrázek


Offline - Návštěvník Profil 
3. 3. 2023 16:37 Odeslat příspěvek
Čulibrk: Děkuji za fundovanou odpověď.
Porovnám údaje GasNet-u pro naše území a tam dochází k výkyvům v spalného tepla takto: (za únor 2023) takto:
Max. hodnota: 18.02.2023: 10,866 kWh /m3 plynu;
Min. hodnota: 26.02.2023: 10,757 kWh /m3 plynu;

Pro rok 2022 (únor):
Max. hodnota: 01.02.2022: 10,676 kWh /m3 plynu;
Min. hodnota: 26.02.2023: 10,665 kWh /m3 plynu;

Jaký je Váš názor na odlučovací filtry na sirovodík? a na vztah sirovodíku s měděnými trubkami v kotli? Wobbeho číslo se znatelně nemění .

Jedná se mi spíše na to, na co si dát pozor (primárně asi na měděné trubky kotle a řešit filtr?).
Děkuji za přínosnou konzultaci


Offline - Diskutér Profil 
7. 3. 2023 09:27 Odeslat příspěvek
Neruský plyn kotlům nesvědčí. Klíčové je dát pozor, z jakého materiálu máte potrubí
Plyn z Norska a dalších zemí, kterým Česko nahrazuje dovoz z Ruska, má jiné složení. Je třeba častěji kontrolovat spotřebiče.
Odlišná je i surovina z Norska. „Tamní plyn obsahuje vyšší procento sirovodíku, který se při spalování mění na síranové soli a ty pak ucpávají hořák a potrubí,“
Podle Michala Kocůrka z poradenské společnosti EGÚ Brno obsahuje norský plyn větší podíl vyšších uhlovodíků (hlavně etanu a propanu) než ruský plyn, a proto je vyšší jeho spalné teplo. Síra je přítomna také v takzvaných odorizačních látkách, které se do zemního plynu přidávají, aby bylo možné čichem detekovat případné úniky plynu.
Plyn s vyšším obsahem síry k nám teče z velká části také z Francie.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/kotel-ply ... ?zdroj=top


Offline - Diskutér Profil 
7. 3. 2023 12:16 Odeslat příspěvek
Vše je zde:
https://vytapeni.tzb-info.cz/vytapime-p ... e-armatury


Offline - Kolemjdoucí Profil 
7. 3. 2023 12:57 Odeslat příspěvek
Mgr. Václav Petráš Ph.D., MSc., autorizovaný inženýr: „Tamní plyn však obsahuje vyšší procento sirovodíku, který se při spalování mění na síranové soli a ty pak ucpávají hořák a potrubí,“ - Chápe někdo chemicko-mechanický princip? Není to spíš tak, že sulfatací měděných trubek (sirovodíkem) vzniká sulfid měďnatý a ten je pak strháván proudem plynu do spotřebiče?


Offline - Mírně pokročilý Profil 
7. 3. 2023 13:32 Odeslat příspěvek
Podrobněji je vliv nečistot v plynu na měděné potrubí vysvětleno v článku Ing. Hodbodě (a má pod článkem
uvedeny i další zdroje) na TZB.
Já jsem z toho pochopila, že až budeme řešit výměnu ještě původního plynového ocelového potrubí v bytě-cca ze šedesátých let, tak je lépe se mědí vyhnout a jít do nerezového vlnovce.
Je výrazně dražší, ale protože nejdražší je na výměně vždy práce a rozvod v bytě není zas až tak dlouhý, tak se vyplatí, protože nerez (tak jako původní ocel) s nečistotami reagovat nebude.


Offline - Diskutér Profil 
7. 3. 2023 13:44 Odeslat příspěvek
Mě to přijde trochu přiražené za vlasy. Třeba poměrně hodně rozšířené německé kotle Vaillant se prodávají všude po Evropě, mají stejnou specifikaci, ať již spalují v ČR ruský plyn nebo v Nizozemí norský. Kdyby v tom byl nějaký skutečně zásadní rozdíl, tak by ta specifikace dle druhy plynu, na který to má běžet, byla předem jasná a firma by měla produkci pro jeden druh plynu a pro druhý druh plynu. Z toho mi vychází, že ten rozdíl je kosmetický.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
7. 3. 2023 14:07 Odeslat příspěvek
Kosmetický rozdíl to nebude, stačí se podívat na tu fotku zanesené měděné trubky v tom článku na TZB.
Já jsem po tom už trochu pátrala (máme plyn, zatím v původních ocel.trubkách ze šedesátých let).
Rozdíl spatřuji v tom, že např. v Nizozemí a Dánsku (kde na rozdíl od Německa byl i dříve spotřebováván norský plyn), se s tím museli naučit pracovat. Takže kdo volí měděné (levnější) trubky, má filtry a ví, že to musí při pravidelné revizi i čistit a měnit filtry.
Prostě to samé, jako když jsi v oblasti, kde máš hodně tvrdou vodu (z vlastní studny) - zanáší se pračky apod. a musíš s tím počítat a dát do potrubí filtr (a pravidelně ho čistit a měnit), aby to nezkrátilo životnost pračky.
Sousedé, co již mají původní ocel.trubky v bytě vyměněné, však pouze měnili trubky a žádný filtr jim tam nikde před spotřebič nedali, protože ruský plyn nečistoty téměř neobsahoval, takže to prostě nebylo potřeba.
Pravda se ukáže, až budou zásoby ruského plynu ze zásobníků spotřebovány, pak asi tyhle otázky bude umět zodpovědět přímo z praxe každý tevizní technik.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
7. 3. 2023 14:17 Odeslat příspěvek
Ninaa píše
Podrobněji je vliv nečistot v plynu na měděné potrubí vysvětleno v článku Ing. Hodbodě (a má pod článkem
uvedeny i další zdroje) na TZB.
Já jsem z toho pochopila, že až budeme řešit výměnu ještě původního plynového ocelového potrubí v bytě-cca ze šedesátých let, tak je lépe se mědí vyhnout a jít do nerezového vlnovce.
Je výrazně dražší, ale protože nejdražší je na výměně vždy práce a rozvod v bytě není zas až tak dlouhý, tak se vyplatí, protože nerez (tak jako původní ocel) s nečistotami reagovat nebude.

Jo, už vidím, p. Hodboď tam vytrvale používá pojem "sulfid sirný". To je něco jako oxid kysličný? :-D


Offline - Mírně pokročilý Profil 
7. 3. 2023 14:45 Odeslat příspěvek
Podívala jsem se na zjištěnou kvalitu plynu v lednu 2021 a v lednu 2023 na Rozvadově - v sev.Čechách se objevilo nejvíc problémů se zanesením trubek.
Je to v xls, takže když jsem si dala ty dvě kvality vedle sebe, tak se hodnoty změnily hodně.
https://www.egd.cz/zjisteni-kvality-plynu

Takže vyhrávají ti, co mají původní ocelové trubky, které odolávaly i nečistotám ze svítiplynu a nyní odolají i nečistotám z jiného plynu.
Jim občas neprospíval ten čistý ruský, protože byl suchý a tím pádem více vysychalo těsnění (koudel a vaselina) ve spojích a tak se mohly spíše objevit netěsnosti, pokud spoje nebyly opravdu precizně utěsněné při instalaci.

@Shr3k: Správnost chemických názvů neřeším, já se o tenhle problém zajímám jen z důvodu, že máme v plánu vyměnit původní plyn.rozvody v bytě za nové. Logicky chceme takové, které budou fungovat jako předchozí cca 60 let.


Offline - Trvalý BAN Profil 
7. 3. 2023 15:55 Odeslat příspěvek
Co jsem se bavil s plynařem, tak dnes už se dělají rozvody plynu plastové, měď je dávná minulost.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
7. 3. 2023 16:25 Odeslat příspěvek
Ze speciálních plastů se dělá podzemní vedení, vnitřní (rozvody v bytě a domě) se plastové, co vím, nesmí použít, není uloženo v zemi a není tak bezpečné jako kov.
Edit: Tak opravuji, speciální plastové rozvody se mohou použít i pro vnitřní rozvod plynu, ale musí být uložen v chrániči. Proto se používá v případě nových staveb. V případě rekonstrukce (výměny) již existujícího se staré trubky mění za nové měděné, protože instalace plastových s chrániči vychází draho.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
7. 3. 2023 18:09 Odeslat příspěvek
Ono se to tak nějak dalo čekat.
Já mám plyn v železe, jen připojení mám v mědi, protože se jim to lépe dělalo.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
7. 3. 2023 19:21 Odeslat příspěvek
Tak měděný trubky jsou i ve většině moderních kotlů, stačí otevřít buderus, viessmann, weishaupt.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, #  Další stránka
Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 17 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies