FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

Akciové podílové fondy vs. burzovní indexy

Offline - Diskutér Profil 
11. 1. 2014 03:20 Odeslat příspěvek
Oni hledají komplikace tam, kde nejsou. V letech 1999-2000 byly západní akcie extrémně drahé s PE, PB, PS, PC, tedy se neměly kupovat žádné ETF ani certfikáty na západní indexy. Ale jednotlivé akcie bylo možno koupit, pokud u nich byly podprůměrné hodnoty PE, PB, PS, PC a pokud firma zvyšovala zisky a nemířila k bankrotu. Roku 2002, 2003, 2009 bylo možno kupovat ETF a certifikáty na západní indexy za všechny peníze, neboť západní akcie byly levné s PE, PB, PS, PC. Akcie bank roku 2009 bylo možno kupovat za všechny peníze, i když dělaly ztráty, však musel se ignorovat poměr PE a starat se jen o PB, PS, PC.
:!: Na vrcholu v lednu 2000 měly akcie indexu Dow Jones průměrné PE 31.
V dolíku v říjnu 2002 měly akcie indexu Dow Jones průměrné PE 15.
:!:


Naposledy upravil Ladislav 1. dne 11. 1. 2014 10:23, celkově upraveno 1
Poslední příspěvek


Offline - Diskutér Profil 
11. 1. 2014 08:12 Odeslat příspěvek
Ladislav 1. píše
Oni hledají komplikace tam, kde nejsou. V letech 1999-2000 byly západní akcie extrémně drahé


Kolik západních akcií jste tehdy našortoval, když jste věděl, že jsou drahé? Když řeknete, že jsou drahé, říkáte tím, že by měly být levnější. Takže čekáte, že spadnou. Vsadil jste si na to?

Ex post je snadné vidět, že akcie následně spadly. My ale budoucnost neznáme.

Ladislav 1. píše
neměly kupovat žádné ETF ani certfikáty na západní indexy. Ale jednotlivé akcie bylo možno koupit


Odkud berete jistotu, že zrovna vy dokážete nalézt na trhu příležitost k arbitráži? Poměrové ukazatele jsou přece veřejně známé. Kdyby na něco ukazovaly, příležitost bude dávno pryč, ještě než se rozhoupáte.

Jestliže si sestavujete value portfolio, pochybuju, že máte dost kapitálu, aby se vám vyplatilo kupovat jednotlivě akcie. Jestli se to vůbec komu vyplatí, bez ohledu na objem jeho kapitálu! Ve výsledku budete mít pěkně nediverzifikovaný investiční počin. Akorát to nebudete vědět, dokud se něco nepřihodí.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
11. 1. 2014 11:39 Odeslat příspěvek
jednadva - uvažuješ příliš jako spekulant na krátkodobé fluktuace/časovač trhu. Bereš to tak, jako by se jednalo o ruletu, kde zcela náhodně polovina vyhraje a polovina prohraje. Pokud je někdo hodnotový investor, tak přece racionálně investuje do podniků/odvětví, které jsou v tu dobu perspektivní - a ve skutečnosti "nevydělává" jenom na těch dalších aktivních investorech, kteří "prohráli", nýbrž "vydělává" právě i na těch pasivních, kteří berou celý koš brambor a nevyhazují z něj ty, které jsou viditelně zkažené.


Offline - Diskutér Profil 
11. 1. 2014 12:21 Odeslat příspěvek
To je něco jiného.

"Value investor" čeká vyšší výnos (a vyšší riziko), protože "growth investor" čeká nižší výnos (a nižší riziko). A naopak. V průměru vydělají průměr. I "value investor" musí diverzifikovat v rámci value stocks, jinak nese zbytečné riziko, které mu v průměru nic navíc nevydělá.

Stockpicker vydělává víc na úkor jiného stockpickera. Jako skupina čekají stockpickeři průměrný výnos (a vyšší než průměrné riziko). "Value investoři" naopak čekají vyšší než průměrný výnos (a vyšší riziko).

Průměrný investor drží tržní portfolio. V portfoliu průměrného investora nesmí být zastoupeny value stocks větším podílem, než činí jejich podíl na tržním portfoliu.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
11. 1. 2014 12:26 Odeslat příspěvek
Ty totiž předpokládáš, že TRH dokonale určuje cenu v každou dobu - neberu ti tvou víru, ale uvědom si, že právě existence pasivních investorů zvyšuje cenu titulů, které by na trhu plném zcela racionálně se chovajících investorů šli dávno ke dnu ... Pokud by existovali pouze pasivní investoři, tak by vlivem stále stejné poptávky po všech titulech všechny stejně rostly, bez ohledu na reálnou ekonomiku - a částečně se tak děje a na tom právě vydělávají hodnotoví investoři, kteří jsou ve skutečnosti ti, kteří ten virtuální trh zasazují do reálných ekonomických hranic


Offline - Diskutér Profil 
11. 1. 2014 12:41 Odeslat příspěvek
Když už zabíháš k zapeklitostem, přečti si nejdřív, co je to "no trade theorem". Kdybys trochu víc četl, nenapíšeš takové hlouposti.

Na pasivních investorech vydělávají tak maximálně hedgeové fondy, které přikupují do portfolia ty tituly, o kterých dopředu ví, že je bude indexový fond nakupovat, protože se změnilo složení indexu.

Stockpickingem v průměru vyděláš průměrný výnos a ani o chlup víc. Stockpicker je blázen, který hraje ruletu, nic tím nemůže získat, ale přesto riskuje, platí za nákupy a prodeje, ztrácí čas vysedáváním u počítače, kazí si oči a zadělává si na bolavou páteř a hemoroidy. Proč si radši nevsadit na průměr hned od začátku? S menším rizikem? Ve volném čase může jít do lesa, napsat básničku, podívat se na koncert.

Takový život mi dává větší smysl.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
11. 1. 2014 17:44 Odeslat příspěvek
Pokud je pasivní přístup jediný správný, pak skoro všechna teorie, knihy, studium a diskuze ztrácí smysl


Offline - Diskutér Profil 
11. 1. 2014 18:53 Odeslat příspěvek
Diskuse o tom, které akcie jsou cool a které nejsou, nemůžou žádný smysl ztratit. Ty žádný smysl totiž nikdy neměly. :)

Skoro každý z nás udělá líp, když si koupí indexový fond. I když to nemusí být taková legranda.


Offline - Nadšenec Profil 
11. 1. 2014 19:21 Odeslat příspěvek
jednadva : a ty jsi jaký investor? Já už se v těch pasivně aktivně investičních pojmech zcela ztratil :-) A kde máš zainvestováno?


Offline - Diskutér Profil 
11. 1. 2014 19:31 Odeslat příspěvek
stormborec píše
Pokud je pasivní přístup jediný správný, pak skoro všechna teorie, knihy, studium a diskuze ztrácí smysl


jsou i knihy které říkají, že investovat pasivně je dlouhodobě to nejrozumnější :-)


Offline - Diskutér Profil 
11. 1. 2014 19:42 Odeslat příspěvek
I krátkodobě.


Offline - Diskutér Profil 
12. 1. 2014 08:05 Odeslat příspěvek
Inev píše
Já už se v těch pasivně aktivně investičních pojmech zcela ztratil


To se ti ani nedivím. Já se v tom ztrácím dnes a denně. :)

Pasivní investor = právě ten investor, který drží tržní portfolio. (POZOR: Dle mého názoru toto platí tehdy a jen tehdy, když platí CAPM. Existují-li i jiné zdroje rizika než kovariance s tržním výnosem, pak to podle mého názoru neplatí. To znamená, že ve světě pětifaktorového modelu, CCAPM, ICAPM nebo nevímčehovšeho existují pasivní investoři, kteří NEDRŽÍ tržní portfolio. Ale to bych ponechal na erudovanějších...)

Většina z nás je tak jako tak víceméně "průměr", takže uděláme líp, když si koupíme levný kapitalizačně vážený indexový fond.


Offline - Nadšenec Profil 
12. 1. 2014 11:55 Odeslat příspěvek
A kde máš zainvestováno, asi nenapíšeš, že :-)


Offline - Návštěvník Profil 
12. 1. 2014 15:31 Odeslat příspěvek
jednadva: mate trosku neporadek v typech investoru. Value (hodnotovy) investor investuje predevsim do blue chips ci akcii s nizkym Price/Book ratiem, zjmena pak tem, kteri vyplaceji stale diviendy. Growth (rustovy) investor naopak nehleda ividendove tituly, ale ty, ktere maji dle jeho nazoru sanci na vysoky kapitalovy vynos. Proto je growth investing rizikovejsi, nez value.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
12. 1. 2014 21:11 Odeslat příspěvek
stormborec píše
Proč akciové podílové fondy rostou výrazně pomaleji než indexy jako S&P500, WTF ??? :nenapadne


No nevím jestli je to pravda... to je takové pohled tady od nás z podhrušky..."o))

http://www.morningstar.co.uk/uk/funds/s ... F0GBR04ARH

Ještě jedna poznámka, zapomínáte na smíšené fondy, kde lze alokoavat aktiva mezi dluhopisy a akciemi, tzn, že korekci přežiješ v dluhopisech a nastupuješ na růstovou vlnu po odeznění krize...a tomu se žádný index nemůže rovnat..
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Další stránka
Stránka 3 z 8 [ Příspěvků: 114 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies