Příspěvky státu na vzdělání

Diskuze týkající se změny zaměstnání, právní a legislativní problematiky, zvyšování kvalifikace, studia v ČR i zahraničí

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Využili byste možnost naučit se něco i "po škole" a uplatnit výdaje jako slevu na dani?
stačí mi, co jsem se naučil ve škole 2 %  20%  [ 2 ]
určitě bych si nějaký kurz vybral 8 %  80%  [ 8 ]
Celkem hlasů : 10

Odeslat příspěvekod Marq 21. 4. 2005 12:27

Vláda vypracovala novelu, která má lidem umožnit lepší přístup ke kvalifikaci po získání maturity nevo VŠ diplomu. Prostě to vypadá na začátek jakési podpory občanů, aby se celoživotně vzdělávali (více viz http://www.finexpert.cz/Kratkezpravy/AR.asp?ARI=3138)

Mně osobně zaujala především možnost, že by osobní investice do vzdělání (třeba počítačový nebo jazykový kurz apod.) mohla být uplatněna pro snížení daní. To by bylo přímo skvělé - zaplatit si třeba kurz pro ovládání grafických programů a pak (jak uvádí zpráva) moci až o 12 000 Kč ročně snížit daně. Otázka ovšem je, zda tato částka znamená snížení daňového základu (což až taková trefa není :?), nebo by to skutečně znamenalo plné snížení daní :?:

Co si o téhle myšlence myslíte vy? Využili byste takovou možnost? A k jakému typu "dovzdělání"?

http://www.finexpert.cz/Kratkezpravy/AR.asp?ARI=3138
Marq
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod L!bor 21. 4. 2005 14:08

Já bych to bral. Pokud má člověk hotové klasické vzdělání, například VŠ a nechce studovat další, nicméně rád by si svou specializaci prohluboval, nezbývá mu, než si zaplatit školení, treninky apod. Pokud by bylo možné z daní toto odečíst, jistě by vzrostla vzdělanost v ČR, nabídky školících firem by se zpestřili a lidé by si konec konců přestali po státních zkouškách myslet, že snědli svět ;)

Já osobně bych měl zájem o marketingová školení a školení v oblasti investování.
Libor Kříž, šéfredaktor Computer
L!bor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Návštěvník 21. 4. 2005 14:09

Zajimava myslenka, ale uz vidim, jak se skoly zuby nehty brani, vzdyt Vas prece neucil nas nejlepsi profesor a docent, tak nemuzete mit kvalitni vzdelani... Osobne bych se toho vubec nebal, uz dnes jsou diplomy bezcennymi kusy papiru a zhorsit to uz nepujde, snad to podpori konkurenci na trhu.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod L!bor 21. 4. 2005 14:11

Vysoká škola dává studentům do vínku pouze základy a přehled. Chce-li být někdo specialistou, musí do praxe. Docenti a profesoři nejsou podle mě v rámci hromadné výuky spasením. Nechci urazit schopné kapacity, spíše poukazuji na tlusté a upocené pány a dámy, honosící se titulem a... nic. :evil:
Libor Kříž, šéfredaktor Computer
L!bor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bob 21. 4. 2005 14:27

Připadá mi to jako další výnosná možnost pro rodinně-spřízněné vysoko postavených ...
Aby získali lukrativní pozice coby šéfové "doškolovacích" ústavů. Určitě nebude jednoduché tyhle povolení získat a máme tady další prostor pro korupci :roll:
Bob

Odeslat příspěvekod Marq 21. 4. 2005 14:30

Takhle byste mohl zavrhnout naprosto jakoukoli snahu o institucionalizaci. Je jasné, že kdo se chce dohrabat nějakých peněz, může pro tuto činnost zvolit relativně libovolnou pozici (vyjma popelářů a uklízeček ...).
Mě jste tedy nepřesvedčil. JE to dobrá myšlenka, teď jen ji úspěšně a jednoduše realizovat :wink:
Marq
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Návštěvník 22. 4. 2005 07:31

Opravdu geniální myšlenka. Takže k řadě různých soukromých škol typu "Střední podnikatelská škola", kde přijímají žáky s prospěchem, který by sotva stačil na 2-letý učební poměr - pomocný dělník ( hlavně když zaplatí školné) přibude další hřebík do rakve úrovně našeho školství a vzdělávání. Ano rozdejte licence a pak už nestojí nic v cestě, aby v hypermarketech vznikly stánky, kde si při nedělním nákupu můžete za patřičný poplatek zakoupit i diplom nebo osvědčení o vzdělání na cokoliv.
Karel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bob 22. 4. 2005 08:07

Podle mě je pořád lepší když se chlap od lopaty naučí aspoň základy angličtiny, nebo ovládání počítače než kdyby zůstal jen u té lopaty. Je to samozřejmě velmi nadnesený příklad, ale chci tím říct, že je přei úplně jedno, kdo na co bude mít glejt. Rozhodující bude, kdo co opravdu bude UMĚT. A to by tahle koncepce podpořit mohla ...
Bob

Odeslat příspěvekod L!bor 22. 4. 2005 10:12

Přijde mi to jako závěrečná písnička z filmu Pekařův císař... ten umí to a ten zas tohle, a všichni dohromady uděláme moc. Hezká melodie, ale socialismus tady fakt není. V úvodu šlo o to, zda by bylo dobré, kdyby se daly výdaje na studium a rekvalifikace uplatnit jako srážky na dani. Tomu říkám ANO. A jestli to bude chlap s lopatou, nebo lékárnice je mi koneckonců fuk.

Chceme finanční/daňovou úlevovou politikou zvýšit vzdělanost v ČR? Nápad je to dobrý, ale myslím, ze to má jeden háček. Zkusili jste si někdy, jak takové kurzy, školení a pod. vypadají? Já ano: 7 z 10 bída... Je to způsobeno mým výberem? Mohlo by to být, ale dával jsem si pozor na to, kam a za kolik se hlásím.

Jaká je vaše zkušenost s podobnými kurzy a školeními? Byli vaši učitelé na SŠ a VŠ opravdovými odborníky? Popravdě...
Libor Kříž, šéfredaktor Computer
L!bor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sony 22. 4. 2005 11:03

Souhlasím s Liborem. Komerční kursy, bohužel, skutečně obvykle postrádají patřičnou úroveň a obávám se, že se tahle myšlenka podpory vzdělávání zvrhne v českých podmínkách v obyčejné "kšeftaření s certifikáty o vzdělání." :cry:
Spousta lidí zaplatí kdejakým chytrákům a podnikatelíčkům školné, za nezaměstnané to zatáhne stát a skončí to jako slavné "rekvalifikační kurzy nezaměstnaných", kdy horníci a lidé z těžkého průmyslu abosolvovali kursy účetnitcví, managementu, práce na PC a potom si šli znovu stoupnout do fronty na pracák, protože 5 let na VŠ, kdy s daným oborem člověk přichází do styku, ať už z různých stran a pohledů, nenahradíte byť třímesíčním super extra speciál intenzívním kursem.

Něco jiného je, pokud si člověk chce jen zlepšit znalost nějaké konkrétní úzké oblasti, pak jsou takové kursy skutečně užitečné, ale to již jde skutečně o samovzdělávání a vlastní iniciativu a na tu žádný certifikát nikdo nepotřebuje, protože konkrétní odborné znalosti a schopnosti uplatní na pracovním trhu, kde jsou vysoce ceněny.

Jinak odečítání nákladů na vzdělání z daní je dobrá myšlenka, bohužel po průchodu naším parlamentem z toho zbyde něco jako odečítání nákladů na R&D.
Sony

Odeslat příspěvekod Suprio 22. 4. 2005 11:10

Pride mi to zase jako dlasi blamaz, a hlavne jako vec jak zase snizit uroven ceskeho skolstvi. Na cemz me nejvic stve, ze v dnesni dobe nema ani cenu studovat, ale radsi jit rovnou do praxe. A tato nova vec tomu jen napomaha. Vzdyt dneska vyrostlo tolik skol typu "Univerzity Humpolec" a "stredni skoly Lhota", ze ma dnesni vystudovany bakalar kolikrat uroven jako ucen pred 10 lety. A to si nedelam srandu to je opravdu z praxe vypozorovany fakt. Tak proc studovat na prestizni univerzite, a mit lepsi znalosti nez z "Univerzity Humpolec", kdyz titul pri hledani mista bude mit stejnou vahu? To je to co me nejvic stve na vzdelavani v Cesku.
Takze podle me je toto jenom dalsi vec na podporu nizsi celkove vzdelanosti v CR. Protoze toho budou vyuzivat firmy (stejne jako dnes) lecktere soukrome skoly, ktere jen vyinkasuji s radosti penize a nic stejne nenauci.
Suprio

Odeslat příspěvekod L!bor 22. 4. 2005 11:28

Takže rada pro maturanty: hledejte si práci, bežte a zkuste jít rovnou do praxe, tam, kde vás to baví, zkuste VŠ buď dálkově, nebo tak, abyste zvládali i práci a také si za svoje peníze dobře vyberte 100% kurzy, (re)kvalifikace apod.? Takhle jsem to dělal totiž já. PLUS: samostudium? Knihovny, knihkupectví, internet?

A co rada pro stávající nezaměstnané? Nebo nespokojené s prací? Vyučené? Máte někdo zkušenost s konkrétní společností, která školí, certifikuje apod.?
Libor Kříž, šéfredaktor Computer
L!bor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod -mk 22. 4. 2005 12:46

Já jsem si jednou zaplatil několikadenní kurz HTML a žiju z toho dodnes...:-)

Vtipné ovšem je, že stát, díky tomu, že vybírá daně a vlastní tiskárnu peněz, může dotovat, co se mu zlíbí. Čili, jak vidím někde informaci o tom, že stát hodlá něco zvýhodňovat, tak zatím vždycky vidím snahu uhrát politické body.

Lidé by ovšem měli investovat do vlastního vzdělání, o tom není sporu. Podle mého názoru na vzdělávací systém budou stále více tlačit firmy, které budou nabízet buď vlastní kurzy nebo budou "podplácet" školy, aby zlepšily jejich kvalitu. Teda ty prozíravější firmy.
-mk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karel01 22. 4. 2005 13:06

Souhlasím, že úroveň vzdělání z "Univerzity Humpolec" nemůže být srovnatelná s vysokými školami, které mají dlouholetou tradici a i řadu "tlustých upocených docentů". Tito pánové při své pedagogické činnosti vykonávají i vědeckou činnost, podílejí se na řešení konkrétních projektů ve firmách v tuzemsku i zahraničí. A o tom to je. Že jsou schopni předat nejenom teoretické, ale i praktické zkušenosti. Nyní máme téměř v každém okresním městě Univerzitu nebo Vysokoškolský institut. A já se ptám, kde se vzalo v ČR tolik kvalifikovaných vysokoškolských pedagogů? Co asi naučí pedagog, který nastoupil po VŠ na novodobou Univerzitu, který nepoznal firemní prostředí ani praxi. apod. Děti učí děti. Hlavně, že vykážeme statisticky, že doháníme EU nebo USA. Kvantita zvítězila nad kvalitou.
Karel01

Odeslat příspěvekod Monk 22. 4. 2005 15:02

Já ano: 7 z 10 bída... Je to způsobeno mým výberem? Mohlo by to být, ale dával jsem si pozor na to, kam a za kolik se hlásím.

Tady se nezbyva nez zeptat na cem jsi byl? Zvlaste dnes plati, ze hold ty drazsi jsou lepsi. A nechce se mi verit, ze 4denni kurz za 50 000 by nikomu nic nedal. To by tam snad nikdo nechodil, ne?
Ja osobne(pri skole) chodim na kurz Cisca(site), kterej mam nastesti jako student skoly kde se uci zadarmo (jinak stoji 20 000 semestr) a musim rict, ze mi to dava hodne a HODNE!A tady se ta investice opravdu vyplati, byt jenom vybaveni laboratore je za nekolik set tisic korun...takze i zde plati vybirat a nebat se priplatit. To, ze zjednodeniho kurzu Petra Novaka "Jak na web/mng/marketing" za 2000 se nic nedozvim je snad nad miru jasne...
Monk

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků